Delovna skupina vlade za nadzor Slovenske obveščevalno varnostne
agencije je doslej ugotovila, da SOVA nima pravne podlage za
pridobivanje in porabo denarja iz t.i. črnega fonda, ki se ne financira
iz proračuna. Gre za finančna sredstva, pridobljena iz tujine.
Po navedbah ministra za pravosodje Lovra Šturma je bilo 4. aprila letos v tem črnem fondu gotovine v višini 218.678 evrov. "Pred letom 2003 ne obstaja nobena dokumentacija sploh o tem črnem fondu," je povedal minister, "zato glede na pomanjkljivo dokumentacijo ni mogoče sklepati, ali so to dejanski prilivi."
Agencija se je za neproračunske prilive sklicevala na lasten
poslovnik o postopkih poslovanja s sredstvi poslovnega sklada, ki pa ga
delovna skupina ocenjuje kot neustrezen. Poslovnik, ki ga je septembra
2000 izdal tedanji direktor agencije Tomaž Lovrenčič, je bil označen s
stopnjo tajnosti. "In ker ustava določa, da morajo biti predpisi
objavljeni, da lahko začnejo veljati, je poslovnik sporen tudi sam po
sebi", je danes po seji vlade pojasnil minister. "Prav ta pravilnik pa je uvedel ta t.i. črni fond", je še pojasnil Šturm.

SOVA je z navedenimi sredstvi poslovala izključno gotovinsko. "Ta sredstva je agencija pridobivala za skupne operacije v tujini in kot donacije tujih služb," je pojasnil Šturm.
Prejšnji direktorji agencije naj bi sicer po "nepreverjenih in nezanesljivih podatkih" o sredstvih črnega fonda obveščali vsakokratnega predsednika vlade. A sedanji premier Janez Janša je delovni skupini zagotovil, da ga prejšnji direktor agencije Iztok Podbregar v času svojega mandata o obstoju takega fonda ni obveščal, kar je na današnji seji vlade za čas svojega vodenja vlade dejal tudi sedanji minister za finance Andrej Bajuk.
Podbregar je navedbe pravosodnega ministra, češ da predsednika vlade ni obvestil o obstoju črnega fonda, zanikal. "Iz posebnega sklada se je dejansko financiralo posebno operativno delovanje Sove in vse v zvezi s tem. Konkretno vam pa ne morem komentirati, ker gre za predolgo obdobje in zdaj nimam možnosti vpogleda v dokumente, da bi lahko komentiral kakršenkoli konkreten nakup," je za 24ur povedal Podbregar.
Posebni fond za domače potrebe
Vladna delovna skupina je odkrila tudi primere zlorabe teh sredstev. Šturm je kot primer navedel nakup darila zaposlenemu agencije ob upokojitvi, katerega vrednosti je znašala 550.000 tolarjev, nakup pa je bil v dokumentih evidentiran kot mednarodno sodelovanje.
SOVA naj bi na posredovanje urada predsednika republike Janeza Drnovška plačala tudi letalsko karto za zdravnika alternativne medicine.
Sum davčne utaje

Delovna skupina je po besedah ministra ugotovila tudi primer očitne nezakonitosti in suma davčne utaje pri porabi sredstev. SOVA je namreč zlorabila inštitut registracije tajnega sodelavca. V letih 2003-2005 je namreč od vlade prejela 126.300 evrov za delo direktorja komisije za reformo obveščevalnega sistema v tujih državah. "A agencija s to osebo ni sklenila pogodbe, temveč ga je formalno registrirala kot tajnega sodelavca, tako da je ta oseba prejela celoten navedeni znesek brez odvajanja dajatev," je povedal Šturm
Minister je navedel še nekatere druge nepravilnosti, ki jih je odkrila delovna skupina, ki jo vodi. Tako je vlada danes ugotovila, da je agencija brez zakonite podlage več let razpolagala z neproračunskimi sredstvi, o katerih ni obvestila ne vlade in ne pristojne parlamentarne komisije. Ugotovila je tudi, da je agencija v nekaterih primerih nezakonito porabljala proračunska sredstva.
Vlada se je sicer danes seznanila z drugim vmesnim poročilom delovne skupine za oceno dela SOVA na področju financ.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.