
Kako do vikenda v Triglavskem narodnem parku? Poiščete lokacijo in kmeta, lastnika zemljišča oziroma objektov. Ta nato napiše vlogo za obnovo ali novogradnjo, luksuzen stan ali hlev pa vam proda ali odda v najem za 99 let. Tako ima v Trigalvskem narodnem parku praktično vsaka ovca svoj stan. Po podatkih uprave TNP namreč prejmejo na leto 200 vlog za posege v prostor, od njih je vsaj polovica takšnih, ki kmetijske objekte spreminja v vikende. Tudi nov osnutek zakona pa ne predvideva nadzora paše na planinah. Opusteli objekti v parku imajo tako dve prihodnosti. Če država ne bo začela spodbujati kmetijske dejavnosti, se bo propad nadaljeval. Druga možnost je na primer preoblikovanje nekdanjega hleva, v hišico z dimnikom, sončnimi celicami in satelitsko anteno. Naseljenost, čeprav le občasna, teh planin, pa povzroča, poleg ekološko spornih, tudi druge posege.

Na planin Šeh so zgradili cesto, kjer so postavili nov tako imenovani pastirski stan. Namesto živine stoji pred stanom jekleni konjiček, pastirja pa so zamenjali vikendaši. Sporna je arhitektura objekta, ki ga je kmetica iz Stare Fužine oddala v najem za 99 let. Vložila je tudi prošnjo za obnovo hleva. Obnovljeni stan z dodanim obzidjem in prizidkom na Uskovnici je kmet prodal, seveda nekmetu.

Vsi navedeni primeri so v posmeh zakonodaji, za katero pa, se hudujejo domačini, stoji tudi politika in moč kapitala, saj ima znotraj Triglavskega narodnega parka črne vikende več vodilnih slovenskih politikov in gospodarstvenikov.