Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je začela objavljati črno listo poslank in poslancev. Na listo se uvrstijo vsi člani državnega zbora, ki so sprejeli kakršno koli protidelavsko zakonodajo. Prvo listo so oblikovali na podlagi glasovanja o predlogu Zakona o malem delu 26. oktbora. Goran Lukič, svetovalec ZSSS za socialno področje, trg dela in migracije je povedal, da je osnovni namen liste javnost seznaniti s konkretnimi aktivnostmi poslank in poslancev. Po mnenju sindikata ima vsak državljan pravico biti informiran o tem, kako njegov poslanec glasuje o določenem zakonu, ki lahko tudi neposredno vpliva na položaj državljanov. Zato so se odločili, da začnejo tako akcijo in redno informirajo volivke in volivce. Trenutno so listo sestavili le na podlagi glasovanja o omenjenem zakonu. Ta je po besedah Lukiča za sindikate izjemnega pomena, a "na žalost gre trend predvsem v negativno smer".
Lista je za zdaj objavljena na njihovi spletni strani. Posodabljali jo bodo sproti oziroma vsakič, ko bodo poslanci v parlamentu glasovali o zakonodaji, ki bo "dokazljivo proti interesom delavstva". "Upamo, da bo to čim manjkrat, saj to pomeni, da se sprejema čim več take zakonodaje, ki je v prid delavstvu," je dodal.
Na vprašanje, ali misli, da bodo poslanci s to listo kaj bolj pazljivi pri glasovanju o takih zakonih, pa je Lukič odgovoril, da velikih pričakovanj ne goji. A meni, da imajo volilke in volilci pravico biti informirani. Upa, da bo to na člane državnega zbora vplivalo pozitivno, "če pa bo to vplivalo negativno, tako da bodo negativno reagirali, pa bo to še en korak več k temu, da smo lahko zelo zaskrbljeni nad našo demokracijo v Sloveniji," je zaključil.
Na listi so poleg imen poslancev sive in črne pike. Sive pike so dobili tisti poslanci, ki so bili na seji navzoči in niso glasovali proti omenjenemu zakonu. To so Roberto Battelli, Laszlo Germič, Franc Bogovič, Franci Kek, Ribič Janez in Radovan Žerjav. Precej več imen pa je dobilo črno piko, torej tisti poslanci, ki so glasovali v prid zakonu o malem delu. To so: Mirko Brulc, Renata Brunskole, Alan Bukovnik, Anton Colarič, Bogdan Čepič, Andreja Černak Meglič, Matevž Frangež, Pavel Gantar, Ljubo Germič, Milan Gumzar, Matjaž Han, Miran Jerič, Luka Juri, Franc Jurša, Anton Kampuš, Janez Kikelj, Janja Klasinc, Vasja Klavora, Miroslav Klun, Bojan Kontič, Križman Marjan, Dušan Kumer, Dejan Levanič, Tomaž Tom Mencinger, Breda Pečan, Alojz Posedel, Alojzij Potočnik, Majda Potrata, Miran Potrč, Vili Rezman, Andreja Rihter, Borut Sajovic, Vili Trofenik, Janko Veber, Anton Urh, Cvetka Zalokar Oražem, Matjaž Zanoškar in Melita Župevc.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.