Slovenija

Cotmanova: Zahteve sindikatov upravičene

Ljubljana, 16. 11. 2007 12.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ministrica za delo demonstracije razume kot upravičen poziv delodajalcem, da se plače v panogah z dobrimi rezultati zvišajo.

Ministrica Cotmanova bo v soboto protestirala za višje plače.
Ministrica Cotmanova bo v soboto protestirala za višje plače. FOTO: POP TV


"Razumem stisko prenekaterih ljudi in zahteve delavcev po višjih plačah, ki so po mojem mnenju legitimne in tudi upravičene," je dejala ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman. Demonstracij se bo, kot je napovedala, tudi sama udeležila. Meni, da so demonstracije "odločen in upravičen poziv delodajalcem in lastnikom kapitala k razmisleku o povišanju plač v tistih panogah, kjer so rezultati dela dobri".

Bilo je rečeno, da protest ni uperjen proti vladi in da ne gre za konflikt med sindikati in delodajalci, je dejala Cotmanova. "Vedno poudarjam, da sem na strani delavcev in šibkejših, zato se nameravam jutrišnjega shoda udeležiti v podporo delavcem in šibkih za boljše plače v tistih panogah, kjer je to možno," je povedala.

"Tudi sama menim, da bi morali predvsem v dobro stoječih podjetjih in panogah, kjer je rast in produktivnost visoka in kjer so dobri rezultati dela, dobro plačati delavca," je dejala ministrica in dodala, da je dobro plačan delavec tudi motiviran, produktivnost pa odvisna od zadovoljnih delavcev.

Na ceste za višje plače


Pred dvema letoma se je na ljubljanskih ulicah zbralo več deset tisoč protestnikov, ki so zahtevali socialno državo.
Pred dvema letoma se je na ljubljanskih ulicah zbralo več deset tisoč protestnikov, ki so zahtevali socialno državo. FOTO: Dare Čekeliš

Sindikati opozarjajo, da protesti niso proti vladi, temveč želijo z njimi opozoriti na nezadovoljstvo z zaradi inflacije znižano vrednostjo plač in s socialnimi razlikami. Protest, ki se ga bodo po napovedih udeležili tudi študentje in upokojenci, je usmerjen proti delodajalcem, spodbudila pa so ga neuspešna pogajanja o spremembi načina usklajevanja plač. Sindikati zahtevajo dvig vseh osnovnih plač, kar pa delodajalci zavračajo.

Protestni shod se bo v soboto začel z zbiranjem na Gospodarskem razstavišču ob 10. uri.
Protestni shod se bo v soboto začel z zbiranjem na Gospodarskem razstavišču ob 10. uri. FOTO: Dare Čekeliš

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič poudarja, da je sedaj, v času gospodarske rasti in visokih dobičkov, pravi čas za zahtevo po višjih plačah. Menijo, da je pot do evropskih plač v sledenju določil socialnega sporazuma, ki upošteva tudi usklajevanje plač s produktivnostjo.

Julija so delodajalskim organizacijam poslali predlog o začetku pogajanj o spremembi veljavne kolektivne pogodbe o načinu usklajevanja plač z inflacijo, povračilu stroškov v zvezi z delom in regresu za letni dopust ter o novi kolektivni pogodbi za obdobje 2008-2009. Pogajalski strani sta pogajanja začeli septembra, vendar se ta doslej po več krogih niso premaknila z mrtve točke.

Sindikati zaradi visoke letošnje inflacije zahtevajo spremembo obstoječe kolektivne pogodbe. Predlagajo, da bi se dvignile vse osnovne plače (trenutno velja dvig samo za izhodiščne plače), da bi bil ta dvig vsaj 3,5-odstoten (za letos bi se plače z avgustom dvignile za 2,5 odstotka), da bi se uskladitev z inflacijo v letošnjem letu naredila že februarja prihodnje leto (in ne avgusta, kot je sedaj dogovorjeno) in da bi se poleg inflacije upošteval tudi del produktivnosti na ravni dejavnosti.

Dvig cen življenjskih potrebščin slabša finančno stanje delavcev, ki gospodarske rasti ne čutijo pri plačah.
Dvig cen življenjskih potrebščin slabša finančno stanje delavcev, ki gospodarske rasti ne čutijo pri plačah. FOTO: Kanal A

Delodajalci na pogajanja o spremembi obstoječe kolektivne pogodbe niso pristali, saj da je sistem za letos že dogovorjen. Odločno zavračajo, da bi se zvišalo vse osnovne plače. Povečanje plač bi ogrozilo obstoj podjetij, delovnih mest in s tem posledično vplivalo tudi na socialni položaj v Sloveniji, pravi generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič. Po izračunih delodajalcev bi bilo 3,5-odstotno povečanje vseh osnovnih plač "vredno" 100 milijonov evrov letno na ravni celotnega gospodarstva.

Po njihovih navedbah so podjetja, ki so lahko, že sama dvignila plače. Pravijo, da plače v Sloveniji glede na ustvarjeno dodano vrednost niso nizke, da pa je ustvarjena dodana vrednost premajhna in ni osnov za kakršnokoli visoko usklajevanje plač z inflacijo vseh zaposlenih. Plače so po njihovih besedah letos v povprečju narasle za 5,6 odstotka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

strelka23
18. 11. 2007 20.40
Po zakonu so stroški dela plača in prispevki na plačo.Toraj je za stroške dela kriva vlada.Rešitev:znižati prispevke.
fmunih@email.si
18. 11. 2007 06.54
Nemorem si misliti, kako je vlada vodje sindikatov speljala na led, ko je krivdo za inflacijo pokazala na delodajalce. Za rast inflacije niso krivi delodajalci temveč vlada, ki s svojimi vzvodi za brzdajne inflacije v mejah maastrichtske pogodbe, NI NAREDILA NIČ. Da bi bil priliv denarja v državno blagajno večji, je rast cen dopustila, ker je vedela, da se trdnost Eura, zaradi skupnega povprečja inflacije znotraj EU in zaradi prevelikega menjalnega razmerja z USA dolarjem, ne bo zamajala. Sindikalni voditelji, ne da so samo slepi, ker se pustijo v imenu množice delavcev speljati na led, so tudi nesodobni. Človek bi pričakoval konstruktivno analizo vzroka in posledic za sedanje stanje. Vemo, da so VZROK za inflacijo in zmanjšano kupno moč delavcev in upokojencev prav CENE, ki so jih navili (=posledica) TRGOVCI. Vlada pa še vedno NE STORI NIČ in nam LAŽE, namesto, da bi trgovce z argumenti dokazov prisilila, da vrnejo cene na februarsko raven in jih za pobeg cen in vsakega posebej, za povzročanje inflacije, kaznovala z nekaj deset milioni Evrov, direktorje pa z nekaj sto tisoč Euri. Sedaj pa bi rada vlada in slepi sindikalni voditelji okrivili vse delodajalce, ki razen trgovcev, nimajo pri inflaciji nobene krivde. Ali naj delodajalci prelijejo svoj denar v plače delavcev zato, ker so trgovci spraznili žepe delavcev? Najbolj žalostno pa je, da sindikalni voditelji, ki nimajo poštene selekcije, še vedno razmišljajo po kumunističnem principu, namesto, da di se z delodajalci pomenili, kako izboljšati produktivnost in inovativnost, ki spreminjata kapitalistično družbo v globalno družbo.
Tonček Balonček
17. 11. 2007 10.29
manja.kranjs, ti izgovori s prevelikimis troški dela so smešni.! Nesposobnosti menažerjev pač en morejo pokrivati delavci. Veliko je panog, kjer so stroški dela v celotnih stroških minimalni. Pogelj mlekarstvo, kjer je strišek dela manjši od šestigh odsttotkov, med 4-6 so v Sloveni. In če jim pače povečajo za 10 odstotkov, je to računovodski drobiž, glavna naloga menažerjev je pač, da pogrunta, kako bi vs eskupaj prodal sebi (če ima prijatelja v banki) ali komu drugemu, to je glavna preokupacija v njihovem delovnem času! A vi ste zdaj prestopili iz nekega komunizma v tisti kapitalizem iz 19. stoletkja oziroma današnjega na Kitajskem in Filipinih ter Indiji? Povejte mi prosim, kako so zdaj razni tipi sploh postali delodajalci in lastniki? Iz česa vendar? Menda ja ne iz nekih Družb za upravljanje s certifikati ali en vem še s čim iz tistega obdobja natega stoletja? A je to privatizacija, če bivšo družbeno lastnino prodajaš neki nemški državni firmi, zakaj imajo pa oni državno lastnino /Deutsche Telelekom/. Gospodariti tako, da prodajaš svoje premoženje, zna vsak klošar!! kakšna linerana rast plač, očitno so mezde tako nizke, da bo potrebno uvajati draginjske in bednostne dodatke k minimalnim plačam, kot je bilo v Kraljevini Jugoslaviji, bomo spet v predkomunizmu!! Če minimalna slovenska plača znese toliko kot je cena štirih zimskih gum za terensko vozilo, je več kot očitno, da nekaj ni v redu!
blue-art.org
17. 11. 2007 00.05
Pesek v oči zaposlenim je žal standardna politika vlade, ki se je ob gospodarski rasti v preteklem letu in preko 100% rasti kapitalskih dobičkov v zadnjem letu izkazala za žaljivo do zaposlenih. Naj sindikati in zaposleni ne nasedajo. Zahteve po linearni rasti vseh plač so realne čeprav bistveno zakasnele zaradi česar so delavci upravičeni še do dodatka zaradi škode, ki je nastala zaradi nesprotnega usklajevanja. Firm, ki so na robu rentabilnosti ob stroških dela v Sloveniji ni. Če so bo z subvencijami poskrbela država saj je od kapitalskih dobičkov na račun tudi nizkih plač ogromno zaslužila. Finančnega nadzora ni torej so poslovni rezultati firm netransparentni. Dokler bom imel pred seboj dokumentacijo o mesečnih izplačilih fiktivnih potnih nalogov v višini 10.000 EUR za 4 osebe v firmi, ki se je ukvarjala s provizijami iz korupcijskih poslov, hkrati pa so iste osebe ob minimalni plači lahko koristile vse storitve javnega zdravstva, šolstva in ostalega, smatram vse zahteve zaposlenih kot upravičene. Ko bo finančni nadzor uzpostavljen bodo prikazani poslovni rezultati verodostojni. Torej ne nasedajte ministrici za delo, ker je morala vlada stanje že davno predvideti in gre za metanje peska v oči. Zoisov, ki bi od svojega kaj podarjali zaposlenim v tej državi ni, ker bi potem sami propadli. Zahtevate lahko linearno rast vseh plač in povečan nadzor nad finančnim poslovanjem firm, ter izplačilo odškodnine zaradi zamude za nazaj. Barke niso krmarili zaposleni, da je šla naprej pa je bilo odvisno le od njih.
victoriosus
16. 11. 2007 23.47
Pljuvanje po vladi je odveč. Znižala je davke, da bi lahko podjetja bila manj obremenjena zaradi delavcev, celo podpirajo višje plače........ pogoje so ustvarili, zdaj se mora dobiček (kjer je) bolj pravično razdeliti. Ampak to so protesti proti delodajalcem, ne proti vladi. Študentje in upokojenci tam nimajo kaj iskati.
jsmazarot@email.si
16. 11. 2007 21.56
Hja...mene so tudi za Holmec zbrisali, ker sem opozoril, da so ga pozabili dat v leto 2006 pregled. Kaj čmo.... Zastava hrt čemu?
opicaslo
16. 11. 2007 20.49
Je lusno brisat komentarje a? Nevem zakaj sploh so ce nesmes pisati kar mislis!
limonca4
16. 11. 2007 20.26
Borec, dober večer! Mi imamo najbolj obdavčene plače v EU. Če bi bili davki vsaj malo nižji, bi se takoj poznalo pri plači delavca (pri višji lestvici res ogromno) in ne pri delodajalcu (on le določi, kolikšna bo bruto plača (strošek)). Če ne bi bile plače tako obdavčene, verjemi, da bi marsikateri delodajalec dal kakšno povišico … Še to, nekateri delodajalci se znajdejo, kako se izogniti abnormalnemu plačilu davka (npr. boni ali delnice namesto božičnice – imam dobre vire) … Tako da se po tem vidi, da marsikateremu delodajalcu (na žalost so pa tudi taki, ki bi jih kar zasužnjili) ni vseeno za delavce … Jah, pogoltni državi je pa res čisto vseeno … Lp
manjakranjc@hotmail.com
16. 11. 2007 19.43
Česa vi ne razumete! V privatnih firmah kljub 100 demonstracijam plače nebodo šle gor. Semoluič in rdeča zalega le zavaja preproste ljudi! Kako bodo ljudem zvišali plače, ko pa so podjetja v nekaterih panogah že zdaj pred stečajem!?!?Mi lahko prosim kdo pove? Sicer pa je vlada že sprejela ukrep, da delavec podjetje manj košta; če povem po domače. AJA sej res, ta vlada dela samo slabo. Dejmo ovčke, malo še popasite travo mogoče bodo pol možgančki deloval :)
Tonček Balonček
16. 11. 2007 17.04
Nisem še slišal. da bi ministri demonstrirali. ALi lahko Podobnika pričakujejo v lendavi ali Trbovljah in Zagorju?
janezek123@gmail.com
16. 11. 2007 17.03
Davek na dobicek, da so znizali??? Ha, ha, ha. Ti se salis. V Sloveniji podjetnik efektivno placa na dobicek trenutno nekaj cez 38% davka. Na Hrvaskem placa 20%, v Srbiji 19%, na Slovaskem 19%, itd. Razlika je ocitna. Ravno visoki davki so krivi, da se veliko dela na crno in, da so delavci brez pravic. Po drugi strani pa se zato drzavi ni treba posebej truditi z raznimi inspekcijami, ker itak dovolj pokasira od tistih bedakov, ki pridno placujejo davke. In potem pa seveda najbolj uspevajo tisti podjetniki, ki ne placujejo prispevkov in izkoriscajo luknje v zakonih. Drzava mora biti minimalna in ucinkovita, ne pa taksna, da je ze vsak prdec predpisan potem pa se v praksi nic ne izvaja.
Tonček Balonček
16. 11. 2007 16.49
leto2008 "neka ide u Boston ili Filadelfiju!!"! - dr.Šešelj ... takratnemu našemu očetu naroda. Ja, stalno nas nekam pošiljajo!
Prvo Bore
16. 11. 2007 16.32
leto2008 Ti posluši !! Leta 91 ste klerikalci obljubljali Slovencem drugo Švico, sedaj pa samo švicamo. Brez takih komtarjev !! Limonca dober dan Kaj Ti pomaga znižanje davkov, če pa bodo barabe pobrale. So jim znižal davek na dobiček, kaj si dobila ?? Saj vem, kaj si dobila LOL, bom tako rekel , koliko si dobila v žep .
srecnii
16. 11. 2007 16.24
BTW: Če kermu ni všeč v Sloveniji pa naj gre v Nemčijo ali v Švico ali celo v Kanado, kjer so 2-4 krat višje plače tam okol 2000 evrov mesečno. Rabjo fizikalce !!! Slovenija je dost naredla v 17 letih. Me je pa tud osebno udarlo po denarnici glede hrane in cuj, pred parimi meseci sem v neki trgovini z cujami kupil majice po 2,5 evra zdej so pa po 5 evrov. Treba bo počas oz. že razmišljat in it v svet tam, kjer je sigurno bolje živet a sam kaj, ko Slovenija tud ni tako slaba, šole, zdravstvo, BP. lp
limonca4
16. 11. 2007 15.45
Tudi jaz se strinjam, da bi morali štrajkati za nižje davke, saj na primer jaz praktično skoraj pol meseca delam za državo, pol meseca pa za sebe. Pa da bi ti hemoroidni voluharji na vladi tudi manj žrli davkoplačevalski denar (npr. za stole). >:-/
Prvo Bore
16. 11. 2007 14.55
V Sloveniji primanjkuje delavcec defacto in to zaradi politike, ki jo imamo. Delavci iz drugih republik imajo večjo plačo , kot mi Slovenci. Vem, ker delam s tem !!! Delavec ključavničar dobi 4,5 € na uro malico , spanje in vsakih 45 dni domov plačano vozovnico. Delavci se prodajajo po 9 € . 176*4,50+prevoz+ malica. Sedaj pa računajte kolk dobijo. Mi Slovenčki moramo pa biti tiho in nabavljati v Sloveniji, oni pa vse prinesejo od doma. Cigarete po 0,6 € . Ja, ja Hlapčki smo. Gremo, pa kar bo bo.
kret1
16. 11. 2007 14.42
le vkup,le vkup...
ivo_jan
16. 11. 2007 14.30
Smisel protesta je .... spet bo jo dvignili plače za 20 € bruto in bo mir za tri leta. Naj uredijo raje zakonodajo in naj podjetnike, ki spavijo podjetje v stečaj onemogočijo nastop na podobnem delovnem mestu, oz. , da privatnik, ki neplačuje delovne dobe,davkov in ostalim, ki jim dolgujejo ne bi smel dobit ne on niti ožje sorodstvo dovoljenje za ustanovitev novega podjetja. Vem za primer, kjer ima privatnik 200 delavcev, ki jih daje v najem(ponavadi delovci iz BiH). ni jim plačal nobeh obveznosti jih prijavil za en dan, da so dobili delovne vize in nato odjavil. drzavi dolguje precej € in država mu ta minus odpiše, ker mu nima baje od kod vzet teh €. On odpre novo firmo in začne vse na novo. Aja, pa še nekaj, vsak direktor večjega podjetja lahko dobi sluzben avto. Ampak ponavadi vsi rečejo Ne pa ne zato, ker bi gledali v dobro podjetja ampak zato, da si s svojim avtomobilom zaslužijo novga!!!!!! Katero podjetje po prikazalo dobiček, vsak posluje z pozitivno nule, da ne plačuje davkov in ne tala dobiček!!! In kaj jim moremo! Nič
hinko.murovec@siol.net
16. 11. 2007 14.29
Prvo Borec,a si že pojedel klobase?? Kakšno si prihrani za v rukzak bo v hosti prišla prav. Jeza sveta me navdaja, A pomaga mi prav nič, Ni ideja ta ta prava Eh , vzel bo vse hudič Zloba ljudstva je velika Uh kako ponos trpi Je propadla moja klika, A rešitve ni in ni Novi časi in navade Še ponoč imam skrbi In mi lasek vsak štrli Več ljubezni in spokoja, Srčno duša si želi, Pa ni mira ne pokoja Oh kako vse to skrbi Malo bi v miru vladal In skrbel za svoj profit Nič ne ljub se mi pred zid. Poezija pa čeprav zanič je boljša od sedanjih oslarij in konstruktov. Srečno . LP
theykilledKenny
16. 11. 2007 13.57
Tovarne delavcem!