Socialni partnerji so prekinili pogajanja o predlogu novele zakona o delovnih razmerjih, ki so tokrat prvič potekala pod taktirko nove ministrice za delo, družino in socialne zadeve Marjete Cotman.
Zahtevali so jo delodajalci, kot razlog pa navedli, da nimajo mandata. "Zato sem jim predlagala, da se 5. marca sestanem z njihovimi upravnimi odbori in da jim podrobneje obrazložim osnutek novega predloga novele zakona," je na novinarski konferenci po pogajanjih dejala Cotmanova.
"Ravnanje delodajalcev je nerazumno," je povedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. Ministrica za delo je, kot je dejal, ravnala dosledno, glede na besede, ki jih je do zdaj izrekala. Sicer pa sindikati menijo, da je nesmiselno in zapravljanje časa, da bi delodajalci za pogajalsko mizo ponovno prišli s predlogi, ki so v neposrednem nasprotju z interesi sindikatov.
Semolič meni, da je treba potezo delodajalcev gledati tudi v luči dogajanj v delodajalskih organizacijah, trenutno tekmujejo za članstvo in želijo s pokončno držo proti sindikatom dokazovati, da so oni pravi delodajalci.
"Danes so se za pogajalsko mizo pokazale velike razlike med delodajalci. Eni so predlog ocenili kot kozmetiko, druga skupina pa kot primeren okvir. A ker so prikrajšani za pravico, da bi dajali dopolnila, so se strnili in demonstrativno zapustili dvorano," je pojasnil Semolič.
Delodajalci usklajeni
Jože Smole z Gospodarske zbornice Slovenija je zagotovil, da imajo delodajalske organizacije usklajena stališča. "Zato ne more priti do nobenih razlik. Vsaj do zdaj jih ni bilo," je poudaril in dodal, da so popolnoma enotni. Danes pa je bilo njihovo osnovno vprašanje, ali je predlagani tekst edini, o katerem govorijo, ali pa ga je možno še dopolniti. "Ker na to nismo dobili pritrdilnega odgovora, nismo mogli začeti s pogajanji," je pojasnil.
Ministričin pristop je sicer ocenil kot pozitiven, kot še posebej pomembno pa izpostavil njeno pripravljenost razložiti obema stranema lastne poglede. "To je prav gotovo pot, ki bo pripeljala do dobrega zaključka," je dejal.
Danes naj bi obravnavali prvega od predvidenih treh sklopov vprašanj, mobilnost delovne sile. Cotmanova je bila presenečena, da se delodajalci niso želeli pogajati, saj so predlogi o mobilnosti znotraj delovnega procesa delodajalski.
V osnutku novele so pripravljalci, kot je povedala ministrica, stremeli k upoštevanju predlogov obeh strani. Poudariti so želeli mobilnost in socialno zaščito delavcev, s tem pa zagotovili varnost delavcev in prožnost trga dela, je pojasnila. Od socialne varnosti delavcev pa ne nameravajo odstopiti, je zatrdila.
Brez izločitve odpravnin in časa za malico?
Najnovejše pogajalsko izhodišče, ki ga je pripravilo ministrstvo, ne vsebuje nekaterih določil, ki bi po mnenju sindikatov močno znižali pravice delavcev in delavk, delodajalci pa so v njih videli korak k večji prožnosti in konkurenčnosti trga dela.
Novela ne predvideva več znižanja oz. odprave odpravnin in dodatka na delovno dobo, znižanja povračil stroškov v zvezi z delom, izločitve časa za malico iz delovnega časa, omejevanje najdaljšega trajanja letnega dopusta in zmanjšanja vloge sindikatov.
Od predlogov, ki jih je ministrstvo pripravilo pod vodstvom nekdanjega ministra Janeza Drobniča, pa sta v noveli med drugim ohranjena znižanje odpovednih rokov in večja vloga republiškega zavoda za zaposlovanje med trajanjem odpovednega roka.
Predstavniki sindikatov so predlog nedavno ocenili kot dober in takšen, ki omogoča sprejetje konstruktivnih rešitev, na delodajalski strani pa so poudarili, da je najnovejši predlogo novele v nasprotju z gospodarskimi in socialnimi reformami, ki si jih je zastavila vlada in pomeni le lepotne popravke. Pogajanja o noveli zakona so se sicer začela maja lani.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.