Očitno je splošna stavka, ki je napovedana za 18. april, dejstvo. Stavko so napovedali tudi v Sindikatu policistov Slovenije, saj pravijo, da je vlada sprejela neusklajen rebalans proračuna in ga poslala v parlamentarno proceduro. To štejejo za "enostranski akt, ki ni usklajen s socialnimi partnerji in posledično pomeni poseg v pravice iz delovnega razmerja vseh zaposlenih v policiji."
Iz Policijskega sindikata Slovenije pa sporočajo, da se strinjajo s stališčem Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), da vladni ukrepi pomenijo začetek razgrajevanja socialne države. Prav zato so se odločili, da s stavko začnejo 18. aprila ob 6. uri. Dodajajo, da bodo stavko izvajali na različnih lokacijah po državi, v tem času pa bodo zagotovili "minimum delovnega procesa, ki zagotavlja varnost ljudi in premoženja, s tem, da bodo pravočasno, učinkovito in v skladu z navodili predstojnikov dosledno opravljali /.../ naloge," so dodali. Delo bodo prekinili do uveljavitve njihovih pravic.
Kakšne so njihove stavkovne zahteve?
Od vlade zahtevajo takojšen umik predlaganega dogovora o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju za uravnoteženje javnih financ, saj ta neposredno posega v plače in druge prejemke iz delovnega razmerja zaposlenih v policiji in notranjem ministrstvu.
Prav tako zahtevajo izplačilo regresa za letni dopust za letošnje leto, in sicer v višini 692 evrov bruto. Od vlade zahtevajo, da z nobenimi ukrepi ne posega v znižanje dosedanjih plač policistov in zaposlenih v policiji in MNZ.
Zahtevajo, da vlada brez pisnega soglasja policijskega sindikata ne posega v znižanje povračila potnih stroškov v zvezi s prihodom in odhodom na delo in z dela.
In na koncu še: od vlade zahtevajo, da zaradi specifičnega dela, ki ga opravljajo policisti, sklene posebno kolektivno pogodbo, ki ne bo posegala v že pridobljene pravice.
Seveda pa si bodo prizadevali, da se razlogi, zaradi katerih je stavka napovedana, odpravijo pred izvedbo stavke. Opozarjajo pa, da se je vlada zadeve lotila na takšen način, da "noče uresničiti že pridobljenih ekonomskih in socialnih pravic policistov in zaposlenih" na notranjem ministrstvu in policiji.
"Zmanjševanje plač in drugih prihodkov iz delovnega razmerja zaposlenim, ki smo se v preteklih letih zaradi družbene odgovornosti in resnosti gospodarske in finančne krize v Republiki Sloveniji odrekli usklajevanju in povišanju plač, rednim napredovanjem in sredstvom za delovno uspešnost, je popolnoma nesprejemljivo. Kljub navedenemu pa smo prevzeli še več nalog in obveznosti, obseg dela se nam je močno povečal, zato je za zaposlene dogovor nesprejemljiv, žaljiv in posega v naše dostojanstvo," opozarjajo.
Opozarjajo, da vlada ni pripravljena na socialni dialog, temveč postavlja ultimat, da se morajo vsi ukrepi sprejeti, kljub temu da "smo večkrat predlagali več kot razumne rešitve za nastale situacije". "Sprejmite, v nasprotnem primeru vam bomo sami vzeli," povzemajo besede vladnih predstavnikov. Prav zato menijo, da je socialni dialog nemogoč. "Mirno reševanje sporov se namreč vseskozi zahteva samo od policistov in zaposlenih na MNZ in policiji, kar vlada pričakuje, sama pa ne naredi ničesar, da bi s sorazmernim popuščanjem dosegli sporazum, zato je stavka skrajni ukrep za zagotovitev že pridobljenih pravic delavcev," razlagajo.
Pravijo, da so stroški življenja rasli, njihove plače pa so bile zamrznjene. "Stavkovni odbor Policijskega sindikata Slovenije ocenjuje, da je bilo varčevanja na plečih zaposlenih dovolj. Vladi Republike Slovenije predlaga, da najde rešitve, ki bodo pravičnejše in ne bodo dokončno ohromile že tako obubožanega delavstva, ki jih ukrepi Vlade Republike Slovenije postavljajo na rob človeškega dostojanstva," pišejo v sporočilu.
Stavkovno razpoloženje se širi
Stavki se pridružujejo tudi v Sindikatu zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije, saj se ne strinjajo s predlaganimi ukrepi. "So nepravični, nesocialni in ponovno usmerjeni zgolj v zmanjševanje pravic državljanov RS, zlasti pa na varčevanje na plečih zaposlenih v javnem sektorju. Ukrepi ne upoštevajo raznolikosti položajev javnih uslužbencev po posameznih dejavnostih v javnem sektorju. Ne moremo se strinjati s trditvijo, da zaposleni v javnem sektorju, ki vsakodnevno moramo in želimo kakovostno opravljati storitve za vse državljane RS, le izčrpavamo javna sredstva," so zapisali v sporočilu za javnost.
Zahtevajo, da vlada spoštuje socialni dialog in kolektivne pogodbe. Prav tako, da umakne "nepravične ukrepe, ki razgrajujejo socialno državo", in tudi, da umakne ukrepe, ki posegajo v pravice zaposlenih v javnem sektorju, razen tistih, ki bodo usklajeni s sindikati. Stavkali bodo torej 18. aprila, in sicer v času med 9. in 15. uro. "V času stavke bomo zagotovili minimum delovnega procesa v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva," so dodali.
KOMENTARJI (272)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.