"Naložba v novi policijski čoln P 66, vreden 176,5 milijona tolarjev, je bila dobra in racionalna, saj je čoln po mnenju tehničnih strokovnjakov v celoti skladen z zastavljenimi cilji," je pred slovesno predajo čolna pomorski policiji v Kopru dejal minister za notranje zadeve Rado Bohinc. Dodal je, da bi se, če bi se morali še enkrat odločiti o nakupu novega plovila, zagotovo odločili za takšen čoln in po takšni ceni.
Na ministrstvu so prepričani, da je za 88-dnevno zamudo pri dostavi čolna v večji meri prišlo zaradi dobavitelja, sežanskega podjetja Jadran, o zamudni kazni pa se bodo s podjetjem začeli pogajati po izstavi računa za plačilo kupnine.
Kot je povedal namestnik generalnega direktorja policije Andrej Anžič, je čoln v policijsko last prešel v četrtek, ko je bil podpisan primopredajni zapisnik. Zahteve in pričakovanja policije glede čolna, ki naj bi po slovenskem morju plul najmanj 15 let, pa so dvojne. Prva naloga je reševalna, druga pa nadzor in varovanje državne meje.
V kupoprodajni pogodbi so po Anžičevih navedbah med drugim določeni kupnina, postopek nakazila in obveza prodajalca, da najkasneje v sedmih mesecih poskrbi za dostavo plovila. Posebna garancija je po njegovih besedah tudi zamudni rok, ki znaša 0,2 odstotka od celotne kupnine, kar je 350.000 tolarjev na dan. Anžič je napovedal, da bodo zahtevali, da se tudi ta določba uresniči, in ob tem ugotovil, da bo cena čolna zato nižja od 176,5 milijona tolarjev. Prepričan je, da vseh 88 dni zamude ni šlo na račun prodajalca, večina pa zagotovo.
Po prepričanju Bohinca je pomorska policija sicer tudi v času, ko ni imela svojega čolna - P 111 je že eno leto pokvarjen - delala dobro. "Sprejeta je tudi odločitev, da je treba P 111 v čim krajšem času popraviti, s tem pa bo slovenska policija opremljena v skladu s schengenskimi standardi," je dejal. Po besedah Anžiča bo P 111 popravljen do novega leta, zamenjati pa bo treba le motorje.