Slovenija

'Starejšim kršimo pravico do informiranja in odločanja'

Ljubljana, 10. 12. 2010 08.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na dan človekovih pravic je Zdenka Čebašek Travnik izpostavila vprašanja, ki vplivajo predvsem na pravice starejših ljudi. Amnesty International pa je zbral okoli 1800 podpisov apelov za tiste, ki so jim človekove pravice kršene.

Današnji dan je mednarodni dan človekovih pravic. 10. decembra 1948 so namreč Združeni narodi sprejeli univerzalno deklaracijo človekovih pravic. Deklaracija je prva univerzalna izjava o temeljnih in neodtujljivih človekovih pravicah za vse ljudi in vse narode.

Tradicionalno se v tem času vsako leto bolj posvečamo vprašanju človekovih pravic in problematiki, ki jih obdaja. Mednarodni dan človekovih pravic bodo tako zaznamovale številne nevladne organizacije in državne institucije.

Zdenka Čebašek Travnik-2
Zdenka Čebašek Travnik-2 FOTO: Dare Čekeliš

V ospredju problematika pravic starejših

Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je dan človekovih pravic letos posvetila pravicam starejših ljudi. Te se, meni, redko slišijo v medijih, njihove pravice in težave ostajajo v ozadju. Največkrat jim je kršena pravica do informiranja in odločanja, kje bodo živeli, problem je tudi revščina, je na posvetu v Ljubljani dejala varuhinja.

Državo na področju urejanja problematike življenja starejše populacije, ki postaja vse številčnejša, čaka še veliko dela, je prepričana Čebašek Travnikova. Med drugim je treba starejšim omogočiti pomoč, da bi lahko živeli tam, kjer sami želijo, ali v svojem okolju ali znotraj institucije. Bolj aktivno mora država omogočati tudi pomoč starejšim, ki živijo sami. Varuhinja človekovih pravic tako predlaga, da se starejšim omogoči zagovornika, zavzema se tudi za ustanovitev Urada za starejše.

Med kršitvami pravic starejših varuhinja izpostavlja pravico do informiranja. Zelo malo je namreč tistih, ki so vešči ravnanja s sodobno tehnologijo, in če je informacija dostopna po internetu, je dosegljiva le dvema odstotkoma starejših ljudi.

Varuhinja človekovih pravic bo pozno popoldne na Pravni fakulteti v Ljubljani priredila tudi tradicionalni sprejem ob dnevu človekovih pravic. Svojo udeležbo je napovedal tudi predsednik DZ Pavel Gantar.

Nadalje opozarja na pravico koriščenja tistih zdravstvenih ali nastanitvenih uslug, ki jih starejši potrebujejo. Na tem mestu varuhinja navaja potrebo po zakonu o zavarovanju za dolgotrajno oskrbo, ki bi naj ta problem rešil.

Predsednica Združenja upokojencev Slovenije (ZDUS) Mateja Kožuh Novak med kršenjem pravic starejših izpostavlja zapostavljanje njihovega znanja, izkušenj in modrosti, tudi s strani politikov. Opozarja tudi na revščino, saj je okoli polovica upokojencev hudo ogroženih, najbolj revna skupina v Sloveniji pa so starejše ženske.

Pravosodno ministrstvo pohvalilo delo sodišč

Ob dnevu človekovih pravic je pravosodno ministrstvo sporočilo, da je vzpodbuden podatek, da slovenska sodišča v zadnjih desetih letih še nikoli niso imela tako nizkega števila nerešenih zadev ter tako nizkega povprečnega časa, ki je potreben za reševanje sodnih sporov, kot sedaj.

Ministrstvo pojasnjuje, da se je povprečni čas, ki je potreben za reševanje sodnih sporov, skrajšal na šest mesecev, število nerešenih zadev pa se še zmanjšuje, saj sodni sistem reši več zadev, kot jih prejme. Kljub temu, da sta gospodarska in finančna kriza povzročili povečanje števila novih sporov, tako gospodarskih in izvršilnih kot družinskih, je ministrstvo optimistično glede reševanja sodnih sporov v optimalnih rokih v prihodnosti.

Sodniško kladivo
Sodniško kladivo FOTO: POP TV

Kot opozarja ministrstvo, je v vsaki demokratični in pravni državi dokončni varuh človekovih pravic prav sodstvo. Na ministrstvu pravijo, da ostajajo zavezani vsem tistim dejavnostim, ki so usmerjene h krepitvi človekovih pravic, tako v slovenskem kot tudi v evropskem prostoru. Zato je najpomembnejša kratkoročna prioriteta pravosodne politike v tem trenutku sprememba in dopolnitev kazenskega zakonika, zakona o kazenskem postopku in sprejem novega zakona o državnem tožilstvu, še dodaja ministrstvo.

Amnesty International zahteva, da pravice spoštujemo

Amnesty International Slovenije se je z vseslovenskim maratonom pisanja in podpisovanja apelov pridružil kolegom v organizaciji Amnesty po vsem svetu, ki na ta dan s tem zahtevajo, da se človekove pravice spoštujejo, varujejo in uresničujejo.

Maraton je potekal v izobraževalnih ustanovah in v središču Ljubljane, pisanje apelov pa so organizirali tudi v več kot 30 slovenskih šolah. Mimoidoči so lahko na Prešernovem trgu s podpisovanjem apelov izrazili podporo desetim posameznikom in posameznicam, ki so jim kršene človekove pravice. V dobrih petih urah akcije so skupno zbrali okoli 1800 podpisov.

ZSSS z mirno manifestacijo

Že včeraj je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) ob svetovnem dnevu človekovih pravic pripravila mirno manifestacijo, s katero so opozorili na delavske pravice. "Letos želimo še zlasti opozoriti na problematiko pravic delavcev migrantov. Te so v Sloveniji namreč prepogosto kršene,'' je povedal predsednik ZSSS Dušan Semolič. Kot pravi Semolič, so to ljudje, ki tukaj delajo in garajo, a pogosto ne dobivajo plač. Velikokrat živijo v nečloveških razmerah, ko delo končajo, pa so predmet izkoriščanja drugih, ki njihovo stisko izkoristijo. Več ...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (52)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tovarišinajuriš
11. 12. 2010 11.52
...starejši, pa starejši, pa zopet starejši in samo starejši...ta država je pozabila na mladino, zato se ji ne obeta nič dobrega...
Jurek Jurek
11. 12. 2010 09.03
Ena Zdenka dela meglo, druga Zdenka jo pa prodaja.
est
11. 12. 2010 08.53
Tole gospo pa enkrat letno potegnejo iz naftalina. Kaj počne pa celo leto, skupaj s svojim štabom mi pa ni popolnoma jasno.
Jurek Jurek
11. 12. 2010 08.52
mabe 10.12.2010, 23:14 1 A ni škoda denarja za tako brezvezno kobajagi varuhinjo človekovih pravic , ki je sama sebi namen. BRAVO, ČISTA DESETKA!
Jurek Jurek
11. 12. 2010 08.50
ALFe 11.12.2010, 07:09 0 Gospa Zdenka, ste obiskali delavce Vegrada, ko več mesecev niso prejeli plačilo za pošteno opravljeno delo? NE VEM ZAKAJ TOLIKO PANIKE OKOLI VEGRADOVIH DELAVCEV. KAJ PA MURINE DELAVKE, KDO SE JE PA ZA NJIH POTEGOVAL?
Jurek Jurek
11. 12. 2010 08.47
Ja draga Zdenka: bla, bla, bla, kot vedno.
Franc Zabukovec
11. 12. 2010 07.19
ALFe11.12.2010, 07:090 Gospa Zdenka, ste obiskali delavce Vegrada, ko več mesecev niso prejeli plačilo za pošteno opravljeno delo? Ni imela časa, ker je Hildi dajala nasvete kako se bo znašla če ji bo kdo kršil njene človekove pravice. Vmes pa je o isti temi najbrž že poučevala še Simono Dimic, aja pa za Zidarja je tud morala malo poskrbet in ker ima dan sam 24 ur je preostali čas posvetila temu, da nebi kdo slučajno njej kršil te iste pravice
Alojz Železnik 1
11. 12. 2010 07.09
Gospa Zdenka, ste obiskali delavce Vegrada, ko več mesecev niso prejeli plačilo za pošteno opravljeno delo?
Franc Zabukovec
11. 12. 2010 06.00
Ta baba se dobesedno dela norca iz ljudi. star pregovor pravi: Najlažje se se.r.je s polno ri.t.j.o
bema1201
10. 12. 2010 23.14
A ni škoda denarja za tako brezvezno kobajagi varuhinjo človekovih pravic , ki je sama sebi namen.
nemezis
10. 12. 2010 19.34
Ma paglej ga zlo-mka na dan "človekovih pravic" si administratorji jemlejo pravico cenzurirati njim neustrezne komentarje! Kaj je bilo toliko napačnega napisanega? To da ne potrebujemo kvazi organizacij, ki prodajajo samo tisto za kar so plačane ala problem romov, tibetancev, nobelovih nagrajencev s Kitajske ali pa one priprte ženice! Ali je problem v tem, da Amnesty International brani samo pravice nenošenja burke? Da so delovna mesta Varuhov človekovih pravic povsem odvečna, ker si branijo samo pravico da so plačani! Da, da kot kaže je demokracija samo tam kjer se plača. Kolikor plačaš toliko lahko govoriš in pišeš. Še kakšen nov referendum naj naredijo tile naši novinarčki za svobodo govora vendar ne tistega ki primankuje NJIM ampak za prepoved svobode govora NAM!
Madyy
10. 12. 2010 17.25
Slovenci si lahko svoke pravice izborijo samo z orožjem ni druge poti. Samo ena in edina..
kawboy
10. 12. 2010 16.53
Amnesty Iternational me malo preseneča, ko se govoril z gospodom Borisem o problemu izkoriščevanja delavcev v gradbeništvu in neplačevanju plač delavcem, mi je kratko malo odgovoril, da imajo po svetu že 300 let takšen sistem in uredite, da mi nismo nič drugačni in da je tako prav. In zakaj potem takšen komentar, aja zato da pokažejo medijem, da nekaj delajo v bistvu pa nič ne delajo. In vprašal sem ga po telefonu zakaj imajo objavljeno, da se v Sloveniji najbolj kršijo človekove pravice samo izbrisanim in Romom? In takšna pomanjkljiva obvestila pošiljajo okrog. Zakaj ni nikjer napisano v njihovih ugotovitvah in podatkih, zaznamkih, da se v Sloveniji množično in grobo kršijo človekove pravice tudi delavcem tako domačim kot tujim in to v večjem obsegu in številu kot pa izbrisanim in Romom?
Madyy
10. 12. 2010 16.27
In kdo si jemlje to Človekovo pravico, da bo od državljanov pobiral denar in skrbel za naravo z prispevkom za čisti zrak.. Kdo ima lahko to človekovo pravico, da si dela Norca iz 6.5 milijarde Zemljanov. Saj vsi vedo da Narava ne pobira okoljevarstvenih taks ter davka na onesnaževanje. Ter zadnje kdo ima to človekovo pravico, da pobira davek na dež pardon padavine, ki jih je preimenoval v odvodnjavanje nefunkcionalnih površin.. Pa smo povedali vse o Človekovih pravicah...
Madyy
10. 12. 2010 16.22
In kaj je Sazas, kako lahko ima to Roparsko društvo to Človekovo pravico, da pobira denar za nekaj kar ni ustvaril.
Madyy
10. 12. 2010 16.20
In kakšna je ta človekova pravica, ki si jo jemljejo zbornice, da izsiljujejo gospodarske subjekte za denar katerega si potem delijo za mastne plače. Kakšna je ta pravica, morda takšna kot so jo imeli Hitler, Stalinin Pol Pot ali Bokasa.
Madyy
10. 12. 2010 16.04
Dodajam ali je človejova pravica, da mu nekdo privleče Kriminalca na prag hiše ter od njega zahteva, da živi poleg ter, da mu da še hrano za preživetje. Potem se človek vpraša morda pa Fašiste ni imela samo bacistična Nemčija so v kar v Slovenskem parlamentu in Turk je ravno to .
Madyy
10. 12. 2010 16.01
Kdo Slovence non stop posiljuje z Kriminalci sveta, še toliko niso pomembni da bi jih kej vprašali o tem. Ali morajo Slovenci sprejeti Kriminalce tako da jih posiljujejo z tem. Kdo je tisti, ki lahko tako posiljuje celo nacijo. To še Hilter ni delal.
jankoinmetka1
10. 12. 2010 14.29
komentiranje strogo nadzorovano, da ne bi bilo mogoče kaj v komentarjih kar adminu ne bo všeč :)
jankoinmetka1
10. 12. 2010 14.28
Pol se pa naj Admin zacne tega držat!!!! Ne pa da biše objave ker mu ne pašejo ali zaradi politicnih ali zaradi verskih usmeritev! ker krši clovekove pravice po clenu: baje je kršena ta pravica - ma ne ga kakat po medijih.