Današnji dan je mednarodni dan človekovih pravic. 10. decembra 1948 so namreč Združeni narodi sprejeli univerzalno deklaracijo človekovih pravic. Deklaracija je prva univerzalna izjava o temeljnih in neodtujljivih človekovih pravicah za vse ljudi in vse narode.
Tradicionalno se v tem času vsako leto bolj posvečamo vprašanju človekovih pravic in problematiki, ki jih obdaja. Mednarodni dan človekovih pravic bodo tako zaznamovale številne nevladne organizacije in državne institucije.
V ospredju problematika pravic starejših
Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je dan človekovih pravic letos posvetila pravicam starejših ljudi. Te se, meni, redko slišijo v medijih, njihove pravice in težave ostajajo v ozadju. Največkrat jim je kršena pravica do informiranja in odločanja, kje bodo živeli, problem je tudi revščina, je na posvetu v Ljubljani dejala varuhinja.
Državo na področju urejanja problematike življenja starejše populacije, ki postaja vse številčnejša, čaka še veliko dela, je prepričana Čebašek Travnikova. Med drugim je treba starejšim omogočiti pomoč, da bi lahko živeli tam, kjer sami želijo, ali v svojem okolju ali znotraj institucije. Bolj aktivno mora država omogočati tudi pomoč starejšim, ki živijo sami. Varuhinja človekovih pravic tako predlaga, da se starejšim omogoči zagovornika, zavzema se tudi za ustanovitev Urada za starejše.
Med kršitvami pravic starejših varuhinja izpostavlja pravico do informiranja. Zelo malo je namreč tistih, ki so vešči ravnanja s sodobno tehnologijo, in če je informacija dostopna po internetu, je dosegljiva le dvema odstotkoma starejših ljudi.
Nadalje opozarja na pravico koriščenja tistih zdravstvenih ali nastanitvenih uslug, ki jih starejši potrebujejo. Na tem mestu varuhinja navaja potrebo po zakonu o zavarovanju za dolgotrajno oskrbo, ki bi naj ta problem rešil.
Predsednica Združenja upokojencev Slovenije (ZDUS) Mateja Kožuh Novak med kršenjem pravic starejših izpostavlja zapostavljanje njihovega znanja, izkušenj in modrosti, tudi s strani politikov. Opozarja tudi na revščino, saj je okoli polovica upokojencev hudo ogroženih, najbolj revna skupina v Sloveniji pa so starejše ženske.
Pravosodno ministrstvo pohvalilo delo sodišč
Ob dnevu človekovih pravic je pravosodno ministrstvo sporočilo, da je vzpodbuden podatek, da slovenska sodišča v zadnjih desetih letih še nikoli niso imela tako nizkega števila nerešenih zadev ter tako nizkega povprečnega časa, ki je potreben za reševanje sodnih sporov, kot sedaj.
Ministrstvo pojasnjuje, da se je povprečni čas, ki je potreben za reševanje sodnih sporov, skrajšal na šest mesecev, število nerešenih zadev pa se še zmanjšuje, saj sodni sistem reši več zadev, kot jih prejme. Kljub temu, da sta gospodarska in finančna kriza povzročili povečanje števila novih sporov, tako gospodarskih in izvršilnih kot družinskih, je ministrstvo optimistično glede reševanja sodnih sporov v optimalnih rokih v prihodnosti.
Kot opozarja ministrstvo, je v vsaki demokratični in pravni državi dokončni varuh človekovih pravic prav sodstvo. Na ministrstvu pravijo, da ostajajo zavezani vsem tistim dejavnostim, ki so usmerjene h krepitvi človekovih pravic, tako v slovenskem kot tudi v evropskem prostoru. Zato je najpomembnejša kratkoročna prioriteta pravosodne politike v tem trenutku sprememba in dopolnitev kazenskega zakonika, zakona o kazenskem postopku in sprejem novega zakona o državnem tožilstvu, še dodaja ministrstvo.
Amnesty International zahteva, da pravice spoštujemo
Amnesty International Slovenije se je z vseslovenskim maratonom pisanja in podpisovanja apelov pridružil kolegom v organizaciji Amnesty po vsem svetu, ki na ta dan s tem zahtevajo, da se človekove pravice spoštujejo, varujejo in uresničujejo.
Maraton je potekal v izobraževalnih ustanovah in v središču Ljubljane, pisanje apelov pa so organizirali tudi v več kot 30 slovenskih šolah. Mimoidoči so lahko na Prešernovem trgu s podpisovanjem apelov izrazili podporo desetim posameznikom in posameznicam, ki so jim kršene človekove pravice. V dobrih petih urah akcije so skupno zbrali okoli 1800 podpisov.
ZSSS z mirno manifestacijo
Že včeraj je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) ob svetovnem dnevu človekovih pravic pripravila mirno manifestacijo, s katero so opozorili na delavske pravice. "Letos želimo še zlasti opozoriti na problematiko pravic delavcev migrantov. Te so v Sloveniji namreč prepogosto kršene,'' je povedal predsednik ZSSS Dušan Semolič. Kot pravi Semolič, so to ljudje, ki tukaj delajo in garajo, a pogosto ne dobivajo plač. Velikokrat živijo v nečloveških razmerah, ko delo končajo, pa so predmet izkoriščanja drugih, ki njihovo stisko izkoristijo. Več ...
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.