Za komentar odstopa vodje premierjevega kabineta Simone Dimic smo poprosili parlamentarne stranke. Zares je prvi komentar prepustil premierju Borutu Pahorju. Ta je dejal, da ga je nepričakovan odstop Dimičeve presnetil, a ga je sprejel z razumevanjem. "Moja sodelavka je bila 12 let. Trudili se bomo, da bo delo v Kabinetu predsednika vlade do imenovanja novega vodje KPV potekalo nemoteno," je še dodal.
Opozicija pričakuje nadaljnje korake
Kratki so bili v največji opozicijski stranki SDS. "Bil je že čas," so zapisali v pisnem sporočilu. "Tega ne bi pričakoval, vendar mislim, da je to manever, ki skuša oprati premierja Pahorja in vladajočo koalicijo, češ poglejte, mi smo vsi pošteni, in da bodo lahko gospodje v koaliciji še naprej izvajali svojo policijsko diktaturo. Ta se mi je zgodila ravno danes, ko mi predsednik državnega zbora Pavle Gantar in generalna sekretarka državnega zbora v parlamentu nista dovolila govoriti o varuhinji človekovih pravic," pa je bil precej bolj oster predsednik SNS Zmago Jelinčič.
V SLS odstop Dimičeve razumejo kot "popolnoma logičen korak" in pričakujejo, da bo to "prvo dejanje v procesu razjasnitve te afere in vseh očitanih nepravilnosti". V zadnjem času so namreč odstopi visokih predstavnikov oblasti postali sklepna dejanja afer, v SLS pa želijo, da se s to prakso preneha. V sporočilu za javnost so tako izrazili pričakovanje, da se bodo preiskave nadaljevale, pri čemer morajo vsi vpleteni, "pa čeprav ne več na starem delovnem mestu", odgovarjati.
Podpredsednik in poslanec Zares Franco Juri, ki je že v četrtek opozoril, da zadeva Dimic kaže na razsežnosti, do katerih politiki ne smejo ostati ravnodušni, je odstop Dimičeve ocenil kot pričakovan ne glede na nadaljnji razplet zgodbe. "Ko se porajajo taki sumi in take okoliščine, je za visokega uradnika bolje, da se začasno umakne, da se stvari razčistijo in da se potem, v kolikor je razbremenjen vsake obtožbe, vrne z dvignjeno glavo," pravi poslanec. Po njegovem mnenju je zdaj najpomembnejše, da se pride do konca ugotavljanju utemeljenosti obtožb zoper dosedanjo vodjo Pahorjevega kabineta. Simona Dimic je s svojim odstopom v tem smislu olajšala delo pristojnim organom, prav tako pa "ustvarja tudi neko ozračje večjega zaupanja". Obenem se Juri sprašuje, ali se bo Dimičevi kdo opravičil, če se izkaže, da so obtožbe na njen račun neutemeljene. V stranki LDS pa so odgovorili, da tega ne komentirajo.
Za opravljanje takšne funkcije potreben notranji mir
Po mnenju predsednika DeSUS Karla Erjavca gre za osebno odločitev Dimičeve. ''Verjetno drži, da nalog v kabinetu ne more opravljati pod takšnim pritiskom, zato se je odločila za odstop.'' Poudaril je, da ne pozna ozadja zadeve, zato ne more soditi o ravnanju premierja Boruta Pahorja, ki Dimičeve ni želel razrešiti pred končanimi preiskavami pristojnih organov. Tudi Erjavec je poudaril, da bo več znanega po končanih postopkih pristojnih organov. ''Tudi javnost mora izvedeti, ali so bili očitki utemeljeni ali ne. Dejstvo pa je, da so dogodki vplivali na delo v kabinetu. Človek potrebuje notranji mir za opravljanje takšne funkcije.'' Na vprašanje, ali morda že vidi naslednika Dimičeve, je Erjavec odgovoril, da gre za osebno odločitev premierja Pahorja, ''ker gre za njegovo desno roko".
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.