Začasni nadzor na svojih mejah izvajajo Nemčija, Avstrija, Švedska, Danska in Norveška. Avstrija med drugim izvaja nadzor na avstrijsko-slovenski meji. Uvedle so ga lani jeseni zaradi povečanih migracijskih pritiskov iz Grčije.
Evropska komisija je konec oktobra članicam priporočila nadaljnje trimesečno podaljšanje mejnih kontrol. Svet EU je moral o tem podaljšanju odločiti do prihajajoče sobote, ko poteče šestmesečni rok o začasni uvedbi nadzora v skladu z 29. členom schengenskega zakonika.
"Naš končni cilj je, da se čimprej znova vrnemo k schengnu," je odločitev komentiral slovaški notranji minister Robert Kalinak, katerega država trenutno predseduje EU. "Čeprav še nismo tam, se razmere izboljšujejo," je dodal in poudaril, da bo zato podaljšanje nadzora na notranji mejah zgolj trimesečno, potrebno bo tudi intenzivnejše poročanje, so sporočili v Bruslju.
Članice, ki so se odločile ohraniti nadzor na notranjih mejah, bodo namreč morale v skladu z odločitvijo Evropske komisije tedensko ocenjevati nujnost, pogostost, kraj in čas nadzora, prilagajati njegovo intenzivnost stopnji ogroženosti ter ga po potrebi postopno ukinjati. Prav tako bodo morale za Evropsko komisijo pripravljati podrobna mesečna poročila o izvajanju nadzoru in njegovi nujnosti.
Ob današnji odločitvi so ministri še poudarili, da morajo države, ki izvajajo mejnih nadzor, pred njegovim podaljšanjem izmenjati stališča s tistimi članicami, ki jih to zadeva, in zagotoviti, da se kontrole sorazmerne in le tam, kjer je nujno. Prav tak morajo zagotoviti, da se mejnih nadzor izvaja kot zadnja možnost, torej le v primerih, ko alternativni ukrepi ne bi mogli zagotoviti enakega učinka.
Avstrija bo lahko podaljšala nadzor na meji s Slovenijo in Madžarsko, kot je izpostavila avstrijska tiskovna agencija APA pa ji še vedno niso odobrili uvedbe nadzora na prelazu Brenner z Italijo. Nemčija bo lahko nadzor še tri mesece izvajala na meji z Avstrijo, Danska pa v danskih pristaniščih s trajektnimi povezavami z Nemčijo in na dansko-nemški kopenski meji.
Švedska bo nadzor lahko še naprej izvajala v pristaniščih na jugu in zahodu ter na mostu Öresund z Dansko. Norveška, ki ni članica EU, a je del schengenskega območja, pa v pristaniščih s trajektnimi povezavami z Dansko, Nemčijo in Švedsko.
Nemci zaskrbljeni zaradi vse več prihodov migrantov prek Švice
V Nemčiji so vse bolj zaskrbljeni, ker se po zaprtju balkanske begunske poti povečuje število nezakonitih prihodov migrantov preko Švice. Nemška zvezna policija je do konca septembra zabeležila 5172 nezakonitih prehodov meje s Švico, kar je približno za četrtino več kot v enakem obdobju lani, poroča nemški časnik Rheinische Post.
V začetku leta so na mesec v povprečju zabeležili med 155 in 235 nezakonitih prehodov preko švicarske meje, do junija pa se je to število povečalo na 1000. Če se bo takšen trend nadaljeval, bi se lahko število v primerjavi z lanskim letom podvojilo.
Skupno število beguncev, ki bodo letos prišli v Nemčijo, bo po ocenah zveznega urada za migracije in begunce ostalo pod 300.000. Lani so sicer sprejeli 890.000 prosilcev za azil.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.