Občani Pivke, Ilirske Bistrice in Postojne so se združili v civilno iniciativo Naša dolina, ki se zavzema za zaprtje vojaških poligonov Poček in Bač. Prebivalci nočejo vadišč in pri tem opozarjajo, da nerazumen načrt ogroža pitno vodo za širšo okolico, habitate, divje živali, rastline in ljudi. Poleg tega naj bi vadišče povečalo tudi požarno ogroženost naravnega okolja, ki sicer spada pod evropsko omrežje posebnih varstvenih območji Natura 2000.
"S sprejetjem Državnega prostorskega načrta (DPN) bo povzročena tudi nepopravljiva gospodarska škoda, saj bo nov režim omejeval gospodarjenje na kmetijskih površinah in v gozdovih, onemogočeno bo koriščenje čebeljih pasišč, lovskih revirjev, ovirana bo paša goveda, konj in drobnice," so zapisali v obrazložitvi. Dodali so še, da med vajami na poligonu Poček že sedaj nastaja škoda na stanovanjskih in drugih objektih. V iniciativi pričakujejo, da se bodo stvari v novih razmerah še poslabšale. Zaradi hrupa in ogroženosti zaradi izstrelkov se bo poslabšala tudi kakovost življenja, še menijo. "Civilna iniciativa odločno nasprotuje državnemu prostorskemu načrtu za osrednje vojaško vadišče Postojna in zahteva takojšnje zaprtje vseh vojaških poligonov na tem območju," zaključujejo v iniciativi.
Na ministrstvu za obrambo (MORS) so se odzvali na podatke, ki se pojavljajo v javnosti, in so, kakor so zapisali v izjavi, netočni. DPN namreč ne določa intenzitete in režimov na območju vadišča, temveč določa le prostorske ureditve. Način in izvajanje aktivnosti ostajata nespremenjena, zaradi nepredvidenih razlogov pa je lahko intenziteta med letom različno razporejena.
Na MORS navajajo tudi, da je varovano območje primarno namenjeno gozdarstvu in kmetijstvu. V novem DPN to ostaja nespremenjeno, poleg tega pa se je območje zmanjšalo na 5400 hektarov. Posledično je nevarnost pri usposabljanju zmanjšana na dopustno tveganje. Varnostno območje je določeno na podlagi največjih vrednosti za posamezne izstrelke.
Na ministrstvu se zavedajo, da ima vadišče določene vplive na okolje. Razumejo tudi strah lokalnih prebivalcev, vendar menijo, da je nepotreben. Do zdaj so si prizadevali, da bi čim bolj upoštevali argumente lokalne skupnosti.
"Z občinami so bili tudi v preteklosti že doseženi določeni dogovori, s katerimi so se uredili nekateri medsebojni odnosi in odpravili nekateri moteči elementi, ki so se nanašali predvsem na obveščanje lokalnega prebivalstva, uporabo poligona ob praznikih, v turističnih sezonah in tako naprej,“ so zapisali na MORS, kjer enkrat letno občinam pošljejo poročilo o uporabi in upravljanju vadišč na Počku in Baču. Sklenjen je tudi dogovor o sofinanciranju posodobitve lokalne javne infrastrukture v občinah.
Za segment okolja so bile izdelane okoljske podlage za podnebne razmere in kakovost tal ter vode, obremenitev s hrupom, za naravno in biotsko raznovrstnost, kmetijska zemljišča, gozdove, kulturno dediščino in krajino ter dodatek za območje Nature 2000. Na varovanem območju se občasno izvajajo tudi ukrepi ravnanja z odpadki. Do kršitev prihaja in proti povzročiteljem se primerno ukrepa, pravijo na ministrstvu. Enkrat letno imajo na poligonu čistilno akcijo in kontroliran požig, ki ga nadzorujejo gasilci. "V povezavi z onesnaževanjem voda in tal so na sodobnih streliščih nameščene tarče nad lesenimi koriti, v katerih sta posebna umetna masa in pesek. Izstrelki se zadržijo v njih, po potrebi pa se pesek preseje in zamenja umetna folija," še dodajajo.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.