Belokranjčan Miroslav Moravec je v sredo v sadovnjaku doživel 'presenečenje'. Okoli 12.00 so ga ugrabitelji zvezanega položili v prtljažnik avtomobila, prekrili z bundo in deko. "Takšnega dneva ne bi privoščil niti sovražniku," pravi.
Domači so ga iskali kar šest ur. "Ni ga bilo, vdrl se v zemljo. Nato smo izvedeli, da je v Sežani šel do družine, poklical hčerko in dejal, da so ga ugrabili," pojasnjuje njegova partnerica Ema Šmajdek.
Kaj točno se je dogajalo, preiskujejo kriminalisti, 79-letnik pa vztraja, da so ga ugrabili štirje prebežniki. V odklenjenem sadovnjaku je sicer k njemu najprej pristopil le eden, ki naj bi želel vodo, nato pa še dva neznanca. Eden je dvignil proti njemu nož, drugi ga je preiskal, iz kleti - kjer je Moravec pustil tudi mobitel - pa so nato prinesli vrv.
"Roke in noge sem imel zvezane. Ves čas so spremljali, kaj sem počel," pripoveduje. Kljub temu, da so se vozili več ur, ni izgubil upanja, čeprav je imel prelepljena tudi usta.
Ne le on, vsa družina je po dogodku pretresena. "Menim, da bosta policija in vojska morali zaščito ljudi vzeti resneje," opozarja Šmajdkova. "V Ljubljani lahko 'fantazirajo', da se tukaj ne dogaja nič. (Prebežniki - op.p.) tja ne pridejo, tukaj pa bodo morali resneje zaščititi ljudi," še dodaja.
Storilce, 25-letnega Maročana in 18-letna Alžirca, so policisti prijeli v sodelovanju z italijanskimi varnostnimi organi, četrti je še na begu. So jih pa že marca obravnavali zaradi nezakonitega prestopa meje, nato pa vrnili nazaj na Hrvaško. Ujetnika so sicer osvobodili pri Sežani.
Hvaležna, da je z Miroslavom vse vredu, je tudi njegova družina. Ko ga niso našli ne doma, ne v vinogradu, telefon je bil nedosegljiv, tudi pri prijateljih ga ni bilo, so čakali mukotrpnih šest ur na klic. Hči je bila presrečna, ko je izvedela, da je oče v Sežani in da naj pride ponj.
"Poklicala sem sestro v Črnomelj, pa nečakinjo, če lahko gredo po očeta. Jaz sem bila v šoku, vsa sem se tresla," pripoveduje Nataša Moravec. "Tukaj nismo več varni. Sama ne grem več v sadovnjak, tudi oče ne, bojimo se, da bi se ponovilo," je dejala hči. "Tudi drugi niso več varni, migranti vlamljajo v avtomobile, jih kradejo, za dosego cilja postajajo vse bolj agresivni."
V katere smeri pa gre zdaj policijska preiskava, kakšne scenarije preigravajo? "Kriminalisti Policijske uprave (PU) Novo mesto temeljito preiskujejo vse okoliščine v zvezi s tem kaznivim dejanjem - torej govorimo o ugrabitvi, odvzemu motornega vozila, razmišljamo pa tudi o kaznivem dejanju ropa," je za 24UR ZVEČER dejal direktor PU Novo mesto Janez Ogulin. Po njegovih besedah tako preiskujejo vse, kar vedo, kar jim lahko kdo pove. "Pričakujemo, da bomo v tem času, dokler se izvaja policijsko pridržanje, ugotovili, vse okoliščine, ki so potrebne za uvedbo kazenskega postopka," pojasnjuje Ogulin. Kako pa se je policija odzvala na ugrabitev in kako je italijanska policija izsledila ugrabitelje? "Okoli 18.30 so koprski policisti prejeli klic prebivalca Bele krajine, ki je bil domnevno ugrabljen, zaradi česar so takoj sprožili obsežno akcijo, v katero so bili vključene številne patrulje, policijski helikopterji, posebna policijska enota in vodniki službenih psov, istočasno pa so obvestili italijanske varnostne organe, saj so prve informacije nakazovale, da bi lahko prebegnili v Italijo," je razložil Ogulin. Ob približno 20. uri so na italijanski strani nato prijeli tri moške, ki so po opisu ustrezali osumljencem. "Naknadno se je tudi izkazalo, da posedujejo določene predmete, s katerimi smo jih lahko povezali s tem dogodkom," še pravi prvi mož novomeških policistov. V skladu s sporazumi, ki veljajo na tem področju, so bili osumljenci okrog polnoči predani koprskim policistom, včeraj dopoldne pa so jih kriminalisti pripeljali na PU Novo mesto. Kako dolgo pa so lahko v policijskem pridržanju? V policijskem pridržanju so lahko do 48 ur, po predvidevanjih naj bi jih danes dopoldne predali preiskovalnemu sodniku okrožnega sodišča v Novem mestu. |
Novica o ugrabitvi je sicer odmevala po vsej državi, najbolj seveda v vaseh, kjer se srečujejo z migranti. Med domačini se je strah razumljivo povečal, mnogi so iskali pojasnila na svojih občinah. Včeraj popoldne so v Črnomlju sestankovale tudi civilne iniciative območij, kjer imajo največ stika s prebežniki, ki prečkajo mejo in opozarjale na to, da se želijo ljudje počutiti varne.
V vasicah, ki obkrožajo Mali Nerajec je te dni bolj malo vedrih obrazov. Strah se je pri marsikom že pomešal z jezo. "Nihče ne ukrepa," so jezni domačini. Mešanih občutkov smo že zadnji dve leti, sicer s prebežniki zaenkrat nimamo slabih izkušenj, a zdaj bomo gotovo še bolj nezaupljivi, še pripovedujejo.
V prestolnici pa se je že odzvala politika. Prenehati moramo z ignoriranjem in sprenevedanjem, je bilo slišati pri SDS in NSI. Janez Janša je celo pozval k nujni seji sveta za nacionalno vranost. Premier Marjan Šarec pa miri: ukrepi vlade so ustrezni, policija dobro opravlja svoje delo.
Daleč od Ljubljane ob meji pa se s prehodi ilegalnih migrantov spopadajo po svoje. Že pred tem dogodkom smo začeli skoraj obsedeno zaklepati hiše, avtomobile, česar prej nismo počeli pravi eden od domačinov. "Ne počutimo se varne, tudi spati ne moremo včasih," pa pravi eden od Belokranjčanov.
Zato so za soboto v civilni iniciativi Črnomelj že napovedali protest, tamkajšnji župan pa je posvaril pred populizmom in hkrati pozval državo naj stori vse, da ljudem ob šengenski meji vrne občutek varnosti.
KOMENTARJI (250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.