
Na obisku v Sloveniji se mudi župan londonskega Citiyja David Wootton. Župan največjega evropskega finančnega središča se je udeležil seminarja v organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije (GZS).
Slovenski veleposlanik v Veliki Britaniji Iztok Jarc je na seminarju poudaril, da bi londonsko finančno središče City lahko postalo novo okno v svet za Slovenijo.
Wootton pa je izpostavil slovenska podjetja, kot so Akrapovič, Pipistrel, Gorenje, Seaway, Riko in Trimo. Ob tem je poudaril, da lahko finančne storitve pripomorejo k rasti podjetji in celotnega gospodarstva.
Jarc pa je izpostavil, da bi morala slovenska podjetja izboljšati sodelovanje z londonskim Cityjem in Veliko Britanijo nasploh. "City bi moral biti naše naslednje okno v svet, poleg koprskega pristanišča in ljubljanskega letališča," je poudaril.
London je kraj, kjer ima sedež na tisoče finančnih institucij in multinacionalk ter tudi ambasade in manjša podjetja. "Tu lahko dosežemo podjetja, ki jih sicer zaradi naše velikosti ne bi mogli," je prepričan Jarc.
Prav tako pa lahko City ponudi nove finančne mehanizme za financiranje malih in srednje velikih podjetij, javno-zasebna partnerstva kot tudi investicije v slovensko infrastrukturo, je dodal.

Trgovinska menjava med državama narašča
Trgovinska menjava med Slovenijo in Veliko Britanijo sicer po besedah Woottona stalno narašča in je lani dosegla 595 milijonov funtov. Od tega Slovenija v Britanijo izvozi za 360 milijonov funtov, z Otoka pa uvozi za 235 milijonov blaga.
Wootton, čigar glavna vloga je promocija britanskega finančnega sektorja v tujini, je sicer v uvodnem govoru poudaril, da je Velika Britanija po podatkih Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) država z najmanj ovirami za podjetništvo, do leta 2014 pa naj bi imela tudi eno od najnižjih obdavčitev gospodarskih subjektov v skupini industrijsko najrazvitejših držav.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.