V čistilni akciji Očistimo Slovenijo je po zadnjih podatkih čistilo preko 270.000 prostovoljcev, še vedno pa Ekologi brez meja niso prešteli vseh, saj podatke občinskih organizatorjev in vodij zbirnih mest še prejemajo. V prihodnjih dneh bodo podali tudi končno številko o zbranih odpadkih – do sedaj so jih prešteli 3000 ton. Bodo pa še ta teden podjetja, pristojna za odvoz odpadkov, podala končno oceno zbranih smeti.
Je pa že znano, da je pri čiščenju aktivno sodelovalo 207 občin, povprečna udeležba je dosegla 15 odstotkov, najvišjo udeležbo pa so zabeležili v občinah Radenci, kjer je čistilo kar 48 odstotkov prebivalcev, in Naklo, kjer jih je čistilo le odstotek manj.
Odpadke so z divjih odlagališč na zbirne točke in od tam na centre za predelavo odpadkov ter na deponije odvažali prevozniki z več kot 50 komunalnih podjetij, Direkcije RS za ceste, podjetji Surovina in Dinos ter Slovenska vojska. Da niso vsi odpadki končali na deponijah, so poskrbela podjetja Slopak (embalaža, izrabljene pnevmatike), ZEOS (odpadna električna in elektronska oprema) in Dinos (kovine).
Slovenija in Portugalska uvod v veliko svetovno čistilno akcijo
Svetovna akcija se je začela v soboto, in sicer v Sloveniji in na Portugalskem. Ekologi so pojasnili, da je Slovenijo čistilo več kot 12 odstotkov vseh prebivalcev, medtem ko se je čistilne akcije na Portugalskem udeležil le odstotek vseh. V naslednjih šestih mesecih se bo v okviru projekta Očistimo svet 2012 (World Cleanup 2012) po državah sveta zvrstila cela serija velikih čistilnih akcij. Očistimo svet 2012 je namreč doslej največja prostovoljska okoljska akcija v zgodovini človeštva. Aprila bo akcija potekala v Rusiji, Španiji, na Hrvaškem, v Litvi, v Kaliforniji, Latviji, Avstriji, Bangladešu, Ukrajini in v Grčiji.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.