Slovenija

Cisterne ostajajo na meji

Zagreb/Ljubljana, 28. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
S.G./T.B.
Komentarji
0

Hrvaška je v uradnem listu objavila pravilnik o prevozu nevarnih snovi, ki ga je hrvaška vlada sprejela v četrtek. Medtem na meji med Hrvaško in Bosno še vedno stoji 57 cistern, saj vlada v Sarajevu ne dovoli cestnega tranzita nafte iz Hrvaške.

Cisterna nafte
Cisterna nafte FOTO: Reuters

Cisterne z nafto in naftnimi derivati bodo slovensko-hrvaško mejo lahko prečkale le na treh mejnih prehodih – Obrežje, Gruškovje in Zavrč. Hrvaška vlada je natančno določila tudi traso cestnega koridorja, po katerem bo dovoljen prevoz nafte. Poleg poostrenega carinskega nadzora na meji, cariniki lahko, kjerkoli na hrvaškem ozemlju, vršijo nadzor nad cisternami.

Na slovenskem zunanjem ministrstvu so se danes sestali državni sekretarji nekaterih ministrstev, ki so od preteklega petka preučevali nova hrvaška pravila o cestnem prevozu nevarnih snovi. Kljub temu, da sporni ukrepi slovenskim prevoznikom povzročajo veliko težav, Slovenija protiukrepov še ne namerava sprejeti.

Slovenska vlada pa je zahtevo za obravnavo hrvaškega pravilnika že poslala na Svetovno trgovinsko organizacijo. Zahtevo naj bi obravnavali v desetih dneh. Državni podsekretar na ministrstvu za gospodarstvo Dimitrij Grčar je dejal, da se bo takrat napotila delegacija ministrstva za gospodarstvo V Ženevo in bo na zasedanju tudi predstavila zadevo ter zahtevala določene kompenzacije za škodo, ki je s tem storjena Sloveniji.

Cisterne še vedno na hrvaško-bosanski meji

cisterna pred zapornico
cisterna pred zapornico FOTO: Dare Čekeliš

Cisterne bosanskih podjetij, z gorivom iz Slovenije, bosanski cariniki zadržujejo na mejnem prehodu Županja. Predsednik uprave OMV Istrabenza Janko Kosmina je za 24 ur povedal, da ne gre za njihove cisterne, temveč za kupce iz Bosne in Hercegovine. Sicer na meji med Hrvaško in BiH še vedno stoji 57 cistern.

Hrvaška vlada upa, da bo BiH umaknila sporno uredbo o začasni omejitvi uvoza nafte, ki prihaja po hrvaških cestah. Jutri v Sarajevo potuje posebna delegacija hrvaške vlade, na čelu z ministrom za pomorstvo, promet in zveze Alojzom Tuškom. Hrvaški mediji namigujejo, da bi zaplet med Zagrebom in Sarajevom lahko rešili že jutri, dotlej pa bodo cisterne še čakale na meji. V Slovenijo se cisterne ne bodo vrnile, ker so bosanski trgovci nafto že kupili.

Predstavnik zunanjega ministrstva federacije BiH Amer Kapetanović je za 24 dejal: "Odprti smo za konstruktivne pogovore, v katerih se bomo pogovorili o interesih BiH ter interesih Hrvaške. Zato pričakujemo tudi konstruktivno rešitev problema."

Podobnih ukrepov pri nas ne bo

Pri nadzoru prevoza nevarnih snovi slovenski policisti ne pripravljajo podobnih ukrepov, kot so jih uvedli na Hrvaškem, saj so v nasprotju z evropskim sporazumom o mednarodnem cestnem prevozu nevarnega blaga, nadzor pa trenutno opravljajo ob rednem delu, na mejnih prehodih in s poostrenimi nadzori, ki jih večkrat letno pripravijo izključno za to kategorijo voznikov. Kontrola tovrstnega prevoza je od leta 2000 vključena tudi v mednarodno akcijo Morska deklica, ki je namenjena vsem vrstam tovornega transporta po evropskih cestah.

Tovornjak za prevoz nafte
Tovornjak za prevoz nafte FOTO: Dare Čekeliš

Za podrobnejšo kontrolo vozil, ki prevažajo nevarno blago, se policisti ob rednem delu odločijo, če ugotovijo prekoračitev hitrosti ali če na vozilu ni predpisanih znakov. Dosledna kontrola vozil, ki prevažajo nevarno blago, se opravlja tudi na mejnih prehodih, preko katerih v Slovenijo vstopajo takšna vozila. Če mejni organi ugotovijo hujše kršitve, vozilu zavrnejo vstop v državo.

Policija za to kategorijo voznikov večkrat letno pripravlja tudi poostrene nadzore, vanje pa so poleg večjega števila policistov vključeni še predstavniki inšpekcijskih služb. V teh primerih gre za podrobne preglede vozil, tudi tovora, ustreznost dokumentacije, kontrolo psihofizičnega stanja voznika, kontrolo usposobljenosti za opravljanje takšnih prevozov in preverjanje preobremenjenosti vozila.

Poleg posameznih omejitev, ki jih določa odredba o omejitvi cestnega prometa, morajo tovorna vozila za prevoz nevarnega blaga (tudi cisterne) izpolnjevati predpisane pogoje, ki so določeni v zakonu o prevozu nevarnega blaga. Za kršitve je kazen 40.000 tolarjev oziroma uvedba postopka pri sodniku za prekrške. Ob hujših kršitvah pa policisti vozilo izločijo iz prometa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10