Po uspešni referendumski kampanji za zaščito čiste pitne vode v Sloveniji so tokrat pred medije znova stopili člani civilnih iniciativ in nevladnih organizacij in opozorili, da 1100 krajanov Anhovega še vedno pije onesnaženo vodo. Kot pravi Nika Kovač z Inštituta 8. marec, je to nedopustno, zato napovedujejo nove korake v boju za dostop do čiste pitne vode. In sicer so sprožili peticijo, s katero želijo "končati zločin nad prebivalci". S peticijo zbirajo podpise pod poziv poslankam in poslancem, da prihodnji teden, ko bodo sprejemali državni proračun za prihodnji dve leti, sprejmejo amandma, ki ga bodo predstavniki iniciativ in društev vložili. Z amandmajem zahtevajo, da se iz proračuna zgotovijo sredstva za izgradnjo novega vodovoda, ki bo krajanom z onesnaženjem močno prizadetega Anhovega zagotovil varen dostop do pitne vode.
Vodarna v lasti največjega onesnaževalca
Miha Stegl iz Civilne iniciative Danes je opozoril, da je vodni vir za 1100 krajanov Anhovega še vedno močno onesnažena Soča, v katero z Idrijco priteka še vedno veliko živega srebra. Vodo črpajo večinoma iz Soče pod cementarno Salonit. Zadnje večje onesnaženje se je zgodilo poleti 2020, ko so zaradi okvare črpalke na glavnem črpališču za vodarno Močila (ki je v lasti Salonita) vodo črpali iz rezervnega črpališča, ki se nahaja pod izpusti tehnološke vode iz Salonita.
Manuela Korečič (Civilna iniciativa Danes) opozarja, da je vodooskrba talec konflikta interesov, saj primarni cilj podjetja ni zagotavljanje kakovostne pitne vode, temveč čim večji dobiček. To po njenih besedah potrjuje tudi nedavni primer, ko je podjetje Salonit Anhovo popravilo edino še delujočo in ključno črpalko za vodooskrbo šele po hudem onesnaženju ter dodatnemu velikemu javnemu, medijskemu pritisku ter uradnemu dopisu NIJZ. Prebivalci so bili tako brez ustrezno urejene vodooskrbe več kot leto in pol, pa čeprav je popravilo črpalke stalo le dobrih 10.000 evrov.
"Po vseh teh letih smo končno našli način, kako priti do pitne vode v Anhovem. Za to je potreben nov neodvisen vir pitne vode, ki bi se zagotovil s povezavo na vodovodni sistem Mrzlek. Stroški izgradnje vodovoda so ocenjeni na 1.200.000 evrov in so izvedljivi v obdobju dveh let. Kako do njega? Država ima na voljo proračunska sredstva, ki jih lahko nameni tudi zato. In to je naša zahteva," svoj poziv zaključuje Stegl.
Pričevanje prebivalca Anhovega: Lahko sem srečen, da sem sploh še živ
Da so razmere tam res zaskrbljujoče, opozarja tudi Bogomir Bavdač (društvo Eko Anhovo in dolina Soče). Živi ob tovarni že vse življenje in kot pravi, je lahko srečen, da je sploh še živ. Zaradi posledic onesnaženja, ki mu je bil izpostavljen kot krajan in delavec v Salonitu, je hudo zbolel, opozarja in dodaja, da je pred nekaj meseci zbolelo tudi sedem drugih krajanov, štirje od njih so žal že pokojni. "Malokdo se zave, kakšno je tam življenje. Vemo, da vodo za pitje črpajo iz onesnažene Soče. Dostikrat jo moramo prekuhavati," pravi in dodaja, da so mnogi izpostavljeni onesnaženju med delom v Salonitu, a najhuje je, da zbolevajo tudi tisti, ki živijo v Anhovem, pa sploh še niso stopili v cementarno. Zaradi izpostavljenosti azbestu je zbolel in priznali so mu poklicno bolezen – plevralne plake, zaradi katere je dobil simbolično odškodnino 12.000 evrov. A ne skrbi ga zgolj zase, pač pa predvsem za otroke, ki so dnevno izpostavljeni onesnaženju.
Nadaljevanje referendumskega boja
"Poleti smo dokazali, da je čista in pitna voda tisto, kar nas povezuje. V družbi obstaja jasen dogovor, da voda ne pripada kapitalu, ampak vsem ljudem. Še enkrat dokažimo, da skupaj lahko spremenimo svet in dosežemo cilj, v katerega verjamemo," pa je vse prebivalce Slovenije pozvala Alenka Kreč Bricelj (Smetumet).
S peticijo zbrati 20.000 podpisov in pritisniti na vse poslanke in poslance, naj podprejo vloženi amandma in s tem zagotovijo, da vodni vir za krajane Anhovega ne bo več Soča, pač pa da se jim z izgradnjo novega vodovoda in sanacijo vodarne končno zagotovi ustavna pravica – dostop do čiste pitne vode. Peticijo so že objavili. "Amandma, s katerim bi ljudem v Anhovem omogočili pitno vodo, se v državni zbor lahko vlaga že to sredo. O njem pa se glasuje en teden kasneje, torej prihodnjo sredo. Časa je zelo malo, stvar pa je pomembna. Zato pozivamo vse, da peticijo podpišejo kar najhitreje," je dejala Mojca Lukan, Inštitut 8. marec. Kovačeva pa je opozorila, da bodo vse tiste poslanke in poslance, ki bodo glasovali proti amandmaju in zagotovitvi sredstev za izgradnjo novega vodovoda, povabili na kozarec vode, nalite iz vodovoda v Anhovem, pa da vidijo, kdo jo bo upal popiti.
Na pobudo nevladnikov so se odzvali v Salonitu Anhovo. Sporočili so, da pozdravljajo pobudo nevladnih organizacij, da "Salonit Anhovo bo konstruktivno sodeloval z vsemi pristojnimi v dobro prebivalk in prebivalcev Kanala ob Soči ter širše," so napovedali.
Tudi v Občini Kanal ob Soči podpirajo predlog, da bi z dopolnilom k proračunu zagotovili sredstva za zagotovitev vodooskrbe v Anhovem. To bi namreč po njihovem pripomoglo k hitrejši izvedbi projektov za ureditev vodovodne infrastrukture, ki jih v občini izvajajo. "Poudarjamo, da že izvajamo aktivnosti za gradnjo alternativnega vodnega vira oz. priklopa na vodni vir Mrzlek. Za pripravo projektne dokumentacije bomo v letu 2022 zagotovili 28.000 evrov, letos pa poteka iskanje najboljše rešitve trase," so sporočili.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.