Ljubljanski kriminalisti so zaključili preiskavo v zvezi suma storjenega kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja, za katero je po starem zakoniku zagrožena enoletna zaporna kazen. Ugotovili so, da v zadevi "čista metla" ni bilo storjenega kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti, o čemer so s poročilom obvestili tožilstvo. Zdaj je zadeva v rokah tožilca, ki lahko kriminaliste sicer še vedno pozove k dodatnim aktivnostim. Tako torej zadeva še ni nujno zaključena.
Zagotovo pa ni zaključena za predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa, ki je za 24ur.com napovedal, da bodo od policije zahtevali informacije, kaj so naredili, po pregledu dokumentacije pa se bodo odločili, kako naprej. Takrat so dali ovadbo zoper Aleksandra Jevška, ki je bil leta 2006 direktor Policije uprave Ljubljana, od februarja 2007 pa direktor Uprave kriminalistične policije. Prav tako so policiste pozvali, naj ugotovijo, ali je tudi nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel zlorabil položaj. Namreč, nakupi metle niso kaznivo dejanje, težava pa je, če je šlo za ponavljajoče se dejanje, torej če je soproga Marjetica Rupel večkrat uporabljala službeni avtomobil, za zasebne zadeve.
Policija je na zahtevo generalnega direktorja policije Janka Gorška marca letos znova odprla preiskavo, ker se je Marjetica Rupel leta 2006 s službenim avtomobilom ministrstva in državnim šoferjem odpravila po nakupih. Po takratnih besedah vodje sektorja za preventivo Iztoka Suhadolnika je do suma zlorabe uradnega položaja prišlo pri policijski obravnavi primera, ki ga pa se je kmalu zatem "iz nekaterih neznanih razlogov" zaključila s poročilom tožilstvu, v katerem je zapisano, da ni zbrala zadosti dokazov za potrditev suma kaznivega dejanja. Pri tem pa so, kot je dejal, nekatere navedbe jasno nakazovale, da so policijske starešine storile vse, da kriminalisti ne bi izvedli vseh potrebnih ukrepov in dejanj.
Protikorupcijska komisija pa je konec leta 2007 prejela anonimko in dokumentacijo od skupine kriminalistov. Eden od kriminalistov naj bi celo zapustil policijske vrste, o pritiskih z vrha pa naj bi bil pripravljen tudi pričati na sodišču. Najprej naj bi kriminalisti ravnali strokovno in na razgovor povabili več ljudi, med njimi tudi voznika, vendar pa naj bi jim nato nadrejeni naročili, naj pogovorov ne opravijo oziroma naj prijavo končajo s poročilom na tožilstvu, češ da gre za dejanje majhnega pomena.
Notranja ministrica Katarina Kresal je decembra lani sprožila notranji nadzor zaradi domnevnega poskusa prikritja zadeve. Poročilo, ki ni bilo dostopno javnosti, je pokazalo ''sistemske napake''. Nato so marca znova odprli dosje 'čista lopata', pri čemer naj bi preverjali še, ali je tudi Rupel zlorabil svoj položaj. Takrat je Rupel, ki je bil posebni odposlanec premierja Boruta Pahorja, pisno pozval ministrico Kresalovo, naj konča zadevo zoper njega in njegovo ženo. Kresalova se je odločno odzvala: "Take prakse pod vodenjem mojega ministrstva ne bo."
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.