V zadevi Čista lopata je bil na ljubljanskem okrožnem sodišču dokazni postopek že zaključen, na prejšnji obravnavi pa je polovica obtoženih že podala zagovore in zanikala navedbe iz obtožnice. Danes pa so dokazni postopek spet odprli.
Zaradi novih dokazov so že tretjič zaslišali nekdanjega direktorja Kontrole zračnega prometa Srečka Janšo. Ta je sodišču moral pojasniti, kdo je bil nadrejen obtoženemu Tomažu Žibertu, ki je bil zaposlen na Kontroli zračnega prometa.
Žibert je bil namreč član delovne skupine, ki je izbirala ponudnika za izgradnjo kontrolnega stolpa na Letališču Jožeta Pučnika, Janša pa ni imel pripomb na Žibertovo delo. Po razkritju afere se sicer sam položaj podjetja ni spremenil, je pa Kontrola zračnega prometa utrpela padec ugleda v javnosti, je dejal Janša. "Ime podjetja je v javnosti po razkritju afere dobilo negativen prizvok," je poudaril. Dodal je, da sicer samo razkritje afere podjetju ni povzročilo finančne škode.
Pojasnjeval je tudi okoliščine podaljšanega javnega razpisa za izgradnjo kontrolnega stolpa. Ob tem je potrdil, da so Vegradu poslali poziv za podaljšanje bančnih garancij, ni pa se spomnil, ali je Vegrad te tudi vložil.
Obrambo je zanimalo tudi, kaj je vodilo do njegovega odstopa z mesta direktorja podjetja. Janša je dejal, da je za poziv takratnega ministra za promet Radovana Žerjava k odstopu izvedel iz medijev, sam pa se o tem ni pogovarjal z Žerjavom. V nasprotju s temi trditvami pa je predstavnica Kontrole zračnega prometa Slovenije Magda Zadnik, ki so jo danes prav tako zaslišali, dejala, da naj bi se Janša že pred javnim pozivom o tem na sestanku pogovarjal z Žerjavom.
Obtoženi Ivan Kroflič je Zadnikovo vprašal, kdaj so se v podjetju odločili, da kontrolnega stolpa sploh ne zgradijo v takšni obliki, kot je bilo predvideno v javnem razpisu. Zadnikova je dejala, da je odločitev po razkritju afere v letu 2008 sprejela vlada, lastnica in ustanoviteljica Kontrole zračnega prometa Slovenije. Ni pa vedela, ali je razkritje afere domnevnega podkupovanja neposredno vplivalo na odločitev vlade.
Obtoženi Ivan Zidar se sicer ni udeležil današnje obravnave, saj je zaradi okrevanja po operaciji do 20. marca še vedno izločen iz postopka. Sojenje se bo tako nadaljevalo 21. marca, ko naj bi bilo že znano, ali bo Zidar sposoben udeležbe na zaključku sojenja.
Poleg Zidarja in Krofliča so sprejemanja in dajanja daril oz. pomoči pri teh kaznivih dejanjih v povezavi z gradnjo letališkega stolpa na Letališču Jožeta Pučnika obtoženi še Hilda Tovšak, Dušan Črnigoj, Tomaž Žibert, Ivan Demšar, Borut Farčnik in Srečko Gabrič.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.