Slovenija

Čista lopata: Priča se sklicuje na molčečnost

Ljubljana, 04. 03. 2011 18.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na nadaljevanju glavne obravnave v zadevi Čista lopata je prišlo do zapletov zaradi delne odveze molčečnosti kriminalista Roberta Slodeja. Obravnava je bila večkrat prekinjena, sodnica pa je preložila odločitev o vprašanjih za Slodeja.

Obramba Ivana Zidarja poskuša dokazati, da je policija nezakonito zbirala dokaze o kartelnih dogovorih gradbenih mogotcev.
Obramba Ivana Zidarja poskuša dokazati, da je policija nezakonito zbirala dokaze o kartelnih dogovorih gradbenih mogotcev. FOTO: Blaž Garbajs

Obramba je imela za Slodeja več vprašanj, povezanih s sodelovanjem z domnevnim tajnim policijskim sodelavcem Antonom Urbasom ter nemškim kriminalistom Gerhardom Schaffnerjem. Med drugim so želeli vedeti, ali je Slodej Urbasu dal telefon, da bi ga lahko poklical in ali je bil tudi Urbas prisoten na sestanku med Slodejem in Schaffnerjem. Slodej se je skliceval na molčečnost, h kateri je zavezan kot kriminalist.

Ministrstvo za notranje zadeve ga je glede molčečnosti pred tedni odvezalo varovanja podatkov v delu, ki pojasnjuje status sodelovanja s policijo, in v delu, ki se nanaša na sodelovanje s tujimi varnostnimi organi. Odveze molčečnosti pa Slodej ni dobil v delu, ki se nanaša na razkritje taktike in metod dela kriminalistične policije. Po njegovem mnenju pa bi odgovor na ta vprašanja obrambe pomenilo prav to. Obramba je večkrat ocenila, da Slodej s tem poskuša prikriti nezakonito delo policije.

Predsednico senata Vesno Podjed so zato večkrat opozorili, naj presodi, ali bi šlo z odgovori na njihova vprašanja res za razkritje taktike in metod dela kriminalistov, Podjedova pa jim je med drugim odgovorila, da o tem, ali ima priča utemeljen ali neutemeljen razlog za to, da ne odgovori na vprašanje, senat ne bo odločal.

Po prepričanju obrambe se Slodej izogiba odgovorom, ki bi lahko razkrili, da je policija pri zbiranju dokazov delovala nezakonito.
Po prepričanju obrambe se Slodej izogiba odgovorom, ki bi lahko razkrili, da je policija pri zbiranju dokazov delovala nezakonito. FOTO: Dare Čekeliš

Zagovornik Ivana Zidarja Aleksander Čeferin jo je zato opozoril, da je senat odločal tudi o manj pomembnih zadevah in predlagal izločitev Podjedove. Senat je njegov predlog zavrnil. Ker se je glede vprašanj zapletalo še naprej, je drugi Zidarjev zagovornik Boštjan Penko predlagal, da se sodišče o teh vprašanjih ne odloča le delno oz. vsakem vprašanju posebej. Senat je odločitev preložil. Hkrati pa je tudi sklenil, da se ugotovi, ali je Zidar sposoben sodelovanja na obravnavah, saj ga zaradi hospitalizacije danes spet ni bilo na sodišču.

Za tožilko Bojano Podgorelec je odveza jasna, saj je v njej opredeljeno, na katera vprašanja priča lahko odgovori in na katera ne. Penko pa je po koncu obravnave odgovoril, da do sedaj ni bilo še nikjer in od nikogar jasno povedano, kaj lahko priča pove in česa ne sme.

Po Penkovem mnenju se želi priča izogniti odgovorom na tista vprašanja, "na katera bi morala odgovoriti", obramba pa pričakuje, da bo sodišče to ugotovilo in od priče zahtevalo, da odgovarja na vsa vprašanja, "na katera mora odgovoriti". Le tako bi namreč lahko prišli do ugotovitve, ali so se dokazi zbirali zakonito, je pojasnil Penko.

Slodej je sicer med zaslišanjem pojasnil, da se o aretaciji Ivana Zidarja pred dogodkom ni govorilo, nekaj dni prej naj bi le vedel, kdaj se bo opravilo hišne preiskave. Prav tako je dejal, da je od Schaffnerja izvedel, da je bil Urbas tisti, ki je posredoval informacije o Zidarju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

T_one
05. 03. 2011 23.57
Uvedba javne eksekucije, pa ne bo več takšnih primerov. Potem bi še tisto vračali, kar niso ukradli.
playback
05. 03. 2011 12.49
Zidar že ve kdaj mora iti na operacijo !!!!! Sedaj bo bolan tako dolgo, da bo zadeva zaključena. Tako kot vedno. Pa dokler bodo ti odvetniki obvladovali sodišča, tako kot je zadnjič v parlamentu povedal polanec Pojbič!!!
jurimuri1
05. 03. 2011 11.56
ali imamo v sloveniji sodišča ali debatne klube pod imenom sodišče
1BEYBA
04. 03. 2011 23.34
Tole gonjo z Zidarjem, upam da davkoplačevalci ne bomo še Čeferina plačevali,to je treba končat saj vsi vladni možje točno vedo kam in v katerih rokah in premičninah in nepremičninah je ves denar.Zato naj nehajo blefirat tega Zidarja v celico samico, da se bo mal zbrihtal.in cel njegov klan sam se bojim, da bo en zapor na Dobu premalo tolk jih mamo, pa naj si tam lažejo pa se gledajo in vodo pijejo. MI BOMO PA PRED PARLAMENTOM NAZDRAVILI Z ŠANPANCEM KER SE JIH BOMO LOSALI.Nam pa jih ne bo treba več gledat premoženje na javno dražbo denar v blagajno e tako kot vse ostalo pa nobenega Pahorja,Janše...itd ampak nobenega znanega več vse ven pometat in nove mlajše izobražence,ki bodo drugače razmišljali kot teli...blagajno v nove roke, če že niso vse ven pobral.
major1
04. 03. 2011 22.31
Penko poštenjačina, škoda, da si pristal v vodah pokvarjencev, med katere spada Zidar in njegove zaigrane bolezni.
androm
04. 03. 2011 21.23
Oba zagovornika g. Ivana bosta pokasirala več, kot je plačal za kazen v Nemčiji.
dukenukem
04. 03. 2011 20.49
kje je pravica v tej državi ,jo že dolgo ni več
prehlad
04. 03. 2011 19.22
A SEDAJ JE PA KAR NA BRZINO ZBOLEL.VSAK S TOLIKO DENARJA BI ZBOLEL . PA ŠE VEDNO V BOLNICI JE PA RES REVEŽ. TAKOJ PREMESTITEV NA HLADNO,DA PRIDE K SEBI.
cefidelj
04. 03. 2011 19.22
Pa kaj se blamirajo s tem procesom in nas farbajo.Rezultat je itak že znan- škoda vsakega našega evra za to farso,pa še kakšno hudo odškodnino bomo davkoplačevalci plačali.