Osumljenci v aferi Čista lopata bodo jutri sedli na zatožno klop. Med njimi so ''gradbeni baroni'' Ivan Zidar iz SCT, Dušan Črnigoj iz Primorja, ki se je po aretaciji kot državni svetnik skliceval na imuniteto, in Hilda Tovšak iz Vegrada ter član razpisne komisije Javnega podjetja Kontrola zračnega prometa Tomaž Žibert, vodja projektov na SCT Ivan Demšar, domnevni Žibertov posrednik Borut Farčnik, domnevni pomočnik Tovšakove Srečko Gabrič in vodja Vegradovega inženiringa Ivan Kroflič. Vsi trdijo, da so nedolžni.
Gre za primer javnega naročila za gradnjo kontrolnega stolpa na Letališču Jožeta Pučnika. Kriminalisti so osmerico aretirali 12. februarja lani, obtožba je bila vložena 20. februarja. Zoper njo je bilo vloženih 10 ugovorov obdolžencev in njihovih zagovornikov, da bi izločili domnevne posnetke z dogovori, kdo bi najbolj ugodno gradil nadzorni letališki center in predvsem za kakšno protiuslugo. Po zavrnitvi izvenobravnavnega senata je obtožnica, ki jih po starem Kazenskem zakoniku bremeni suma neupravičenega sprejemanja in dajanja daril ter pomoči k tema kaznivima dejanjema, postala pravnomočna. Če bodo spoznani za krive, jim grozi denarna kazen ali do triletni zapor.
Po mnenju stroke gre za "izjemno zahtevno kazensko zadevo s področja gospodarskega kazenskega prava, ki je tudi zelo obsežna", zato si nihče ne upa napovedati epiloga sojenja. Posnetke prisluhov namreč lahko predsednica sodnega senata Vesna Podjed izloči tudi med sojenjem. A to naj obtoženim po neuradnih podatkih ne bi prav dosti pomagalo, saj naj bi za domnevne dogovore vedelo še več deset prič, ki bodo predvidoma pričale na sojenju. Verjetno bodo na dan prišli tudi zneski, s katerimi naj bi poplačali usluge.
Osumljene naj bi namreč ujeli pri dogovorih o dajanju podkupnine v zameno za posel. Zidar in Črnigoj naj bi se dogovarjala za nagrado Žibertu, ki naj bi zahteval, da se v popravljeni ponudbi kot podizvajalec električnih napeljal navede njegov svak. Žibert naj bi v zameno obljubil, da bo strokovna komisija naročniku javnega naročila kot najugodnejšo ponudbo svetovala partnersko družbo SCT in Primorje. Enako naj bi Žibert v zameno za denar obljubil tudi Vegradu.
Žibert je edini od 12. februarja 2008 aretiranih ostal v priporu, in sicer do 5. marca lani. Po vrnitvi iz pripora ga je podjetje Kontrola zračnega prometa Slovenije s 13. marcem odpustilo. Zoper družbo je zaradi izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi na delovno in socialno sodišče vložil tožbo, sodišče pa mu je 18. maja pritrdilo. Izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi je razveljavilo, saj da očitane kršitve delovnih in pogodbenih obveznosti, zaradi katerih je delodajalec izdal izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi, niso dokazane.
Odredilo je, da mora družba Žibertu za čas od 13. marca do 30. septembra lani (ko bi se mu sicer iztekla pogodba) priznati delovno dobo ter obračunati plačo, razliko v regresu in v 13. plači z zamudnimi obrestmi. Sodišče mu je zaradi nezakonite izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi dosodilo tudi odškodnino. Afera je s položaja spodnesla direktorja Kontrole zračnega prometa Slovenije Srečka Janšo, ki je 20. februarja s položaja odstopil po pozivu takratnega prometnega ministra Radovana Žerjava. Nasledil ga je Franc Željko Županič.
Na ponovljenem razpisu za gradnjo centra za vodenje in kontrolo zračnega prometa je posel dobila družba Imos, katerega ponudba je bila vredna 8,2 milijona evrov. Z gradnjo so začeli lansko poletje, center pa naj bi začel delovati pred poletjem 2011.
Pahor: Ne lobiram za Zidarja
Premier Borut Pahor je po seji vlade na vprašanje, zakaj v Libiji lobira za obtoženega Zidarja, odgovoril, da s tujimi voditelji nikoli ne govori o imenih podjetij. ''Ko mi rečejo, dajte nam seznam 10 podjetij, rečem ne. Povem, da se bodo že sami oglasili pri njih.'' Zatrdil je, da ne daje prednosti nobenemu podjetju.
Z Zidarjem sta se sicer zadnjič videla v Tripoliju na večerji ob državnem prazniku. Takrat mu je povedal, da so sklenili posel in ga prosil, naj libijskemu premierju preda pismo o nameri, kar je Pahor tudi storil. Dodal pa je: ''Mene Ivan Zidar osebno ne zanima. Jaz nimam od njega nič. Zato tudi lahko opravljam delo kot premier''.
Glede začetka sojenja v zadevi Čista lopata pa je dejal, da verjame, da bodo obtoženi tudi obsojeni, če so storili kaj protizakonitega, za kar pa bodo poskrbeli pristojni organi in ne on. ''Dotlej pa moram gledati celotno podjetje z vsemi zaposlenimi, ki prinaša davke,'' je dejal.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.