Slovenija

Cinkarna se brani

Celje, 20. 12. 2007 13.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V celjski Cinkarni poudarjajo, da proizvodnja titanovega dioksida ni ekološko sporna, kar jim očitajo krajani.

Cinkarna Celje
Cinkarna Celje FOTO: Kanal A

Cinkarna v nobenem segmentu ne presega dovoljenih vrednosti izpustov, sta v Celju zatrdila predsednik uprave Cinkarne Tomaž Benčina in tehnična direktorica Nikolaja Podgoršek Selič. Kot je povedal Benčina, so za ekološko sanacijo v zadnjih letih namenili več kot 22 milijonov evrov.

Ker si Cinkarna želi nadaljnji razvoj in proizvodnjo izdelkov višje dodane vrednosti, se je na občino obrnila s prošnjo za izdelavo novega lokacijskega načrta, kar bi dejansko predstavljalo legalizacijo obstoječega stanja, ki je prilagojeno zakonskim zahtevam, in uvedbo okolju in ljudem prijaznejše tehnologije.

Cinkarna pripravljena na dialog

Meritve, ki jih opravlja Cinkarna, niso pokazale oneseženih vrednosti strupenih snovi.
Meritve, ki jih opravlja Cinkarna, niso pokazale oneseženih vrednosti strupenih snovi. FOTO: Marta Slakan

Glede očitkov krajanov krajevnih skupnosti Aljažev hrib in Teharje, ki trdijo, da Cinkarna močno onesnažuje okolje, pa je povedal, da je vodstvo družbe pripravljeno na dialog s civilno iniciativo, ustanovili bodo tudi mešano komisijo, ki bo spremljala razmere v podjetju.

V zloženki, ki jo bodo v okoliških gospodinjstvih prejeli v naslednjih dneh, je Cinkarna poskusila odgovoriti na najpogostejša vprašanja, vezana na proizvodnjo titanovega dioksida oz. na okoljsko problematiko in zdravje ljudi.

Benčina je tudi dodal, da delavci Cinkarne redno hodijo na temeljite zdravniške preglede, pri nobenemu izmed njih doslej pa ni bilo ugotovljeno povečanje obolevnosti za rakastimi bolezni.

Analize odpadnih voda niso komentirali

Raziskava ameriškega inštituta IARC ni pokazala kancerogenosti titanovega dioksida pri človeku. Titanov dioksid nas namreč spremlja povsod, saj se nahaja v pasti za zobe, pudru, šminki, barvah, kremi za zaščito proti soncu in podobno, je pojasnila Podgoršek Seličeva. Po njenem mnenju je prav tako neškodljiva tudi sadra, ki jo Cinkarna deponira na svojih odlagališčih. Železo in ostale kovine so vezane v sadri tako, da je izluževanje minimalno in ne presega zakonsko določenih vrednosti. To sadro, tako Podgoršek Seličeva, bi lahko uporabljali pri gradnji cest, železnic in protipoplavnih nasipov.

Podgoršek Seličeva je pojasnila, da rezultate analize odpadnih voda, ki jo je opravil Zavod za zdravstveno varstvo Maribor in naj bi ta kazala na močno prekoračitev dovoljenih izpustov, ne more komentirati, saj jim zavod te rezultate ni poslal. Po njeni oceni so bile meritve opravljene v odpadnih voda in ne v površinskih, zato so se pojavila tako velika odstopanja pri dovoljenih izpustih. Cinkarna namreč meritve opravlja na podlagi vzorcev iz površinskih voda.

Opozorila je tudi, da za proizvodnjo titanovega dioksida velja branžna uredba, ki se sklicuje na evropsko direktivo in določa omejitev zgolj na področju emisije sulfatov. Vrednosti Cinkarne se gibajo med 120 in 140 kilogramov sulfatov na tono titanovega dioksida in so tako daleč pod evropsko normo, ki znaša 800 kilogramov sulfatov na tono titanovega dioksida.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

xzamiel@hotmail.com
21. 12. 2007 13.41
Sicer sem na strani celjanev, ampak bi za vsak slučaj poslal popolnoma neodvisen vir, da preveri tovarno, okolico, podtalnico, vodo nasploh in ozračje za onesnaženost. Potem pa bi videli kje smo in ustrezno ravnali. Verjetno sem pa preveč optimističen, če bi tako ali tako vsako tovarno eno za drugo podrli oz preobrazili v popolnoma ekološko tovarno. Ne bi bili na nobeni izgubi, ko bi bila zgrajena, hmmm.
victoriosus
20. 12. 2007 20.42
Me veseli, da so vodilni v Cinkarni razložili situacijo, kot dejansko je. Delavci niso zboleli, in če ima kakšen krajan raka, ma ne me basat da je to zaradi Cinkarne, ker rak je povsod po svetu in v Teharjah ni nikakršnega odstopanja od normale. Včasih se nam zdi zabavno, če se neka zgodba napihuje, ampak grozno je, ko zaradi te zabave delamo škodo iz čiste zlobe. Zgodba je dobila epilog, in sprijaznite se, da je takšen, kot je bil predstavljen.
gregii@afnegunca.com
20. 12. 2007 17.41
Pobje pojma nimate kaj blebetate.Kratko in jedernato.
kulturni@gmail.com
20. 12. 2007 15.40
Dragi moji! Glede na to, da se imamo za kulturni narod, bi pričakoval od ljudi, ki skrbijo za jezik (ki je centralnega pobena Slovenstva - vsaj nazivno), da bodo to opravljali vestno. In nato preberem takšno skropocalo! Sram je lahko urednika, ki tak "članek" spusti na splet. Pa naj navedem samo nekaj primerov, ki se mij opazil, ko sem bsesdilo LE PRELETEL. "Ker si Cinkarna želi nadaljnji razvoj in proizvodnjo izdelkov" -> nadaljnjega razvoja in proizvodnje..., RODILNIK; "doslej pa ni bilo ugotovljeno povečanje obolevnosti" -> ugotovljene povečane..., RODILNIK; "da rezultate analize odpadnih voda, ki jo je opravil Zavod za zdravstveno varstvo Maribor in naj bi ta kazala na močno prekoračitev dovoljenih izpustov, ne more komentirati, saj jim zavod te rezultate ni poslal." -> da rezultatov..., RODILNIK, teh rezultatov ni poslal, RODILNIK; "saj jim zavod te rezultate ni poslal" -> rezultatov, RODILNIK; "opravljene v odpadnih voda in ne v površinskih" -> odpadnih VODAH; Skratka: Sram vas bodi!
pumpar@volja.net
20. 12. 2007 14.42
Odgovorne zato direktn na Dob za 150 let...ko pridejo ven pa direkt v krematorij.
mslakan@volja.net
20. 12. 2007 14.36
Titanium dioxide Najnovejša študija IARC, ki ga tako ponosno omenja cinkarna, iz leta 2006 pravi """"Titanium dioxide is possibly carcinogenic to humans (Group 2B)""""
mslakan@volja.net
20. 12. 2007 14.28
IARC študija iz leta 1998 kjer pridejo do zaključka da je na tesnih živalih bilo dokazano rakotvornost. Testirali so na miših, podgana in hrčkih. Če vemo da leta 1998 se FORMALDEHID ni smatral kot karcenogen, sedaj pa vsi vemo da je ZELO rakotvoren, in ga je EU šele letos septembra 2007 popolnoma prepovedalo, nam je lahko popolnoma jasno, kakšne zavajajoče izjave daje cinkarna. In če cinkarna ne ve kje je bil vzet vzorec, ki se ga je nesel na zavod za zdr. varstvo Maribor, naj vpraša novinarje, saj so posneli kjer se je vzorec odvzel.