
Koordinator Civilnih iniciativ Celje Boris Šuštar je v sporočilu za javnost zapisal, da je Cinkarna Celje zoper njega vložila tožbo za plačilo odškodnine 30.000 evrov in stroškov postopka.
"Tožba naj bi imela temelj v neresničnih navedbah, ki naj bi krnile njihov ugled kot poslovno uspešnega in odgovornega subjekta. Uprava Cinkarne trdi, da niso "umazana" industrija in da so njihovi izpusti v okolje skladni z zakoni in ne vplivajo na porazno zdravstveno stanje prebivalstva v celjski kotlini," pravi Šuštar in ob tem dodaja, da v iniciativah še vedno menijo, da gre za tovarno, ki je "s svojim delovanjem od ustanovitve grozovito uničila okolje in za stoletja onemogočila normalno zdravo življenje prebivalstva celjske kotline".
Članica uprave družbe Nikolaja Podgoršek Selič je danes povedala, da so tožbo vložili, ker je Šuštar blatil ime podjetja.
Podgoršek Seličeva je dejala, da je Šuštar podal več izjav glede Cinkarne Celje, ki jih je uprava družbe potem ovrgla. Predvsem uprava Cinkarne Celje Šuštarju oz. celjskim civilnim iniciativam očita, da so manipulirali s podatki o vsebnosti talija v sadri na deponiji. "Imeli smo dovolj dokazov, da smo ovrgli navedbe Šuštarja in smo se odločili zaščititi ime podjetja ter interese naših zaposlenih," je še pojasnila Podgoršek Seličeva.
Že na aprilski novinarski konferenci je predsednik uprave Cinkarne Celje Tomaž Benčina dejal, da so Celjske civilne iniciative pri Zavodu za zdravstveno varstvo (ZZV) Maribor naknadno naročile analizo strupenega talija v istem vzorcu, ki je bil poslan nedavno v kanadski laboratorij. Iz kanadskega laboratorija so po opravljeni analizi sporočili, da talija v vzorcu sadre titanovega dioksida niso zasledili, do enakih izsledkov so prišli tudi v ZZV Maribor. "Rezultat, ki celjskim civilnim iniciativam očitno ni ustrezal, so širši javnosti preprosto zamolčale. Iz tega sklepamo, da iniciative manipulirajo s podatki in da njihov namen ni ugotavljanje verodostojnosti izjav in rezultatov Cinkarne Celje," je takrat ocenil Benčina.
'Ne bodo nas ustavili'
Po navedbah Šuštarja je Cinkarna Celje prikrila raziskavo krvi delavcev družbe, kjer je imelo kar 60 odstotkov poškodovane kromosome, kar vodstvo cinkarne zavrača kot neresnično navedbo. "Na podlagi vseh uradnih podatkov, strokovnih analiz, ki smo jih plačevali sami, utemeljeno in legitimno opozarjamo na nesprejemljivost delovanja tako ekološko sporne in nesprejemljive industrije sredi Celja. Tudi z vloženo tožbo, s katero poskušajo skrajno nesprejemljivo ustrahovati predstavnike civilne družbe, nas ne bodo ustavili," je še povedal Šuštar.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.