Cinkarna Celje je danes na celjskem okrožnem sodišču dosegla sodno poravnavo z Borisom Šuštarjem. Uprava cinkarne je tožbo proti Šuštarju kot predstavniku celjskih civilnih iniciativ sprožila z namenom zaščite dobrega imena podjetja in zaščite zaposlenih, ki so jih obtožbe o genskih okvarah in hudih poklicnih obolenjih osebno prizadele.
Spomnimo, da naj bi Šuštar trdil, da je Cinkarna Celje prikrila raziskavo krvi delavcev družbe, kjer je imelo kar 60 odstotkov poškodovane kromosome. Vodstvo cinkarne je navedbe ostro zavrnilo. Kot pravijo cilj vodstva Cinkarne Celje ni bil napad na posameznika, ki se z vso pravico zavzema za zdravo okolje, pač pa da so želeli le, da se izrečene neresnične trditve ovržejo. "S podpisom izjav menimo, da smo želeno dosegli, zato nismo vztrajali na obravnavi in plačilu odškodnine," so še zapisali v cinkarni, ki je tožbo za plačilo odškodnine v višini 30.000 evrov in stroškov postopka proti Šuštarju vložila avgusta 2012.
Šuštar je v podpisani izjavi potrdil, da mu obstoj raziskave izpred približno 24 let, ki bi kazala na kromosomske spremembe pri zaposlenih v Cinkarni Celje, ni osebno poznan, hkrati pa je tudi izjavil, da mu ni poznan obstoj tovrstnih ugotovitev v sedanjem času. Dejal je tudi, da ni nikoli trdil, da je v Cinkarni Celje zamolčan celoten niz poklicnih obolenj, ki so posledica hudega zastrupljanja z nevarnimi snovmi in nezdravih delovnih pogojev v podjetju, da za to izjavo ne stoji in da jo je objavil novinar brez njegovega pristanka in vednosti.
Šuštar pa se strinja, da je v sadri, ki se nahaja na odlagališču Za travnik, izmerjena vsebnost talija s strani akreditiranega laboratorija pod en miligram na kilogram. "Izjavljam, da onesnaženje okolja s kadmijem ni samo posledica delovanja cinkarne ter da trenutno ne razpolagam z nespornimi dokazili, da bi to izhajalo iz sedanje proizvodnje," je še pojasnil Šuštar.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.