Po silovitih neurjih zavarovalnice oškodovancem svetujejo, naj zavarujejo kraj škode tako, da se škoda ne bi povečevala (če je potrebno se odstranijo veje, drevesa in podobno). V tem primeru predlagajo, da oškodovanci fotografirajo prizadeto površino, stanovanje ali hišo. Po prejetem obvestilu bo zavarovalnica na teren poslala cenilca. Ta bo opravil ogled škode in pripravi zapisnik, ki ga podpišeta tako zavarovanec kot cenilec.
Nesreča je tokrat najbolj prizadela območja Ljubljane, Celja, Nove Gorice, Maribora, predvsem pa Prekmurje, kjer je nastala škoda največja v zgodovini.
Kam prijaviti škodo?
V Zavarovalnici Maribor zavarovance prosijo, da škodo prijavijo v čim krajšem možnem času s pomočjo brezplačne telefonske številke 080 19 21, preko spletne strani www.zavarovalnicamaribor.si ali na najbližji poslovni enoti, so še navedli v zavarovalnici.
Na Zavarovalnici Triglav pa oškodovancem svetujejo, naj se obrnejo na zastopnika, ki je sklenil zavarovanje, ali na svojo Območno enoto, lahko pa pokličejo številki 080 555 555 ali 080 2864, ki sta na voljo 24 ur na dan.
Z Zavarovalnice Adriatic Slovenica pa zavarovance pozivajo, naj škodo čim prej prijavijo na poslovno enoto, svojemu zavarovalnemu zastopniku ali agenciji. V nujnih primerih lahko zavarovanci (fizične osebe) za popravilo škode pokličejo tudi brezplačno številko stanovanjske asistence 080 28 28 ali 080 11 10, ki je brezplačno vključena v stanovanjsko zavarovanje AS in ki zavarovancu uredi in krije prihod obrtnika (npr. električarja, zidarja, steklarja) in ima plačano tudi prvo uro njegovega dela. Zavarovancem v družbi še svetujejo, naj storijo vse, kar je v njihovi moči, da bi zaščitili poškodovane objekte oz. stvari v njih pred še večjo škodo.
V občini Lenart, ki je ena najhuje prizadetih, lahko prebivalci informacije glede odprave posledic nedeljskega neurja dobijo na telefonskih številkah 02 729 13 48 ali na 02 729 13 10. Pokličejo lahko tudi na mobilni telefonski številki 051 321 936 ali 041 707 535. Škodo pa lahko prijavijo na sedežu občine, in sicer v glavni pisarni pri Mariji Fras in Metki Vurcer, in sicer ob delovnikih od torka, 15. julija, do vključno torka, 22. julija med 8. in 15. uro.
Tudi v Novi Gorici so odprli posebno telefonsko številko, in sicer za tiste, ki potrebujejo pomoč zaradi odkritih streh: 33 51 632 ali 331 51 000.
Na terenu dodatni cenilci
"Po opravljenem ogledu in prejemu celotne dokumentacije bomo zavarovancem prednostno, v najkrajšem možnem času, izplačali zavarovalnino. Ocene škode še niso znane, bo pa škoda, glede na število zahtevkov, ki so pričeli prihajati že v nedeljo, in moč neurja, velika," je povedal član uprave Zavarovalnice Maribor David Kastelic.
Z Zavarovalnice Triglav so na teren poslali 120 cenilcev. Ocenjujejo, da bo preko 6.000 zavarovanih škod na posevkih, objektih in avtomobilih, več kot polovica na najbolj prizadetem območju Murske Sobote. "V Zavarovalnici Triglav se zavedamo, da je ob škodnih dogodkih našim strankam najpomembnejša hitra in učinkovita storitev. S tem namenom bomo v Zavarovalnici Triglav škodne dogodke ob tem neurju obravnavali s posebno pozornostjo," je pojasnil predsednik uprave Andrej Kocič.
Več cenilcev so na teren poslali tudi z Zavarovalnice Adriatic Slovenica. Kolikšna bo škoda, še ne vedo, več bo znanega konec tedna.
Kje je škoda največja?Najhuje je bilo v Prekmurju, kjer je po grobih ocenah uničenih do 80 odstotkov nasadov. V občini Lenart je, na primer, toča, debela kot kurja jajca, padala nekaj minut in povsem uničila vrtove, zelenice, sadno drevje, vinograde in druge kmetijske posevke. Po prvih ocenah so poškodbe na koruzi z odbitimi metlicami do 80-odstotne, na pšenici, ki je tik pred žetvijo, pa je škoda tudi do 100-odstotna. Buče in ostale vrtnine so utrpele tudi 100-odstotno škodo. Strokovna ocena škode v vinogradih in intenzivnih sadovnjakih bo znana v naslednjih dneh, so sporočili z občine.
Huda škoda je nastala tudi na območju Kamnika, kjer je večja težava kot
desetine odkritih streh pravo opustošenje v gozdovih. Med Kamnikom in
Gornjim Gradom je podrtega in polomljenega 260.000 kvadratnih metrov
drevja, so sporočili z Zavoda za Gozdove. Neurja, ki so nad Slovenijo
divjala to poletje, so poškodovala tudi 50.000 hektarov gozdov na
Predmeji pri Ajdovščini, s Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije
(KGZS).
Po do sedaj zbranih podatkih je hudo prizadetih preko 6000 hektarov kmetijskih zemljišč, so ugotovili na Kmetijsko-gozdarski zbornici. Njen predsednik Ciril Smrkolj je po ogledu opustošenja v vasi gozd, vlado pozval: "Obseg (škode) je tako velik, da v imenu vseh članov Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije pozivam vlado, naj da pomaga pri sanaciji.“
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.