Slovenija

Šerkezi: Cilj naj ne bo vrh, ampak varen pristan doma

Bohinj, 23. 10. 2021 15.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nuša Stegnar
Komentarji
13

Oktobra so planinske koče v visokogorju zaprle svoja vrata, nižje ležeče pa prešle na jesensko-zimski delovni čas, čemur je treba prilagoditi tudi jesenski obisk gora in večjo pozornost nameniti načrtovanju ture ter poiskati zanesljive in preverjene podatke, ne pa slepo slediti objavam na družbenih omrežjih, opozarja tako PZS kot gorski reševalci.

"Poletna sezona v planinskih kočah je bila dobra, glede na splošne koronavirusne razmere celo zelo dobra. Prvi del leta je bilo izjemno neugodno zaradi prepovedi delovanja in pozneje omejenih možnosti obratovanja koč. Z odpiranjem gostinskih obratov so se vrnili tudi obiskovalci v planinske koče. Poleti je bil razmeroma dober obisk koč tudi v sredogorju, kjer je običajno poletno zatišje, ker so v tem času oblegane predvsem visokogorske koče. Nočitev je bilo sicer četrtino manj kot v rekordnem letu 2019, a tudi zaradi ponovnega večjega števila tujih gostov vseeno zadovoljivo. Večji obseg je bil vsaj v visokogorju omejen zaradi protikoronskih ukrepov," je oceno letošnje sezone podal strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije (PZS) Dušan Prašnikar, ki opozarja tudi na veliko smeti: "Čeprav je nekoliko bolje kot v lanskem letu, so še vedno zelo pereč problem smeti, predvsem v sredogorju, kjer se je najbolj opazil porast dela obiskovalcev, ki se ne držijo pravila, da smeti odnesemo s seboj v dolino."

Planinci
Planinci FOTO: Manca Ogrin

Visokogorske planinske koče so zaprle svoja vrata z nekaterimi izjemami

Julijskih Alpah je tako stalno odprt Dom na Komni, od višje ležečih bodo pozimi ob koncu tedna odprte Orožnova koča na planini Za Liscem, Krekova koča na Ratitovcu in Blejska koča na Lipanci, Dom Zorka Jelinčiča na Črni prsti pa le še zadnja vikenda v oktobru. Od vršiških koč bo od 1. decembra stalno odprta Erjavčeva koča, nižje ležeče bodo odprte ob koncu tedna. Pozimi je stalno odprt Planinski dom Tamar. Triglavski dom na Kredarici je sicer zaprt, a meteorologi poskrbijo za zavetje in prenočišče.

Kamniško-Savinjskih Alpah sta od višje ležečih stalno odprta Črnuški in Domžalski dom na Mali planini, večina ostalih je odprtih ob koncu tedna. Ob vikendih bo odprta Koča na Kriški gori (razen 22. in 24. oktobra), ob lepih vikendih bo za osnovno oskrbo odprta Kamniška koča na Kamniškem sedlu. Na Okrešlju bo zavetišče še stalno odprto do konca oktobra, potem pa le ob koncu tedna. Ob lepih vikendih in po dogovoru bo od novembra odprta tudi Koča na Klemenči jami pod Ojstrico.

Karavankah bodo koče v zimskem času odprte večina ob koncu tedna (kot npr. Roblekov dom na Begunjščici, Dom na Peci, Dom na Uršlji gori, Planinski dom na Zelenici - ta bo v času šolskih počitnic odprt tudi med tednom), nekaj nižje ležečih koč pa je odprtih stalno (Dom Pristava v Javorniškem Rovtu, Koča na Ljubelju razen ponedeljka in torka, Planinski dom na Boču in Rudijev dom pod Donačko goro razen ponedeljka, Poštarski dom pod Plešivcem razen torka). Od 1. decembra bo stalno odprt Valvasorjev dom pod Stolom, do takrat pa le ob vikendih.

Planinci v gorski koči
Planinci v gorski koči FOTO: Manca Ogrin

V visokogorje le s primerno opremo

Gorski reševalci ob tem opozarjajo, da je visokogorje že pobelil sneg, zato za hojo po njem potrebujemo ustrezno zimsko opremo in ogromno izkušenj. "Podlaga na planinskih poteh je pomrznjena, čez dan se sneg zmehča in predira. Takšna podlaga je posebej nevarna ob sestopih, sploh če sestopamo hitreje, saj se nam podlaga lahko nepričakovano udre in povzroči hude poškodbe kolenskega sklepa. Ta možnost se poveča, če je sneg pokril posamezne skale, ki so toplejše, sneg okoli njih skopni in nastane globoka luknja, ki pa je z vrha pokrita in predstavlja neke vrste past. V nižjih predelih so planinske poti pokrite z odpadlim listjem, pod njim pa so mokre korenine in skale, ki ob neprevidni hoji lahko povzročijo padec in poškodbe," trenutne razmere v gorah oriše strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije in inštruktor Gorske reševalne zveze Slovenije Matjaž Šerkezi.

Ob zaprtosti planinskih koč je tako treba upoštevati tudi varnostni vidik obiska gora jeseni in toliko večjo pozornost nameniti načrtovanju ture. Ker številne planinske koče v jesenskem in zimskem času planincem ne nudijo tople hrane, možnosti dopolnitve zaloge tekočine in strehe nad glavo, morajo imeti v nahrbtniku poleg osnovne planinske opreme dodatna topla oblačila, zaščito pred vetrom in dežjem, alu-folijo ali veliko črno vrečo za zaščito pred podhladitvijo in več tople brezalkoholne tekočine ter hrane. Jeseni so krajši dnevi in tema nas bo ujela že nekje med šesto in sedmo uro popoldne, pojasnjuje Šerkezi in dodaja, da je zato obvezna čelna svetilka, ne smemo pa pozabiti na polne baterije. 

Gorski vodniki
Gorski vodniki FOTO: Manca Ogrin

"Vsak odhod v gore je treba skrbno načrtovati, imeti vso potrebno opremo in jo znati uporabljati. Podatke je treba pridobiti na preverjenih portalih, kot je spletna stran Planinske zveze Slovenije, v tiskanih vodnikih in zemljevidih, ustno pa pri znancih, ki so strokovno usposobljeni planinski vodniki, gorski reševalci, gorski vodniki ... Turo vedno prilagodimo svojim sposobnostim in izkušnjam. Cilj naj ne bo vrh, ampak varen pristan doma. S tem razlogom se moramo znati pravočasno obrniti," obiskovalcem gora na srce polaga Šerkezi.

Gorski reševalec opozarja tudi na porast števila obiskovalcev gora, ki se na pot odpravijo po navdihu z družbenih omrežij in brez primerne opreme in priprave: "Zadnje leto v slovenskih gorah vse pogosteje srečujemo in rešujemo posameznike, pare ali družbe, ki se v gore odpravijo brez predhodnega načrta in pot nadaljujejo kljub dobronamernim opozorilom planincev, da nimajo primerne opreme in obutve. Ti dogodki so pogosto posledica družbenih omrežij in izkrivljenih subjektivnih podatkov posameznikov, ki jih objavljajo. Lansko zimo je po družbenih omrežjih krožilo kar nekaj video vsebin z ogromno ogledi in všečki ter popolnoma napačnim in nevarnim prikazom hoje v gore ter rabe pripomočkov, kot sta cepin in dereze. Posebej je treba poudariti, da je pri pripravi na odhod v gore podatke treba preveriti, predvsem pa vedeti, da vsak, ki nekaj pojasnjuje, ni nujno strokovno usposobljen," poudarja Šerkezi. Preverjene informacije o stanju planinskih poti lahko namreč dobite na spletni strani PZS. "Dobrodošel pripomoček pri načrtovanju je spletna aplikacija maPZS, kjer najdete vse planinske poti v digitalni obliki, vključno z višinskim profilom, izhodišči in kakovostnimi kartografskimi podlagami. Podatke lahko pridobimo tudi iz tiskanih vodnikov, v nobenem nahrbtniku pa ne sme manjkati planinski zemljevid novejšega letnika," še poudarja. 

Planinci
Planinci FOTO: Manca Ogrin

Šerkezi še opozarja, da mora pri podatkih z družbenih omrežjih veljati velika mera previdnosti, saj gre za subjektivno oceno. "Za primer bom ponovno dal bivak pod Skuto, od koder smo kamniški gorski reševalci skoraj vsak teden v dolino pospremili kakšnega planinca z Instagrama. Vedeti je treba, da je pot do bivaka zahtevna, neoznačena, ponekod je pri vzponu treba uporabiti roke. Takšna pot je za izkušene. Še posebej zdaj, ko je v gorah zapadel prvi sneg, čigar količina se bo z vedno krajšimi dnevi še samo povečevala."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Madžaroš
23. 10. 2021 18.32
+2
Včasih smo hodili v gore da se nadihamo svežega zraka, zdaj pa je v gužvi na pohodu zrak kot v parfumeriji…
Madžaroš
23. 10. 2021 18.32
+2
Včasih sko hodili v gore da se nadihamo svežega zraka, zdaj pa je v gužvi na pohodu zrak kot v parfumeriji…
Teados
23. 10. 2021 18.27
+6
Se strinjam. Prevečkrat si pogledaš soseda, pa rečeš ma, če ta pride, bom tudi jaz. Ni čisto tako, poslušaj sebe in varen korak želim vsem.
User1832247
23. 10. 2021 18.17
+3
pamet imamo zato da jo smiselno uporabljamo!
gripson
23. 10. 2021 18.09
+2
Če je meni cilj topel kavč, zakaj bi potem hodil v hribe? Jaz grem v hribe, ker mi je to cilj, ne topel kavč...
big brother
23. 10. 2021 18.05
-3
Allforjags
23. 10. 2021 17.59
-3
Obvezno imejte masko na obrazu,ker je OBVEZNA.
Lepi Marko
23. 10. 2021 17.23
+0
glede spodnje objave : TRGOVINA Z LJUDMI, Slovenija mene tudi sili v prostitucijo z raznimi kravami(krave iz SLO,tujina)ki dajajo masne dnarce tajkunskimi hrcki,da bi dobile mene. Sloveniji je najvecji dobickonosni biznis da proda mene, samo se se ni odlocila komu, ker veliko drzav vlaga dnar.SLO bi raje od vseh neki pobrala, je vecji zasluzek kot da me proda enemu potencialnemu kupcu. Ni kej biznis je biznis
revolucija_mb
23. 10. 2021 16.40
+0
Varen pristan je doma ja...seveda...omejen pristan. Pranje možganov.
neverminder
23. 10. 2021 16.28
+2
A rabim PCT*?
big brother
23. 10. 2021 16.05
-12
Lani so prepovedal pirotehniko, kjer z legalno robo ni nikdar nesreč, tule pa folk vsak dan lazi in ogroža samga sebe in dela posla in reševalcem in bolnicam, to je pa dovoljeno :) Noro . Ta svet je šeu adijo. Čakam Yellowstone...
flojdi
23. 10. 2021 16.53
+7
. ej. ne se secirat. največ ljudi umre v postelji
flojdi
23. 10. 2021 16.56
+3
….. in verjetno bova , tako Varno , tudi mi2