Gospodarstvo

'Cilj je, da železnice saniramo'

Ljubljana, 15. 01. 2010 15.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Direktor SŽ meni, da so pri seznamu več kot 1075 delavcev, ki so napoteni na čakanje, upoštevali jasne kriterije. Kadrovske ukrepe naj bi izvajali na 'mehak' in zakonit način.

V Slovenskih železnicah so se danes odzvali na trditve iniciativnega odbora čakajočih delavcev na SŽ, ki so zahtevali, da se objavijo jasni in pregledni kriteriji za napotitev na čakanje. Iniciativni odbor čakajočih delavcev na Slovenskih železnicah je namreč danes od Brankoviča znova zahteval, da ustanovi komisijo, ki bo preverila seznam čakajočih in popravila krivice, ki so nastale.

Kriteriji so bili po besedah Miloša Rusiča objavljeni šele potem, ko je družba 1075 zaposlenih že napotila na čakanje. "Kadrovska služba na železnicah je zatajila," je prepričan. Večkrat so še poudarili, da tovrsten način dela pomeni tiho reorganizacijo družbe. Napoteni na čakanje naj bi tudi kmalu tudi izgubili službo. 

Vlak Slovenske železnice
Vlak Slovenske železnice FOTO: Nejc Obrez

Na SŽ trdijo, da so imeli postavljene jasne kriterije o tem, koga uvrstiti na seznam začasnega čakanja na delo, poleg tistih, ki so bili v ta ukrep vključeni že od julija 2009 (okoli 350 zaposlenih). Ti kriteriji so, da se v ukrep začasnega čakanja na domu uvrsti tiste zaposlene, ki imajo izpolnjena oba pogoja za upokojitev, invalide ter tiste, ki jim zaradi zaostrenih gospodarskih razmer ni možno zagotoviti ustreznega dela. Končna imena na seznamu so glede na te kriterije izbrali direktorji področij v sodelovanju z vodji posameznih organizacijskih enot, zato je ustanavljanje kakršnih koli komisij nesmiselno.

'Mehki ukrepi'

Na SŽ poudarjajo, da ta ukrep začasnega čakanja na delo ne prejudicira morebitnega ugotavljanja kadrovskih presežkov, poleg tega so zagotovili, da bodo kadrovske ukrepe uveljavljali na čim bolj 'mehak' in zakonit ter socialno vzdržen način, kar med drugim pomeni upokojevanje zaposlenih, prezaposlitve. "Odločitev o napotitvi delavcev na čakanje vsekakor ni bila lahka, zato smo se sestave seznama lotili z vso resnostjo in odgovornostjo. Glede na trenutno resno stanje v družbi in na neugodne razmere na trgu so ti ukrepi nujno potrebni. Še posebej, ker želimo zagotoviti obstoj in poslovno stabilnost podjetja. Naš cilj je, da Slovenske železnice saniramo! Ne želim si, da se ponovijo zgledi iz preteklosti, kot je primer Mure," so še dejali.

Goran Brankovič-1
Goran Brankovič-1 FOTO: Slovenske železnice

"Prav tako sem jasno izrazil mnenje, za katerim še vedno stojim, da po človeški plati razumem nejevoljo in jezo zaposlenih, ki so vključeni v ukrep začasnega čakanja, vendar sem kot generalni direktor odgovoren, da se odločam v teh težkih in zaostrenih gospodarskih razmerah med tistimi rešitvami oz. odločitvami, ki so v tem trenutku na voljo. Zato je ta rešitev po mojem, glede na vse okoliščine, tudi za zaposlene na začasnem čakanju na delo, še najbolj vzdržna," je v sporočilu za javnost dejal direktor SŽ Goran Brankovič.

Brankovič je še zagotovil, da niso vplivali na sam potek novinarske konference iniciativnega odbora. Zatrdil je še, da je mogoče, da je v procesu sestavljanja seznamov lahko prišlo tudi do morebitnih nepravilnosti in da bodo te, v kolikor bodo ugotovljene, tudi odpravljene.

Obračun z opozicijo?

"In v tem smislu sem se jasno izrazil, da naj zaposleni, ki so prejeli obvestila o začasnem čakanju na delo na domu, to obvestilo tudi spoštujejo. Nekateri zaposleni namreč tega ne upoštevajo in prihajajo na delovno mesto, ne glede na to, da jim delo ni odrejeno," še meni Brankovič.

Pri vzpostavljanju seznama delavcev, ki naj bi odšli na čakanje, kritike merijo tudi na delavskega direktorja Alberta Pavliča in predsednika sveta delavcev Silva Berdajsa. Ob tem v iniciativnem odboru navajajo, da je pri sestavi seznama čakajočih prišlo v delovni enoti Vleka vlakov Maribor do obračuna z opozicijo, saj so skoraj 50 odstotkov članov opozicijskega sindikata poslali na čakanje. V tem sindikatu je večina članov z višjo ali visoko izobrazbo. "Po naši presoji so to delavci, ki bi lahko pripomogli pri izhodu iz krize," poudarjajo v odboru.

Iniciativni odbor tudi poziva vse na čakanje napotene delavce in tudi vse nezadovoljne zaposlene na železnicah, da se v čim večjem številu udeležijo seje sveta delavcev prihodnji teden, ko naj bi zaposleni glasovali o zaupnici Pavliču in Berdajsu. Če nezaupnici Pavliču in Berdajsu ne bosta izglasovani, bo iniciativni odbor čakajočih delavcev deloval še naprej, zatrjujejo. Odbor bo deloval do takrat, dokler se na čakanje napoteni delavci ne bodo vrnili nazaj na delo, kot jim je bilo zagotovljeno. Če se to ne bo zgodilo, bodo zahtevali tudi odstop poslovodstva Slovenskih železnic.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
20. 01. 2010 07.15
vlačič je grobar vsega....kot stopa trava ne raste
Buena Vita
20. 01. 2010 07.14
ČE POTREBUJEJO 22 SVETOVALCEV PO 5000 EVROV če rabijo 2 svetovalca z neomenjeno in enormno plačo če potrebujejo sedem direktorjev,in milijonskimi odpravninami če potrebujejo vajzerje če potrebujejo supervajzerje in pahorja da to koordinira vsak ponedeljek potem bodo to štalo lahko samo zaprli,,,ljudje pobegnite dokler še imate glave na mestu kamor spadajo
Nea_Gnjavi
16. 01. 2010 14.35
Rusič.....čas je da greš v penzijo pa ne zganjat norca na SŽ, ker si bil že lansko leto kandidat za penzijo......
franz1988
16. 01. 2010 12.55
Pavlič in Brdajs, na levo ravnajs.
mat1979
16. 01. 2010 10.30
Čas je da Brdajs in Pavlič odideta in zato se gre v vsej tej zadevi!
mat1979
16. 01. 2010 10.27
Rusič se lahko ispostavlja za druge zato, ker ima pogoje za upokojitev, drugače pa katerim mladim bi dali starejši prostor, tistim, ki pridejo z kuverto in papirjem o včlanitvi v sindikat na delovno mesto SŽ, če tudi je delovno mesto nepotrebno. Vsaka čast Rusiču, da se zavzema za nas, ki smo na SŽ, lahko, da boš jutri ti na čakanju, zato se raje vprašaj če si na pravi strani! ( odgovor sisakdejan )
Dejan Petrovic 1
16. 01. 2010 10.04
g Rusič, že lani junija bi mogel iti v penzijo,zaradi takih kot si ti je presežek delavcev,jaz ne razumem zakaj se še ti pogajaš v penzijo se spravi in lepo uživaj,pa mladim daj prostor,najbolše da SŽ naredijo po tvojem mnenju takole;penzioniste držijo mlade pa na borzo.
Tone Anžlovar
16. 01. 2010 09.30
A sedaj bomo presežnim delavcem, ki so leta lenuharili na SŽ, davkoplačevalci plačevali še prezgodnje penzije in čičanje doma??? Kdaj nas mislite nehati izkoriščati, banda pokvarjena?
la-cucaracha
15. 01. 2010 21.30
Zadnji ki je imel dobiček na ajzenponu je bil menda Rekar s tem da je takrat pregnal tovornjakarje iz cest na oprtne vlake torej je rešitev jasna. Seveda je pa potrebno tamle okoli sindikata, delavskega direktorja in privilegije močno oklestit .Ker pa imata dekavski direktor in glavni sindikalist seveda odlične plače za nič dela se bosta borila za svoje stolčke z vsemi sredstvi tako da lahko pričakujemo od "slovenskih raziskovalnih novinarjev" polivanje gnojnice po novem direktorju kot ponavadi.
bigich
15. 01. 2010 20.23
Ce nimas dela? Pojdi na slo zeleznice. Tako pac je.
tron3
15. 01. 2010 19.50
Nič ne bodo sanirali, ker glavni igralci so še vedno tam ostali, so mojstri igre Brankovič naivni.
hotchilipoper
15. 01. 2010 18.26
Ane bi raje odpustil pol vodstva,pa bo prec bolje!
vlab
15. 01. 2010 18.24
tako, tako. direktor je le člen v verigi ki bo ožemala železnice še naprej. sanirati in za sanacije najeti prijateljska sanacijska podjetja ki bodo sanirala infrastrukturo. dobiček si kasneje tudi prijateljsko razdelijo.
mb9
15. 01. 2010 17.45
Vsi strojevodji, ki so bili napoteni na čakanje v VV Mb imajo pogoje za upokojitev ,ostali pa tako nimajo kaj delat,saj ko si prisel v katero pisarno od njihniso nikoli nič delali,določenim je bilo ponujeno drugo delovno mesto pa ga ti niso želeli sprejeti. Po mnenju g.Rusič pa bi morali iti na čakanje mladi strojevodji , da bi lahko delali upokojen !! Strojevodja Mb
miha040
15. 01. 2010 17.26
2000 na železnicah....8000 v pisarnah hahahaha!!!!!!!!!!!!!
bodalo
15. 01. 2010 16.39
Lažejo kot psi, da v miru vlečejo državni denar! Bivši šef ajzenpona je bil jasen - če bi bilo 5.000 zaposlenih, bi bilo preveč in bi lahko delali tehnološke viške. Pri tej masi balasta ne moreš nič! Vse nad 5.000 ajzenponarjev je torej nateg in kraja!