DZ je sprejel peti protikoronski paket, ki med drugim podaljšuje subvencioniranje čakanja na delo na domu ter omogoča izplačila nadomestil plač za delavce v karanteni. Vrednost teh ukrepov je ocenjena na 420 milijonov evrov. Za zakon je glasovalo 48 poslancev, 29 pa jih je bilo proti.
Burna razprava v DZ
Razpravo v DZ pa je zaznamoval glasen protest dela opozicije. Poslanci Levice in Socialnih demokratov so zaradi komentarjev predsedujočega Jožeta Tanka s tolčenjem po mizi prekinjali sejo.
Peti protikoronski paket, ki je v osnovi namenjen blaženju posledic epidemije v gospodarstvu, je največ prahu med poslanci dvignil zaradi nacionalnega razpisa za izboljšanje dostopnosti v zdravstvu. Za denar iz javnega zdravstva se bodo lahko namreč potegovali tudi zasebni zdravniki. Koalicija pa si je prislužila tudi porogljivo pohvalo, da zna v protikoronske ukrepe spretno vpletati zadeve, ki z epidemijo niso povezane.
Zmedel pa se je očitno tudi Tanko, ki se je iz vloge predsedujočega prelevil v vlogo komentatorja. In bolj kot je skušal Tanko v hramu demokracije vzpostaviti red, bolj se je zapletalo. Vi niste sposobni voditi seje državnega zbora, so mu očitali iz opozicije. Ta je želela, da se seja prekine. Poslanki Nove Slovenije niso pustili do besede. Poslanci opozicije so sejo zapustili in se v klopi vrnili, ko je predsedovanje iz rok Tanka prevzel Branko Simonovič.
Kaj prinaša zakon?
"Doslej smo ohranili skoraj 300.000 delovnih mest in omogočili gospodarstvu, da so imeli zaposlene na voljo takoj po preklicu epidemije in so lahko takoj zagnali svoje dejavnosti, kjer je bilo to mogoče," je dejal Janez Cigler Kralj, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Kot novost je izpostavil povračilo plače tudi za tiste, ki ne prihajajo na delo, ker je bila karantena odrejena otroku.
Ta ukrep bo mogoče uveljavljati od datuma 1. september 2020. Popravili so tudi meje glede padca prihodkov za tiste, ki bodo prejeli nadomestilo za čakanje na delo. Ta je bila najprej zaostrena in določena na 30 odstotkov, zdaj so jo popravili na 20 odstotkov padca prihodkov napram letu 2019. Torej, še več upravičencev bo upravičenih do teh sredstev.
Podaljšanje bonov pod vprašajem
Minister je danes v DZ poudaril, da če se bodo odločili za podaljšanje bonov, jih bo mogoče pri ponudnikih turističnih storitev v Sloveniji unovčiti do konca leta 2021. Do zdaj je bila unovčena šele manj kot polovica bonov in predsednik vlade Janez Janša je v sredo zvečer ob napovedi zaostrovanja ukrepov in omejitvah prehajanja med problematičnimi regijami povedal, da bodo v peti protikoronski zakon, ki ga danes obravnava DZ, zapisali tudi podaljšanje veljavnosti turističnih bonov. Podrobnosti ni navedel. Cigler Kralj je njegove besed potrdil, a dodal, da bo možnost za podaljšanje veljavnosti bonov potencialna, če bo vlada v zadnjem mesecu ocenila, da je to potrebno. "Vlada se bo lahko s sklepom odločila za podaljšanje veljavnosti bonov za eno leto," je dejal.
Pomoči bodo ponovno deležni tudi s. p.
Napovedal je tudi ponovno uvedbo mesečnega temeljnega dohodka, do katerega so bili samozaposleni in družbeniki upravičeni spomladi v času razglašene epidemije. Pogoj bo upad prihodkov v letu 2020 zaradi posledic epidemije za več kot 20 odstotkov glede na leto 2019, ukrep pa bo veljal do konca leta. Za samozaposlene se torej vrača mesečni temeljni dohodek v višini 1.100 evrov. Zaposleni v zdravstvu in socialnovarstvenih zavodih bodo dobili nov dodatek, in sicer v višini 30% za neposredno delo z bolniki in varovanci v sivih in rdečih conah, če bodo tja prerazporejeni, pa bo dodatek 20 odstoten.
Brezplačno cepljenje in dodatno financiranje zdravstva
Med ukrepi s področja socialnega varstva je izpostavil zagotavljanje denarja za kadrovske okrepitve, domove za starejše bodo tudi finančno razbremenili. Ob tem je zagotovil, da imajo domovi in ostali socialnovarstveni zavodi na voljo dovolj zaščitne opreme. Za skrajšanje čakalnih dob v zdravstvu je predvidena objava nacionalnega razpisa za izboljšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev. Vsem zaposlenim bo zakon ponudil možnost koriščenja treh dni odsotnosti z dela brez potrdila osebnega zdravnika, vsi vključeni v zdravstveno zavarovanje pa se bodo lahko brezplačno cepili proti sezonski gripi. Država bo zavodom s področja javnega zdravstva in socialnega varstva financirala nabavo zaščitne in druge opreme za potrebe obvladovanja covida-19, krila bo tudi izpad prihodkov zaradi neizvajanja programov oz. nezasedenih zmogljivosti.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.