Marko Levičar iz Ljubljane je kupil hlebec kruha v eni izmed trgovin v Ljubljani. Ko si je odrezal kos kruha od sredine proti krajcu, je v sredici tičal cigaretni ogorek, ki ga takrat še ni opazil.
"Naredil sem si sendvič in med jedjo zaznal neznan okus. Še bolj sem postal pozoren, ko sem začel filter in tobak mleti med zobmi. Sprva sem pomislil, da grizem kakšen manj kakovosten kos suhe salame. Izpljunil sem na rob krožnika in nič hudega sluteč jedel naprej ...,'' opisuje svojo negativno izkušnjo. ''Naslednji dan sem hlebec spet vzel v roke, da bi si naredil zajtrk,'' je pojasnil. Takrat pa je v sredici zagledal čisto pravi cigaretni ogorek. ''Nagnusno! Kar obrnilo se mi je v želodcu!'' je zgrožen. ''Sploh mi ni jasno, kako je lahko pristal v kruhu. Nekdo je moral to narediti nalašč,'' je prepričan.
Na vprašanje, ali je zaužitje cigaretnega ogorka nevarno, je odgovorila Lucija Perharič z Inštituta za varovanje zdravja. "Če predpostavimo, da vsebuje cigareta miligram nikotina – številne tako imenovane lahke cigarete ga vsebujejo manj –, bi moral majhen otrok, ki nikotina ni vajen, zaužiti tretjino cigarete, da bi prišlo do zastrupitve,'' je pojasnila. Cigareta je dolga 8,5 centimetra, od tega filter meri 2,5, del s tobakom pa 6 centimetrov. ''Iz tega sledi, da bi bilo treba pojesti dva centimetra cigarete z enim miligramom nikotina, da bi vnesli 330 mikrogramov nikotina. Če je cigareta močnejša, ustrezno manj. Na primer pri tistih, ki dejansko vsebujejo 10 miligramov nikotina,'' je povedala.
Kaj storiti v podobnem primeru
Na zdravstvenem inšpektoratu so za 24ur.com pojasnili, da bi ga v primeru, če bi potrošnik najdbo ogorka v kruhu prijavil, prosili, naj jim prinese živilo, račun, iz katerega bi bila razvidna vrsta kruha, ter čas in kraj nakupa. Če dokazov ne bi mogel predložiti, bi inšpektor vseeno vodil postopek na podlagi podatkov, ki bi jih prejel. Najprej bi v trgovini, kjer je bil kruh kupljen, pridobil podatke o vrsti kruha in proizvajalcu, nato pa bi opravil izredni pregled v pekarni. Posebno pozornost bi namenil zagotavljanju higienskih zadev in odnosu zaposlenih, ''saj je prisotnost ogorka v kruhu zagotovo posledica namernega dejanja''. Po pregledu bi se inšpektor odločil za ustrezen upravni ali prekrškovni ukrep.
Na Zvezi potrošnikov so za 24ur.com povedali, da ima potrošnik, če kupi živilo, ki ni varno, več možnosti: izdelek lahko vrne v trgovino in zahteva povračilo kupnine (lahko se tudi pogaja za odškodnino), hkrati lahko napiše prijavo na Zdravstveni inšpektorat, lahko pa se obrne tudi na Zvezo potrošnikov, če je njen član.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.