K temu so po njihovem mnenju pripomogli zakon o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov iz leta 1996 in spremembe zakona leta 2007. Opozarjajo pa, da je cena tobačnih izdelkov v Sloveniji med najnižjimi v EU.
Kot ob dnevu brez cigarete navajajo v zvezi, je kljub napredku na področju zdravja v državah EU kajenje med glavnimi vzroki prezgodnjih smrti in kroničnih bolezni. Opozarjajo tudi, da polovica kadilcev umre zaradi kajenja, polovica teh pa v starosti med 35 in 69 let.
Ob tem navajajo sporočila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) vladam, in sicer naj tobak jemljejo resno, naj prepričajo ljudi, da opustijo kajenje, naj potrojijo davek na tobak ter naj se poslužujejo drugih ukrepov, kot je večja uporaba opozorilnih napisov.
WHO med drugim priporoča uveljavitev ukrepov, ki dokazano zmanjšajo razširjenost kajenja: nadzor nad uporabo tobaka, zaščito ljudi pred tobačnim dimom, nudenje pomoči pri opuščanju kajenja, ozaveščanje o nevarnostih uporabe tobaka, uveljavljanje prepovedi oglaševanja in promocije tobaka, zvišanje davkov na tobačne izdelke.
Slovenska zveza za tobačno kontrolo sicer nadaljuje projekt Tobačni evro. Ta bi po njihovem mnenju omogočal, da bi država zbrana sredstva namenila preventivnim programom, zdravljenju posledic uporabe tobačnih izdelkov, zgodnji diagnostiki, pomoči pri prenehanju kajenja ter preprečevanju začetka kajenja.
Kot namreč opozarjajo v zvezi, tobačna industrija porabi na desetine milijard dolarjev letno za trženje in povečanje rabe tobaka.
Ministrstvo za finance in urad za makroekonomske analize in razvoj sta ob srečanju z delegacijo slovenskih nevladnih organizacij predstavila zakonske možnosti takšne vzpostavitve, ministrstvo za zdravje pa se je strinjalo, da naj se del sredstev iz prodaje tobačnih izdelkov nameni za programe preventive in zdravljenje bolezni, ki so posledica kajenja tobaka, navajajo v zvezi.
Po njihovem prepričanju so za uspeh na področju tobačne kontrole ključni politična volja, prizadevanje nevladnih organizacij in vključevanje medijev ter prizadevanje celotne skupnosti.
Intervencije za zmanjševanje in opustitev kajenja "zajamčeno prinašajo populaciji izboljšanje zdravja in večjo produktivnost", so še zapisali v zvezi. Prav tako so ukrepi veliko bolj uspešni in finančno ugodnejši ob množični preventivi kot pa medicinski posegi, ki so potrebni, ko se bolezen razvije. Preventiva mora po njihovo zajemati opustitev kajenja pri odraslih ter zmanjšanje odstotka otrok in mladih, ki kadijo.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.