Kadilci v Sloveniji že eno leto ne smejo več kaditi v javnih zaprtih prostorih. V Združenju pobudnikov gostinskih storitev ugotavljajo, da ''glede na poletne dni javnost ne razmišlja o posledicah protikadilskega zakona, ministrstvo za zdravje pa je po pričakovanjih z učinki zakona zadovoljno''. O realni številki zaprtih lokalov težko govorijo, saj je ''mnogo lokalov skrajšalo obratovalni čas, še več je takšnih, ki imajo lokale zaprte že dolgo časa pod pretvezo obnove, nekaj jih je svojo dejavnost prestrukturiralo, še več pa je takšnih, ki pod težo kreditov tonejo''. ''Dokončno zaprtih je po vsej Sloveniji približno 100 lokalov,'' opozarjajo gostinci.
'Naši sosedje Avstrijci sprejemajo gostinstvu naklonjen zakon, v Nemčiji je ustavno sodišče ugotovilo posledice zakona za gostinstvo in ga za manjše lokale razveljavilo, Hrvati in Srbi o zakonu zaenkrat zgolj razmišljajo,'' so pojasnili. Sprašujejo se, ''kakšen odnos imata naše Ustavno sodišče in država do gostinstva, če v enem letu niso naredili popolnoma nič za oceno stanja''. Po njihovih trditvah so v Nemčiji zato potrebovali manj kot pol leta. Gostinci so prepričani, da podražitve niso vir njihovih težav, največji problem vidijo v protikadilskem zakonu.
Edina izjema, kjer je dovoljeno kaditi v javnih in delovnih prostorih, so kadilnice, za katere so se odločila številna slovenska podjetja in ustanove. V Bruslju pa pospešeno razmišljajo o cigaretah, ki bi se ugasnile same. Tako je zelo verjetno, da bodo v Evropski uniji najkasneje v treh letih prodajali le še samougasljive cigarete, je prepričana evropska komisarka za varstvo potrošnikov Meglena Kuneva.
V življenju Evropejcev je vedno manj področij, ki še niso zakonsko urejeni. Med takšne spada tudi kajenje v postelji, vendar pa se bo to najverjetneje kmalu spremenilo. Evropska komisija je namreč ugotovila, da se večerni običaj pogosto konča tragično – kadilec zaspi, cigareta pa gori dalje in zaneti požar. Da bi preprečila takšne primere, namerava komisarka Kuneva konec tega meseca predlagati, da se v roku treh let dovoli prodajo le takšnih tobačnih izdelkov, ki po kratkem času sami ugasnejo. "Z uvedbo samougasljivih cigaret bomo v EU rešili najmanj 2000 človeških življenj letno," je prepričana. Ob tem izključuje možnost povišanja cen zaradi novega ukrepa, "saj so stroški minimalni".
Cigareto bo treba le obdati z dvema slojema celuloze ali alginata (izvleček alge), ki preprečujeta dostop zraka do plamena, če je ne kadimo. Snov naj bi bila brez okusa, prav tako pa naj je ne bi bilo mogoče zaznati na otip. "V pisarni smo sami poskusili in cigareta je po minuti, ko nisem kadil, takoj ugasnila," je povedal uslužbenec Evropske komisije. Tudi velika tobačna podjetja so že pokazala zanimanje za sodelovanje, saj to zanje ni nič novega. Več ameriških zveznih držav je namreč že začelo spodbujati uporabo takšnih cigaret, do leta 2010 pa naj bi jih to storilo kar 22.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.