Obraz nove preventivne akcije 'Nasilje je čist' out' je priljubljeni pevec Challe Salle, ki je mladim velik vzgled in ki jim ne le skozi svojo glasbo, ampak tudi sicer predaja modra sporočila in jih spodbuja k temu, da v življenju izberejo pravo smer, so sporočili s Policije.
"Nisem razmišljal, z veseljem sem se odzval povabilu. Zelo sem vesel takih akcij, ker se moramo zavedati odgovornosti do svojih otrok," je povedal. "Zavedam se, da ni več tako preprosto biti otrok. Obstajajo nove oblike nasilja."
Challe Salle se je z otroki pogovoril o tematiki nasilja med vrstniki in pravih smernicah v življenju. Na ta način želijo z združenimi močmi nagovoriti učence osnovnih šol in jih spodbuditi k ustvarjanju prijaznega otroštva brez nasilja.
Otroci so ga pozorno poslušali, ko je razložil, da je bil v srednji šoli tudi sam žrtev psihičnega nasilja in zbadanja. "Veliko je bilo zbadljivk na ime, ampak smo vse rešili, obrnil sem se na prave ljudi in na koncu to ni pustilo večjih posledic. Verjamem pa, da se danes dogajajo hujše stvari," je dejal. Tudi otroci sami so mu nato povedali o svojih izkušnjah, ki so jih imeli z nasiljem.
Za vse osnovne šole v Sloveniji so pripravili plakate, za vse učence od petega do devetega razreda pa tudi knjižne kazalke, na katerih so informacije o oblikah medvrstniškega nasilja. Namen projekta je otroke tudi na tak, njim prijazen način opozoriti na problematiko nasilja med vrstniki, jih spodbuditi k prijateljskim odnosom, pa tudi ozavestiti, naj v primeru nasilja poiščejo pomoč, so sporočili s Policije.
Letos več prijav medvrstniškega nasilja
Policija je akcijo Nasilje čist' out zagnala s podporo ministrstva za vzgojo in izobraževanje in Zavodom za šolstvo RS. Osnovnošolce so poleg priljubljenega pevca danes nagovorili tudi policijski inšpektor v Sektorju uniformirane policije na PU Celje Boštjan Kavc, vodja Sektorja za razvoj izobraževanja na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje Aleš Ojsteršek in ravnatelj Osnovne šole Mihe Pintarja Toleda v Velenju Sebastjan Kukovec.
Kavc je dejal, da je vsaka oblika nasilja nesprejemljiva in da želijo z akcijo sporočiti, da naj otroci v primeru nasilje poiščejo pomoč. "V letošnjem letu je povečano število prijav medvrstniškega nasilja," je tudi izpostavil. Želi si, da bi projekt zaživel tudi v drugih delih države, in da bo šolsko okolje čim bolj varno.
V Sloveniji smo žal zabeležili več primerov vrstniškega nasilja. Poročali smo o nasilju v Celju, ko so mladoletnice brutalno obračunale s sedmošolko in jo fizično napadle. Naša medijska hiša je po tem dogodku pripravila poglobljeno oddajo o tem, kako preprečevati medvrstniško nasilje z naslovom NEnasilje.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.