Sedem evropskih poslancev iz odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve ter poslanca iz odbora za proračunski nadzor, ki nameravajo oceniti stanje na področju pravne države, svobode medijev in boja proti korupciji, se je med drugim želelo sestati s premierjem Janšo, ki pa jih ni sprejel. Razjezil jih je Janšev ciničev tvit – "pa kdo ste vi". Včeraj smo bili tako priča vroči izmenjavi mnenj na družbenih omrežjih.
Predsednik Evropskega parlamenta, David Sassoli, je tako Janšo pozval, naj preneha provocirati, "saj so napadi na evropske poslance tudi napadi na evropske državljane". Še bolj neposreden je bil nizozemski premier Mark Rutte, ki je obsodil "neokusen tvit" Janeza Janše – fotografijo s "13 od 226 znanih lutk Sorosa v Evropskem parlamentu". Nizozemska vlada je z obsodbo te objave seznanila tudi slovensko veleposlanico v Haagu Sanjo Štiglic.
Evropski poslanec Malik Azmani, podpredsednik politične skupine Renew, ki ji pripada tudi Sophie in 't Veld, je Janšev tvit označil za zlobnega in antisemtskega, hkrati pa za "žalitev za vse delovne demokrate". "V Evropski politiki ni prostora za tovrstno podlo blatenje," je bil oster poslanec z Nizozemske.
Podobno je izpostavil vodja skupine liberalcev (ALDE) Guy Verhofstadt, ki Janši svetuje, naj neha širiti teorije zarote in laži, "ki jih krepijo le ljudje, ki so marionete ruskega predsednika Putina".
Evroposlanec Zelenih Daniel Freund je Janšev tvit označil za "velik, umazan, antisemitski problem" in hkrati menil, da je to tudi velik problem največje politične skupine, Evropske ljudske stranke (EPP), katere del je tudi Janševa SDS.
Podobno je menil tudi Pedro Marques iz skupine evropskih socialnih demokratov (S&D). "Orban je morda zapustil EPP, a je njegovi privrženci in vrednote niso," je zapisal v tvitu. Janšo je obtožil preusmerjanja pozornosti – namesto da bi odgovarjal na vprašanja delegacije Evropskega parlamenta glede medijske svobode, raje po internetu širi teorije zarote, je zapisal.
Janševa evropska politična družina v Evropskem parlamentu EPP se sicer zaenkrat ni burneje odzvala, je pa delila objavo evropskega poslanca Jeroena Lenaersa, ki je zapisal, da "demokracija pomeni spoštovanje izvoljenih poslancev, "tudi če imate nasprotujoča si politična stališča. Vzdržimo se žalitev, teorij zarote ali zlorabe nacionalnih tragedij ter spoštljivo in vsebinsko razpravljajmo".
Po svoje so Janševe komentarje "komentirali" tudi pri Evropski komisiji. "Ne komentiramo komentarjev, a naj razjasnim nekaj točk. Družbena omrežja bi morala biti prostor za konstruktivno in spoštljivo razpravo, ne za osebne napade na posameznike," je govorec komisije Christian Wigand odgovoril na vprašanje, kako komentirajo Janšev tvit, poroča STA. "Stališče komisije glede antisemitizma je zelo jasno. V EU ni prostora za antisemitizem. Kot smo poudarili v nedavni strategiji glede antisemitizma, je ta grožnja ne le judovski skupnosti, temveč tudi odprti in raznoliki družbi," je še poudaril.
S&D: V naslednjih tednih bomo zahtevali resolucijo Evropskega parlamenta o razmerah v Sloveniji
Na Janšev tvit so se danes odzvali tudi v političnih skupinah Evropskega parlamenta v Bruslju.
Tiskovna predstavnica druge največje skupine socialdemokratov (S&D) Utta Tuttlies pa je dejala, da morajo biti vsi poslanci, vključno iz skupine S&D, sposobni opravljati svoje naloge kot izvoljeni predstavniki. Kasneje so v daljši izjavi za javnost spomnili, da se je evropska delegacija med obiskom Slovenije soočila s "praznimi stoli" in žaljivkami na spletu s strani slovenskega premierja. "Zaskrbljujoče je, da se slovenska vlada, ki predseduje Svetu EU, ni želela sestati z evropskimi poslanci. Posledično si bo skupina S&D v prihodnjih tednih prizadevala za resolucijo Evropskega parlamenta o razmerah v Sloveniji."
Predstavnik socialdemokratov Cyrus Engerer, ki je kot del delegacije obiskal Slovenijo, je medtem zapisal, da so na obisk v državo prišli, da bi izvedeli več o stanju pravne države in svobodi medijev, a so se morali soočiti s slovensko vlado, ki je želela "spodkopati nadzor in delo Evropskega parlamenta".
"Naša srečanja z nevladnimi organizacijami, civilno družbo in predstavniki medijev so v nas vzbudila zaskrbljenost zaradi poslabšanja stanja na področju svobode medijev. Te pomisleke smo nameravali deliti s premierjem in ministri, a smo se soočili s praznimi stoli. Žalostno je, da se je Janševa vlada izognila razpravi s skupino, na drugi strani pa je premier sprožil osebne napade na družbenih omrežjih. Prav tako smo nameravali poslati jasno sporočilo, da mora premier poskrbeti, da slovensko predsedstvo pospeši postopke iz 7. člena proti Poljski in Madžarski. Premierjevo vedenje ni bilo samo nespoštljivo in žaljivo, ampak daje jasen signal, da njegova vlada ni primerna za predsedovanje EU. V zadevo se mora vključiti tudi EPP in poslati sporočilo, da razmere v Sloveniji niso sprejemljive, preden naredijo iste napake, kot so jih z Viktorjem Orbanom," je zaključil Engerer.
Kritične tudi druge skupine v EP
"Zaskrbljujoče je, kako predsedujoči Svetu EU in premier Slovenije postavlja pod vprašaj vrednote EU," je dejala tiskovna predstavnica iz vrst liberalcev Clara Ponce de Melo. Janšev tvit je označila za "odvraten, antisemitski in žaljiv".
Tudi pri Zelenih v vseh možnih oblikah obsojajo tvit premierja Janše, je povedal njihov govorec Alex Johnson in tvit označil za "odvraten". Kot je dejal, v Evropi ni prostora za tovrstno govorico antisemitizma, še posebej, če prihaja od predsedstva Svetu EU. Tovrstni napadi natančno kažejo, zakaj poslanci Evropskega parlamenta preučujejo stanje glede pravne države.
Drugačnega mnenja so bili danes v skrajno desni skupini Identiteta in demokracija (ID). Njihov predstavnik Tobias Tauscher je pripomnil, da vsi govorijo le o Poljski in sedaj tudi o Sloveniji, manjka le še Madžarska. "Morda bi morali enostavno nehati stalno izzivati in pustiti ljudem delati. In tistim premierjem, ki v svojih državah uspešno vladajo, tudi pustiti vladati in jih ne poskušati stalno diskreditirati," je dejal.
Na njegove besede se je odzvala tiskovna predstavnica Levice Sonja Giese, ki mu je glede na to, da oba prihajata iz Nemčije, dala jasno vedeti: "Antidemokratom enostavno pustiti delati zgodovinsko gledano še nikoli ni bila posebno dobra zamisel. To bi morali vedeti še zlasti mi, Nemci."
'Širjenje teorij zarot ne bo odvrnilo evropskih poslancev od ugotavljanja resnih kršitev vladavine prava v Sloveniji'
Burni so bili tudi odzivi slovenske politike. Evropska poslanca Irena Joveva in Klemen Grošelj sta zapisala, da najostreje obsojata in zavračata vsebino tvita predsednika vlade, "s katerim je osebno žalil in sramotil kolegice in kolege evropske poslance ter vidne pokojne člane stranke ALDE".
"Še posebej zavračava antisemitsko sporočilo, ki ga vsebuje premierjeva objava, in pomanjkanje osnovne človeške pietete do nedavno preminulega, v EU cenjenega ter spoštovanega predsednika stranke ALDE, Hansa van Baalna. Gre za nizkotno in podlo dejanje tako za predsednika vlade kot za hkrati predsedujočega Svetu EU," sta dodala.
Ob tem sta poudarila še, "da širjenje teorij zarot ne bo odvrnilo evropskih poslancev od ugotavljanja resnih kršitev vladavine prava v Sloveniji".
Tanja Fajon (SD/S&D) je zapisala, da se počuti osramočeno. "V nobeni članici EU me kot poslanko v okviru kakšne uradne delegacije Evropskega parlamenta še nihče ni obravnaval tako nizkotno. Upam, da bodo moji kolegi razumeli, da je Slovenija precej več od Janeza Janše," je tvitnila.
Na drugi strani se je Janšev strankarski kolega Milan Zver (SDS/EPP) postavil nasproti Sassoliju in njegov tvit označil za "neosnovane trditve, nevredne predsednika" Evropskega parlamenta. "Vaše stališče je politično motivirano in kaže nepoznavanje položaja v Sloveniji," je tvitnil.
Prav tako je na Janševo stran stopila edina slovenska članica delegacije EP Romana Tomc, ki je dejala, da "razume predsednika vlade, da po marčevskem zaslišanju, ko se In't Veldova ni držala dogovora o predvajanju posnetka, ne želi sodelovati pri tej misiji".
'Zadnja tviter korespondenca presega vse meje dobrega okusa'
Akterji domačega političnega parketa prav tako niso ostali daleč od razprave. "Naš predsednik vlade se dobro ujame s skrajnimi desničarji, dialog takoj steče. In to brez našega "fejmiča", Boruta Pahorja, kot se je po novem sam poimenoval. Po volitvah bo nujno zunanjo politiko spet vrniti v normalne tokove. Takšna prepoznavnost v EU nam zagotovo ne koristi. Proč od skrajnosti!" je zapisal nekdanji predsednik vlade in prvak LMŠ Marjan Šarec.
"Spoštovani nosilci zunanje politike predlagam, da se pogovorite o načinu komunikacije s predstavniki drugih držav in EU institucij, ker zadnja tviter korespondenca presega vse meje dobrega okusa in je v nasprotju z Deklaracijo o zunanji politiki," je opozoril predsednik DZ Igor Zorčič.
"Pred začetkom predsedovanja so me na RTV vprašali, kakšen pečat bo vlada pustila Sloveniji v EU. Odgovoril sem, da bo kot žig z razbeljenim železom, ki se ga ne bomo nikoli zares znebili. Voilà," je dogajanje komentiral Luka Mesec iz Levice.
Alenka Bratušek iz SAB pa je delila objavo poslanca Renew Europe Ilhana Kyuchyuka, ki je vse skupaj označil za sramoto: "To samo dokazuje, da največja nevarnost za Evropo niso liberalne vrednote, ampak ljudje, kot ste vi, ki spodkopavajo našo družbo." Kasneje pa je dodala, da "je vlada odlično izkoristila predsedovanje EU, zagotovo si nas bodo zapomnili. Na žalost pa bodo prihodnje vlade potrebovale več mandatov, da te "spomine" izbrišejo ..."
KOMENTARJI (1198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.