Po sedmih mesecih petkovih obravnav se je devet let stara zgodba končala. Sicer ne povsem po željah zagovornikov, saj je sodišče štiri obdolžene spoznalo za krive protipravnega odvzema prostosti. Vendar je to kaznivo dejanje že zastaralo.
Za drugo kaznivo dejanje, grozovit način odvzema prostosti, je sodni senat Darku Njavru, Robertu Suhadolniku, Simonu Krejanu in Andreju Podbregarju izrekel oprostilno sodbo.
Odvetnik Darka Njavra Jože Hribernik je v imenu obrambe povedal, da so sicer zadovoljni s sodbo, saj imajo "obtoženci končno mir po več kot devetih letih", ni pa zadovoljen z obrazložitvijo sodbe. Hribernik je namreč obrazložitev ocenil kot "gnil kompromis med obrambo, politiko in tožilstvom". Prepričan je, da četverica ni protipravno odvzela prostosti Smolnikarju, ki je bil po njegovih besedah vohun, saj zato obstaja veliko dokazov, zato je takšna obrazložitev sodbe le "sprenevedanje", pravi Hribernik. Darko Njavro pa je takoj po razglasitvi sodbe dejal, da je trajalo dolgo časa, preden je prišlo do oprostilne sodbe, vendar pa je bil dogodek zelo spolitiziran. Še vedno trdi, da je bil Smolnikar vohun, in če bi bil še enkrat pred isto situacijo, kot pred devetimi leti v Depali vasi, bi ravnal podobno. "Zdaj, ko je stvar jasna, se lahko začnem 'dilati' z državo," je dejal Njavro in dodal, da je v preteklih devetih letih to ministrstvo ščitil, čeprav MORS ne njemu ne ostalim trem obtoženim v zadevi Depala vas nikoli ni ponudil pomoči. Če bi bili danes torej obsojeni, bi morali stroške za sodni proces pokriti sami, ne država. Ker so oproščeni, bodo stroške plačali davkoplačevalci.
Obe strani, državni tožilec Gorazd Fišer in obramba, bosta o pritožbi razmislili. Obdolženi pa so predvsem veseli, da je konec nočne more, kot ji pravijo.
Janša: Pričakujem, da bo četverici povrnjena škoda
Pozdravljamo oprostilno sodbo, na katero smo čakali dolgih devet let, je oprostilno sodbo v zadevi Depala vas komentiral predsednik SDS Janez Janša. Poudaril je, da pričakuje, da bo slovenska oblast četverici, ki je bila pred sodiščem po krivem, "nadoknadila škodo, ki jo je utrpela v teh dolgih devetih letih".
Janša je komentiral tudi del obrazložitve sodbe, v katerem je zapisano, da bi aretacijo Milana Smolnikarja morala izvesti policija oziroma bi moral po njegovi aretaciji v Depali vasi varnostni organ, ki je Smolnikarja aretiral, tega predati policiji. Dejal je, da bi bilo "v tem primeru to zelo težko, saj je šlo za policijskega špiclja, ki je bil tja poslan z nezakonito nalogo ravno s strani te policije". Za takšne primere v slovenski pravni praksi, tako Janša, ni izdelanega mehanizma, saj Slovenija nima sodne policije. Sicer pa je po njegovem mnenju v zadevi Depala vas šlo za politično spletko. "V nobenem primeru se Depala vas ne bi mogla zgoditi, v kolikor policija ne bi bila zlorabljena v politične namene," je še dodal.