Jeseni se izteka drugi petletni mandat generalni direktorici Cankarjevega doma Uršuli Cetinski. Tik pred objavo novega javnega razpisa se ta v javnosti sooča s hudimi obtožbami na račun svojega vodenja. Začelo se je z anonimno prijavo, datirano v december 2023. Zaradi nje je morala na zagovor h kulturni ministrici. "Šli smo od točke do točke in ovrgla sem vse, kar piše v tej anonimki. Potem pa nisem dobila zapisnika, niti mi niso povedali, kakšni so nadaljnji postopki," pripoveduje.
Pol leta kasneje so Cankarjev dom pod drobnogled vzeli inšpektorji in Nacionalni preiskovalni urad, revizijo lahko kmalu uvede tudi Računsko sodišče. Uršula Cetinski vztraja, da deluje zakonito, varčno in transparentno. Na drugi strani pa je vedno več očitkov, da stvari ne potekajo, kot bi morale.
Na mestu poslovnega direktorja so se zamenjali že štirje. To so njeni najbližji sodelavci, tako imenovane njene desne roke. Ker je dve leti pred iztekom mandata ostala brez zadnje, je iz pokoja potegnila kar nekdanjega državnega odvetnika Rajka Kotnika, ki, kar priznava tudi sama, nima izkušenj ne s poslovodstvom ne s financami. "Gospodu Kotniku smo dali za delati druga opravila, ki so na njegovem delovnem področju," je povedala in dodala, da ima v času našega pogovora Kotnik sestanek glede etažiranja Cankarjevega doma. "Prerazporedili smo del nalog, da opravlja tiste, ki so tudi potrebne za nas."
Na drugi strani Cankarjev dom, prav zaradi tega, najema zunanje računovodstvo. Računovodkinji Majdi Nahtigal so v zadnje pol leta izplačali dobrih 15 tisoč evrov.
Mladina razkriva še nedoslednosti v poslovnih in računovodskih poročilih. V lanskem in predlanskem poročilu se podatki za isto leto - leto 2022 - ne ujemajo. Enkrat so na primer prihodki iz državnega proračuna enaki nič, drugič naj bi v istem letu prejeli slabih 25 tisočakov. Ne ujemajo se niti splošni stroški, enkrat so navedeni v znesku več kot dva milijona, drugič le dober milijon evrov.
"To ni res, nič od tega ne drži. Ta poročila štimajo, pregleda jih tudi zelo veliko ljudi. Najprej Svet zavoda in to zelo natančno, potem pa jih izjemno natančno pogleda tudi ministrstvo za kulturo," pove generalna direktorica.
Kaj pa se dogaja s prenovo dvorane Alme Karlin – s sedmim odrom v petem nadstropju Cankarjevega doma, ki so jo otvorili lanskega aprila? Po javno dostopnih podatkih je bila prenova ocenjena na slabih 400 tisočakov, nato pa se je krepko podražila. Pogodba z Rikom Janeza Škrabca je bila brez davka na dodano vrednost še enkrat dražja – 740 tisoč evrov. Uršula Cetinski trdi, da so se dvignile cene storitev in tudi cene gradbenih materialov.
Jutri bomo v oddaji 24UR razkrili še, kako so do ugodnih najem dvoran v Cankarjevem domu prišli znani politiki. Pa tudi, kakšne so povezave z enim najbolj znanih ljudi v kulturi Mitjo Čandrom, pa ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, katerega podžupani nadzirajo ali pa poslovno sodelujejo z največjo kulturno ustanovo pri nas.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.