"Na avtocestnih vpadnicah v Ljubljano in ljubljanskem avtocestnem obroču promet le še za slabo desetino zaostaja za primerljivim v enakem obdobju lanskega leta," ugotavljajo na Darsu. Najbolj se to pozna na severni ljubljanski obvoznici, kjer je med delovnim tednom samo še šest odstotkov manj vozil kot v lanskem primerljivem obdobju (med vikendom 15 odstotkov manj prometa), na zahodni obvoznici, med razcepoma Koseze in Kozarje, pa je med tednom devet odstotkov manj prometa (med vikendom 27 odstotkov manj).
Manjka turistični promet, zlasti proti Hrvaški
A ceste še niso tako polne, kot bi bile v tem času, če se to pomlad ne bi zgodil koronavirus. "Trenutno smo na približno 30 odstotkih manj prometa po večini avtocestnega omrežja," ocenjujejo na Darsu. Manjka predvsem "turistični promet, zlasti tranzitni proti Hrvaški, ki ga poleg turistov predstavljajo tudi ljudje iz Bosne in Hercegovine ter drugih delov Balkana, ki delajo v zahodnoevropskih državah". Pričakuje sicer se, da bo ta skupina potnikov z nadaljnjim sproščanjem ukrepov in odpiranjem meja – od danes dalje, recimo, z Avstrijo – vse pogosteje spet na naših cestah.
Trenutno je še ni: primerjava na avtocesti A2 Karavanke-Obrežje je tako pokazala, da je med tednom nekaj več kot 20 odstotkov manj prometa kot lani, med vikendom pa približno 35 odstotkov manj.
Dars: Pričakujemo velike zastoje zaradi prenove predora Golovec
Hkrati na Darsu vse udeležence v prometu opozarjajo, da se "stanje v prometnih obremenitvah izredno hitro vrača v stare tirnice in pričakujemo večje zastoje vse do konca šole oziroma do 24. junija". Predvsem pričakujejo "velike zastoje zaradi prenove predora Golovec".
Na območju delovišča že zdaj občasno prihaja do zastojev v jutranji in popoldanski prometni konici. Trenutno tam še potekajo pripravljalna dela, obe cevi tripasovnega sta še vedno odprti za promet, vendar je v obe smeri vožnje zaprt en pas. 12. junija pa bodo za dva meseca popolnoma zaprli zahodno cev, na Darsu zato pričakujejo daljše zastoje – predvsem od 15. junija, torej od prvega delovnega dne po zaprtju predora. Promet na tem območju naj bi se nato vseeno nekoliko umiril, "pri predhodnih obnovah se je namreč pogosto izkazalo, da so se uporabniki vsaj delno prilagodili in uporabljali tudi druge poti obroča oziroma mestne ceste".
Prekratka varnostna razdalja, nepotrebno prehitevanje in menjava prometnih pasov pred zaporo in v njej hitro privede do nesreče in posledično do še daljših zastojev, opozarjajo na Darsu.
"Nekaj bo k večji pretočnosti in zlasti varnosti prispevalo tudi dejstvo, da bo skozi predor v času dvosmerne prometne ureditve dovoljen samo promet vozil do 3,5 tone največje dovoljene mase, medtem ko bodo tovorna vozila in avtobusi morali uporabiti druge dele obroča," menijo na Darsu.
K večji varnosti in pretočnosti prometa pa pozivajo tudi voznike in sicer z upoštevanjem prometnih predpisov, prometne signalizacije, pravilno razvrstitvijo pred zaporo in strpnostjo v primeru zastoja. "Prekratka varnostna razdalja, nepotrebno prehitevanje in menjava prometnih pasov pred zaporo in v njej hitro privede do nesreče in posledično do še daljših zastojev," poudarjajo na Darsu.
"V času epidemije je bilo bistveno manj prometa, zato je otroke nujno podučiti, da ceste niso več tako prazne"
Na Agenciji za varnost prometa (AVP) pa voznikom, ki se po razmeroma dolgem obdobju vračajo na ceste, svetujejo, da zagotovijo tehnično brezhibnost svojega vozila ter da dosledno spoštujejo cestno-prometne predpise. Opozarjajo tudi na "omejitev hitrosti, spoštovanje varnostne razdalje in razmer na cesti ter upoštevanje dejstva, da je na cestah več pešcev, mopedistov, motoristov in kolesarjev". Prav tako poskrbite za pripenjanje vseh potnikov v vozilu z varnostnim pasom, med vožnjo pa ne uporabljajte mobilnega telefona. "Vozite zbrano, pozorno, strpno in odgovorno do vseh udeležencev v prometu," poudarjajo na AVP in dodajajo: "Nujno je, da za volan, na motor, moped ali kolo vedno sedemo trezni."
Še posebej pa ob ponovnem odprtju vrtcev in šol opozarjajo na otroke, ki "spadajo med najbolj ranljive udeležence v prometu". Ker so manjši, so v prometu slabše vidni, prav tako pa težko predvidijo nevarne situacije. Prepričani so, da jih voznik vidi, če oni vidijo vozilo, in mislijo, da se lahko ustavi tako hitro, kot se sami. "V času ukrepov za zajezitev epidemije je bilo na cestah bistveno manj prometa, zato je otroke nujno podučiti, da ceste niso več tako prazne, kot v zadnjem času," še svetujejo na AVP in staršem predlagajo, da z njimi obnovijo prometna pravila na poti do šole ali vrtca.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.