Gladina vode na Loškem polju je po prvih podatkih danes ponoči upadla za približno 10 centimetrov. Kljub temu pa je še vedno 50 zalitih objektov. Župan občine Loška dolina Janez Komidar obvešča vse, ki občini Loška dolina želijo priskočiti na pomoč, da občani trenutno ne potrebujejo pomoči v obliki hrane in oblek.
V prihodnjih dneh bodo prizadeti občani potrebovali razvlažilce prostorov, prav tako na računu občine že zbirajo denar za obnovo poplavljenih objektov in nakup pohištva ter ostalih stvari, ki so jih ljudje izgubili v poplavah.
Poveljnik civilne zaščite v Loški Dolini Damjan Janež pa je povedal, da bo po pričakovanjih do nedelje vodostaj od najvišjega vodostaja nižji za 30 cenimetrov, morda celo 40 centimetrov. To pa še ne pomeni, da bi bile hiše že na suhem. Za to bi se moral vodostaj znižati še za dodatnih pol metra, reke pa se bodo v struge vrnile, ko bo vodstaj nižji za meter ali meter in pol. Nadejajo se, da jih bodo padavine, napovedane za noč na nedeljo, v večji meri zaobšle.
Se bo voda v Loški dolini spet dvignila?
Če pa jih ne bodo, se bodo po napovedih hidrologa Janeza Polajnarja, gladine vode v Loški dolini v nedeljo, ponedeljek in verjetno še v torek ponovno dvigovale.
Kraški svet je močno povezan med sabo. Kot je pojasnil Polajnar, so bili v preteklih desetletjih opravljeni številni sledilni poskusi, ko so strokovnjaki želeli ugotavljati povezave med različnimi porečji. Veliko teh povezav je znanih, pravi Polajnar, vendar so te znane povezave ponavadi bile opravljene v običajnih hidroloških razmerah. Ko pa se kraško podzemlje napolni in se gladina podzemnih voda zviša več, kot je to običajno, pa se lahko te vode razlijejo popolnoma na druga porečja, kot so strokovnjaki poznali prej.
Proti takšnim naravnim pojavom se ne da kaj narediti. Kot pravi Polajnar, je zgodovina skozi stoletja že pokazala, da so ljudje želeli vplivati na dotok kraške vode z mašenjem ponorov in nato s ponovnim odpiranjem ponorov, vendar se je vsak tak poskus bolj ali manj izkazal kot jalov. "Voda si bo v tem kraškem svetu vedno našla svojo pot, saj so pritiski vode tako močni," pojasnjuje hidrolog.
Na območju Ilirske Bistrice voda še v več kot 40 objektih
Po njegovih besedah se bo dvignila raven podzemne vode na območju zgornje Pivke, tam, kjer so imeli že doslej težave, v vaseh Koritnice, Bač in Knežak. Te vode naj bi se dvignile najhitreje, to je že v noči s sobote na nedeljo in potem v nedeljo. Ves ta čas se bodo vztrajno, vendar dosti počasneje, povečevale tudi gladine ojezerjenih površin na Cerkniškem jezeru in tudi na Planinskem polju, je dejal Polajnar.
Kako visoka bo gladine voda, je še težko napovedati, odvisno je od tega, koliko padavin bo na teh območjih zares padlo. Prihodnji teden bo jasno, do kam bo ta voda segla, vendar zaenkrat še ni znakov, da bi lahko te gladine bile zelo zelo visoke, je dejal hidrolog. Voda s kraških polj odteka počasi. Po izkušnjah, med drugim iz februarja letos, so bili objekti v Planini ali Lazah zaliti mesec dni.
Stanje je bilo danes zjutraj sicer nekoliko bolj umirjeno tudi na Baču in v Koritnicah v občini Ilirska Bistrica. Namestnik poveljnika civilne zaščite občine Ilirska Bistrica Luka Špilar je povedal, da imajo še vedno težave s podtalnico, vodo tako trenutno prečrpavajo iz več kot 40 objektov. Prečrpavanje bo potrebno še nadaljnjih nekaj dni, odvisno od padavin, ki so napovedane za nedeljo.
Poplavljena cesta, v nedeljo na kraških poljih spet več vode
Po podatkih uprave za zaščito in reševanje je danes okoli 2. ure poplavilo cesto med Planino in Uncem. Sicer je zaradi poplav pri Pudobu zaprta tudi regionalna cesta Bloška Polica-Pudob, zaprtih pa je tudi več lokalnih cest v okolici Loža in Cerkniškega jezera. Več informacij najdete tukaj. Promet je za tovorna vozila prepovedan na cestah Stari trg–Markovec, mejnih prehod Babno Polje–Iga vas, Iga vas–Viševek, Stari trg pri Ložu–Nadlesk–Dane in Grahovo–Gornje jezero–Pudob.
Danes so se ojezerjene površine na Loškem polju ustalile, na Cerkniškem jezeru in Planinskem polju pa se nekoliko povečujejo. Ohranjajo se tudi ojezeritve v zgornji Pivški kotlini, sporočajo hidrologi pri agenciji za okolje (Arso). Vodna gladina na kraških poljih notranjskega krasa bo pričela predvidoma ponovno naraščati v nedeljo, na Cerkniškem jezeru in Planinskem polju bo naraščanje spet nekoliko hitrejše.
Reka Ljubljanica poplavlja na Ljubljanskem barju na območju vsakoletnih poplav. Gladina vode je ustaljena, pretok Ljubljanice na Vrhniki in v Mostah pa počasi upada.
Za nedeljo pa pri Arsu napovedujejo, da bodo reke v zahodni in južni Sloveniji predvidoma narasle do velikih pretokov. Opozarjajo tudi na možen hiter porast hudournikov in manjših vodotokov.
Predvidoma do sobote dopoldne lahko pričakujemo suho vreme, zato se bodo razmere tudi drugod po državi postopno umirjale.
V soboto dopoldne in v nedeljo nove padavine, a ne obilne
Vremenoslovci sicer za danes napovedujejo večinoma oblačno ali megleno vreme, le na Primorskem bo deloma jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 12, na Primorskem okoli 17 stopinj Celzija.
Jutri bo v severovzhodni Sloveniji delno jasno, drugod pa bo zmerno do pretežno oblačno. Ponekod v zahodni Sloveniji bo že zjutraj pričelo deževati, popoldne pa se bo rahel dež razširil tudi na južno in del osrednje Slovenije. Pihal bo južni do jugozahodni veter, ob morju jugo. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, najvišje dnevne od 10 do 15, na Primorskem do 18 stopinj Celzija.
V soboto zvečer in v noči na nedeljo bodo predvsem v zahodni in južni Sloveniji možni močnejši nalivi. Količina dežja lahko tam ponekod preseže 40 litrov na kvadratni meter. Padavine bodo sicer zajele celotno državo, možne so tudi nevihte. Dopoldne bo nato dež v osrednji in vzhodni Sloveniji ponehal, delno se bo tudi zjasnilo. V zahodnih in južnih krajih pa bo spremenljivo oblačno. V ponedeljek bo sprva suho vremen, popoldne pa bo od zahoda spet začelo deževati.
Zaradi obilnih padavin morajo na Gorenjskem prekuhavati vodo
Komunala Tržič pa sporoča, da je zaradi obilnega deževja odrejen preventivni ukrep prekuhavanja pitne vode na vodovodnih sistemih Črni Gozd in Mestni sistem. Vodo morajo tako prekuhavati v naslednjih ulicah, naseljih in območjih: Balos, Blejska cesta, Cankarjeva cesta, Cerkvena ulica, Cimper , Cesta Kokrškega odreda do pokopališča (Gledano iz smeri Križev proti Retnjam), Čadovlje pri Tržiču, Čegljše, Čevljarska ulica, Fužinska ulica, Hladnikova ulica, Koroška cesta, Kosarska cesta, Kovaška ulica, Kranjska cesta, Kikovniška pot, Kurnikova pot, Mlaka - bloki, Muzejska ulica, Paradiž, Partizanska ulica, Planinska pot, Pod Pogovco, Pod slemenom.
Karitas zbral prek 180.000 evrov
Slovenska karitas je za septembrske, oktobrske in zadnje novembrske poplave namenila 182.000 evrov denarne pomoči, ki jo je dobilo 178 prizadetih gospodinjstev, predvsem socialno ogrožene družine in posamezniki.
Omenjena organizacija vabi k darovanju za pomoč gospodinjstvom, ki se v teh dneh soočajo s poplavami in bodo v nadaljevanju potrebovali pomoč. K sodelovanju je pristopilo tudi podjetje HOFER, ki je za prizadete podarilo 15 pralnih strojev in bone v vrednosti 5.000 evrov.
KAKO LAHKO POMAGATE
Zaradi velikega obsega nesreč v letošnjem letu Rdeči križ Slovenije poziva vse, da prispevajo prostovoljne finančne prispevke in po svojim počeh pomagajo. Prispevke lahko nakažete na Rdeči križ Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana, TRR: SI56 0310 0111 1122 296, sklic: 00 937061, BIC banke: SKBASI2X, Koda namena: CHAR. Vsakdo, pa lahko prispeva tudi z SMS donacijo, tako da na številko 1919 pošlje ključno besedo POPLAVE za donacijo 1 evro ali POPLAVE5 za donacijo 5 evrov.
Slovenska karitas pomoč za poplavljene zbira v akciji Poplave Slovenija na računu SI56 0214 0001 5556 761, sklic 00 201, koda namena CHAR. Za poplavljene v Sloveniji lahko prispevate pet evrov tudi z SMS sporočilom KARITAS5 na 1919.
Za poplavljenje sredstva zbira tudi Humanitarno društvo ADRA Slovenija, Njegoševa 15, 1000 Ljubljana. Številka računa je: 6100 0000 4395 611, sklic: 00 112014, BIC banke: HDELSI22, koda namena: CHAR.
Če želite pomagati prizadetim v poplavah na območju občine Ig, lahko do 30.11. nakažete prispevek na: OBČINA Ig, pomoč družini, Govekarjeva cesta 6, 1292 Ig, TRR: SI56 012376000000294, Namen: "Pomoč poplave".
Pomagate lahko tudi občini Loška dolina, in sicer z nakazilom na TRR: SI56 012650100002634; namen: pomoč - poplave; sklic: 00 714100; BIC banke: BSLJSI2X; koda namena: OTHR. Naslov: Občina Loška dolina, Cesta Notranjskega odreda 2, 1386 Stari trg pri Ložu, davčna številka: SI78057370.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.