
Vrednost premoženja Sandija Češka, ki ga je revija Manager letos razglasila za najbogatejšega Slovenca, se je po oceni revije glede na lani povišala za 135 odstotkov. Kot poudarjajo, se njegova Studio Moderna s televizijsko prodajo skokovito širi, poleg tega, da je privabila več tujih vlagateljev, pa utegne v bližnji prihodnosti postati še borzna zvezda.
Kot poudarjajo pri reviji Manager, ki vsako leto sestavlja lestvico najbogatejših Slovencev, se pred vrati Studia Moderna, katerega lastnik in prvi mož je Češko, dela vrsta zainteresiranih vlagateljev. Ameriškim skladom zasebnega in tveganega kapitala JH Partners, Templeton in Insight Partners se je tako letos pridružil še sklad, ki ga upravlja družba General Atlantic.
V reviji Manager menijo, da je General Atlantic od Češka odkupil 10-odstotni lastniški delež, za kar je slednji dobil okoli 25 milijonov evrov. To je, skupaj z vrednotenjem preostalega deleža v družbi, dovolj za prvo mesto na lestvici najbogatejših Slovencev. Vrednost premoženja Sandija Češka je tako ocenjena na 204,7 milijona evrov.
Drugi najbogatejši Slovenec je Igor Lah, ki je po navedbah Managerja še eden zadnjih certifikatnih bogatašev, ki se drži pri vrhu lestvice. Njegovo premoženje je vredno 129,4 milijona evrov, a pri Managerju opozarjajo, da to vrednost med drugim postopoma nižajo nedokončani nepremičninski projekti sklada Ceeref.
Med prvo peterico najbogatejših Slovencev je letos tudi nekaj svežih imen. Na tretjem mestu sta tako Albin in Tatjana Doberšek, ki sta inženirsko podjetje Engineering Dobersek razvila v Nemčiji, pri nas pa sta se pojavila med svetovalci pri gradnji šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj. Njuno premoženje je ocenjeno na 119,1 milijona evrov.
Tuš zaradi zadolženosti podjetij ni več med prvimi tremi

Na četrto mesto pa se je uvrstil dolgoletni najbogatejši Slovenec Mirko Tuš, čigar premoženje je vredno manj zaradi nadaljnjega kopičenja čiste zadolženosti, upočasnjene gospodarske aktivnosti, nižjega pričakovanja o sposobnosti za rast in dobičkonosnosti trgovske dejavnosti in kopičenja izgub v dejavnosti telekomunikacij. Tuš je "vreden" 100,1 milijona evrov.
Drugi par novincev med peterico najbogatejših sta Samo in Iza Login iz družbe Outfit7, ki sta 77,7 milijona evrov premoženja ustvarila v pičlem letu, in to z zabavnimi aplikacijami Talking Friends, ki so zasvojile milijone po svetu. Kot ugotavljajo pri Managerju, si je od julija lani do julija letos njihove aplikacije na telefone in tablične računalnike naložilo več kot 150 milijonov uporabnikov.
Na lestvici 100 najbogatejših Slovencev je letos okoli četrtina novih obrazov, za uvrstitev nanjo pa je bilo potrebnih nekaj več kot 11 milijonov evrov premoženja. Sedem je na lestvici povratnikov.
Revija Manager lestvico sestavlja že pet let in tokrat se je prvič zgodilo, da na njej ne kraljuje Tuš. Vseh pet let je na lestvici 33 ljudi, ti pa so letos skupaj za 450 milijonov evrov revnejši kot leta 2007.
Čeprav je skupno premoženje stoterice najbogatejših Slovencev ostalo na približno enaki ravni kot lani (okoli 2,5 milijarde evrov), je že tretje leto zaporedoma več ljudem na lestvici premoženje upadlo kot zraslo, če se ne upošteva novincev.
Gradbincev ni več med najbogatejšimi
Med tistimi, ki jih letos med najbogatejšimi ni več, je sicer precej gradbincev, takšna usoda je na primer doletela Ivana Zidarja iz SCT, Borisa Dolamiča iz GPG ter Jurija Krča iz Gratela. Na drugi strani pa so se vzpeli nekateri gradbinci z določenimi posebnostmi; na primer podjetje Lumar, ki dela nizkoenergijske montažne hiše.
Padli so tudi nekateri s področja informacijske tehnologije in telekomunikacij. Tako na lestvici na primer ni več Ivana Žerka iz SRC ter zakoncev Remškar iz Smart Com. Med zvezdami te branže pa so že omenjeni novinci iz Outfit7.

Letos pa se na lestvico najbogatejših ni uvrstil lanski novinec Ivo Boscarol, lastnik Pipistrela. Kot pojasnjujejo v Managerju, so vrednost njegovega premoženja ocenili nižje predvsem zaradi skoraj pol manjšega dobička Pipistrela, čeprav je podjetje prihodke zvišalo za sedem odstotkov. Po lastnih navedbah se podjetje posveča notranji reorganizaciji, da bo pripravljeno na nadaljnjo rast. A v Managerju pravijo, da se bo Boscarol, če bo uresničil napovedi, v prihodnjih letih skoraj zagotovo vrnil na lestvico.
Jankovići skupaj na lestvici
Na lestvici sta tudi dva župana, in sicer ljubljanski župan Zoran Janković s sinovoma ter župan Zavrča Miran Vuk. Janković s sinovoma se je uvrstil na 75. mesto, skupaj pa naj bi imeli 12,9 milijona evrov. Janković se je sicer že v ponedeljek odzval na uvrstitev in dejal, da je treba ločiti, ko se govori o njegovem premoženju ter premoženju njegovih sinov. Ob tem je ponovno pozval davčno upravo, naj preišče njegovo premoženje.

Za komentar pa smo prosili enega izmed lastnikov krovnega podjetja Electe, Electe Holding. Starejši sin ljubljanskega župana Damjan Janković pravi, da si sam lestvice še ni ogledal, je pa pojasnil, da sta lastnika Electe Holding le on in njegov brat Jure Janković. Vsak ima polovični delež v družbi, njunega očeta pa v njej ni več. Je pa res, da mu z bratom dolgujeta še del kupnine, saj jima je družbo prodal, ko je bil prvič izvoljen za župana. Po besedah Damjana Jankovića je njegov oče tudi solastnik družbe KLM naložbe, ki je lastnica paketa delnic v Mercatorju, ravno zaradi tega pa so ga verjetno uvrstili na lestvico najbogatejših Slovencev. Glede na zgoraj naštete stvari so se verjetno Jankovići skupaj uvrstili na lestvico sto najbogatejših Slovencev, še meni Damjan Janković.
Bojana Humar, urednica izdaje sto najbogatejših Slovencev pri reviji Manager, pa je pojasnila, da so Jankoviće kot družinske poslovneže vzeli zato, ker lastnika Electe, torej Damjan in Jure Janković, očetu še nista poravnala dela kupnine za Electo. Zato so na ta znesek, ki ni zanemarljiv (šlo naj bi za okoli 9 milijonov evrov), gledali kot na njegov osebni vložek, saj bi ga lahko v prihodnosti, če se bo sedanji ljubljanski župan tako odločil, pretopil v lastniški delež. Če pa bi imel na primer Zoran Janković svoje podjetje, ki se ne bi ukvarjalo s podobnimi dejavnostmi, kot se Electa, potem njegovega premoženja ne bi obravnavali kot družinski posel, je še pojasnila Humarjeva. Zato pri sestavljanju lestvice tudi niso upoštevali deleža, ki ga ima Zoran Janković v družbi KLM naložbe.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.