
Dosedanji predsednik SMS Dominik Černjak je bil na današnjem kongresu v Novi Gorici z dvetretjinsko večino glasov drugič izvoljen za predsednika stranke mladih. Od 97 oddanih glasov delegatov prvega kongresa po ustanovitvi stranke leta 2000 je Černjak dobil 71 glasov, njegov protikandidat in poslanec SMS Bogomir Vnučec pa 24 (dve glasovnici sta bili neveljavni).
Vnučec je po razglasitvi rezultatov napovedal, da na jesenskih parlamentarnih volitvah najverjetneje ne bo kandidiral za stranko mladih. Razmere pa se bodo v stranki mladih sedaj verjetno nekoliko umirile, saj je po mnenju nekaterih današnji kongres namenjen tudi temu, da sedanji in novi predsednik Dominik Černjak svojim članom pove, da naj stopijo na njegovo stran, ali pa zapustijo stranko.
Černjak opozarjal na uspehe SMS, Vnučec na potrebo po kadrovskih spremembah
Pred izvolitvijo sta kandidata za predsednika, Černjak in Vnučec, predstavila svoja načrta za prihodnost. "Upam, da se bodo delegati odločili za spremembe, ali se pa res bodo, bomo videli na koncu glasovanja," je povedal Vnučec. "Že pred časom sem povedal, da mi biti predsednik ni glavni izziv v življenju in da bo moja odločitev bazirala tako na viziji kot na programu, predvsem pa na ekipi," je povedal dosedanji in novi predsednik stranke Dominik Černjak.

Černjak se je v svojem programu zavzel za ustvarjanje pogojev za enakovreden položaj mladih v družbi in za nadgradnjo mladinske politike z moderno zeleno politiko SMS, katere delo v minulih štirih letih je ocenil kot uspešno. Pohvalil se je z zaslugami SMS pri ukinjanju splošne vojaške obveznosti, z odpiranjem javnih razprav o članstvu v zvezi Nato, ki mu je SMS nasprotovala, in z nasprotovanjem pristopa Slovenije vilenski deklaraciji.
Černjakov protikandidat, poslanec Bogomir Vnučec, pa se je kljub po njegovem mnenju majhnim možnostim za izvolitev, zavzel za "resnične spremembe, ne pa le za kozmetične popravke statuta in programa". Vnučec je prepričan, da se mora SMS v izogib še enemu neuspehu na volitvah (mislil je na slab rezultat stranke na evropskih volitvah) odločiti za spremembo na vrhu stranke. Zavzel se je še za okrepitev lokalnih odborov, ki bi imeli tudi poklicne tajnike. Brez "ustrezne baze" namreč stranka po njegovem prepričanju ne bo uspela znova prestopiti parlamentarnega praga. Eden od Vnučcevih ciljev je tudi zagotovitev večje transparentnosti stranke, kjer bi bil vsak član seznanjen z dogajanjem v SMS.

Verbič ni mogel kandidirati zaradi premalo zbranih podpisov

Tudi nekdanji študentski funkcionar Kristjan Verbič je želel kandidirati za mesto predsednika SMS, vendar pa je uspel zbrati le deset podpisov delegatov v podporo njegovi kandidaturi. Verbič, ki se je v stranko včlanil šele aprila letos, se je novinarjem pritožil, da mu je bilo zelo oteženo zbiranje podpisov. Še pred tem je bilo storjeno vse, tako Verbič, da bi mu onemogočili kandidaturo. Tako mu v pripravah na kongres ni uspelo postati delegat, v četrtek ni dobil potrebne podpore članov sveta, danes pa je lahko podpise začel zbirati šele po začetku dela kongresa, kar po njegovem mnenju ni korektno.
Zaradi spora s predsednikom, glavnim tajnikom in predsednikoma sveta je SMS že pred časom zapustila skupina članov stranke pod vodstvom Tadeja Slapnika in Igorja Štembergerja, ki sta med ustanovitelji nove stranke - Aktivne Slovenije.
Novi program stranke

Na kongresu je bilo kar nekaj časa namenjenega razpravi o novem programu stranke, s katerim naj bi SMS nastopila tudi na jesenskih državnozborskih volitvah, kjer bo poskušala preseči 4,3-odstotni rezultat iz leta 2000, ki ji je prinesel štiri poslance. V programu je med drugim zapisano, da bo SMS zastopala vrednote moderne zelene politike in politike socialne uravnoteženosti. Med drugim so poudarjene še ekološka zavest, politika nenasilja, enakost spolov in decentralizacija, stranka pa se ne odpoveduje tudi poudarjanju tem, ki zadevajo mlade.
Sporna zelena usmeritev stranke

V zadnjem času je bilo sicer v stranki nekaj nasprotovanja poudarjanju zelene usmeritve SMS; kritike glede tega so se zaostrile po objavi rezultatov evropskih volitev, ko je stranka skupaj z Zelenimi Slovenije in na čelu z nosilko Alenko Paulin dobila le 2,3 odstotka. Zbrane na kongresu je tako nagovoril tudi predstavnik evropskih zelenih, Juan Behrend, ki jih je potolažil zaradi slabega rezultata na evropskih volitvah. "Vem, da ste razočarani. To se zgodi. Končni rezultat volitev za družino zelenih in SMS pa je dober."
Po kongresu stranka nadaljevala s proslavljanjem svojega 4. rojstnega dneva, a kot kažejo javnomnenjske raziskave, pa bo, če bo, svoj 5. rojstni dan praznovala kot neparlamentarna stranka.