Razgledišče na zvoniku kapiteljske cerkve, ene najstarejših in najbolj značilnih znamenitosti Novega mesta, se bo nahajalo na višini 24 metrov nad tlemi, na nivoju zvonov oziroma oken, do njega pa bo vodilo približno 130 stopnic. Projekt v zunanjost cerkve ne bo posegal, v notranjosti pa bosta umeščeni dve vmesni platformi in dvosmerno stopnišče. Dostop do razgledne ploščadi bo s severne strani zvonika in bo ločen od cerkvenega prostora, so sporočili z novomeške občine in dodali, da bo izgradnja ploščadi in ureditev stopnišča stala skoraj 268.000 evrov. Dela bodo, po predhodnih arheoloških raziskavah, stekla konec tega meseca, razgledna ploščad pa naj bi bila zgrajena do konca marca 2022.

Sicer pa razgledna ploščad v zvoniku kapiteljske cerkve v Novem mestu ne bo prva na Dolenjskem. V Šmarjeti v občini Šmarješke Toplice so namreč že uredili dostop na razgledni balkon v zvoniku cerkve sv. Marjete. Kot pravijo na občini, je zvonik posebnost v slovenskem prostoru, saj ima na višini približno 24 metrov nad tlemi vgrajen razgledni balkon. V zvoniku je šest obstoječih podestov z dostopnimi lesenimi stopnicami, na zadnjem podestu so trije bronasti zvonovi. Z balkona zvonika pa bodo obiskovalci lahko občudovali Šmarješko dolino, vse do Gorjancev, Trške Gore in širše okolice. Odprtje zvonika so načrtovali na Miklavževo nedeljo, a so jo morali zaradi slabega vremena prestaviti.
Z razgledno ploščadjo v zvoniku pa se lahko pohvalijo tudi Gorenjci. Septembra so namreč zvonik cerkve sv. Kancijana v Kranju po novem odprli za javnost. Zvonik cerkve je visok 60 metrov, razgledna ploščad pa se dviga 40 metrov nad mestom. Obiskovalcem, ki se povzpnejo po 163 stopnicah, ponuja izjemno lep pogled na staro mestno jedro, okolico in Alpe.
V Izoli pa se lahko obiskovalci povzpnejo po 99 stopnicah na 39 metrov visok zvonik cerkve sv. Mavra. Slednja je najbolj vidna izolska cerkev, ker stoji na najvišji točki nekdanjega srednjeveškega otoka. V njeni neposredni bližini pa stoji omenjeni zvonik, ki izvira iz leta 1585 in je zgrajen iz istrskega kamna na gotski osnovi. Vzpon obljublja čudovito zračno perspektivo na stare hiše izolskega mestnega jedra. Z razgledne točke pa lahko v ozadju občudujete pogled na izolsko marino, izolski pomol pa usmerja pogled proti mogočnim strunjanskim klifom.

Prelep pogled na Piran in njegovo okolico pa ponuja tudi piranska cerkev svetega Jurija oziroma njen zvonik, ki je pomanjšana kopija zvonika ob Baziliki svetega Marka v Benetkah. Na razgledno ploščad obiskovalce pripelje 140 stopnic.
Cerkveni zvoniki postajajo v Sloveniji zelo priljubljene razgledne točke, saj se dvigujejo visoko v zrak in tako ponujajo čudovite poglede na okolico. Načeloma je za vstop na razgledno ploščad treba plačati nekaj evrov, a kot pravijo tisti, ki so se na cerkvene zvonike že povzpeli, se splača.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.