Razplet arbitraže s Hrvaško je dvignil politične delnice premierju Miru Cerarju in njegovi vladi. Po objavi sodbe v Haagu, vlado podpira več kot tretjina ali 36-odstotkov vprašanih, kar je najboljša ocena v več kot letu in pol. Še vedno pa je ne podpira več kot polovica vprašanih (53,6 odstotka), vsak deseti pa je neopredeljen.
Med strankami prednost povečuje SDS. Če bi bile volitve danes, bi zanje glasovalo več kot 13 odstotkov vprašanih. Druga je Cerarjeva SMC s 7,4 odstotka, ki je prehitela tokrat tretje Socialne demokrate (5,2 odstotka). Sledijo Levica (3,9 odstotka), DeSUS (3,6 odstotka) in Nova Slovenija (3,6 odstotka).
Več kot polovica vprašanih je še vedno neodločenih. Skoraj 30 odstotkov tako ne ve, katero stranko bi izbrali. Vsak peti ne bi izbral nobene od obstoječih, osem odstotkov anketirancev pa se volitev sploh ne bi udeležilo.
In še lestvica politikov. Nekaj mesecev pred predsedniškimi volitvami prepričljivo vodi Borut Pahor. Druga je evropska komisarka Violeta Bulc, pred evropsko poslanko SD Tanjo Fajon. Na četrto mesto je skočil predsednik državnega zbora Milan Brglez, ki je prehitel prvaka SD Dejana Židana. Sledijo voditelj Levice Luka Mesec, evropski poslanec NSi Lojze Peterle, na osmem mestu pa premier Miro Cerar, ki mu je uspel skok meseca. Deveta je predsednica NSi Ljudmila Novak. Karlu Erjavcu zaostrena po-arbitražna retorika do Hrvaške ni koristila in je dvanajsti. Grožnja za izbris prisluhov v aferi farmacevtka je zbila "rejting" ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću, ki je padel na 14. mesto. Prvak vodilne stranke Janez Janša pa je 18.
KOMENTARJI (668)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.