SMC, ki že dobre pol leta vodi vlado, se je na svojem prvem kongresu v Sežani preimenovala v Stranko modernega centra. Delegati so spremembo imena sprejeli brez razprave.
V predstavitvi predlaganega imena je Miro Cerar pojasnil, da je bilo strankino prvotno ime sprejeto v burnem času in je služilo identifikaciji stranke. So pa po njegovih besedah že takrat pojasnili, da tako ime ne more dolgoročno obstati, in se zavezali, da na prvem kongresu ime spremenijo. "Smo demokratična politična stranka, ki si želi na demokratičen način in s transparentnih delovanjem še naprej prizadevati za uresničitev svojih programskih ciljev in vrednot," je poudaril.
Z imenom po njegovih besedah želijo poudariti, da so moderna politična stranka. Poudaril je njihove vrednote, kot so spoštovanje človekovega dostojanstva, strpnost, spoštovanje človekovih pravic in zagotavljanje enakopravnosti. Modernost po njegovem mnenju pomeni tudi spoštovanje vladavine prava.
Povedal je še, da so po vrednotah ideološko in akcijsko uravnoteženi, da si prizadevajo za ravnovesje med liberalnimi, socialnimi in drugimi vrednotami in cilji. Kot je poudaril, želijo upoštevati potrebe posameznika in družbe, zgodovino vidijo kot učiteljico oziroma kot nauk za prihodnost, ne odpirajo pa tistih ideoloških vprašanj, ki sodijo v preteklost.
O novem ministru za izobraževanje še ne razmišlja
Cerar se sicer pred mediji ni mogel izogniti vprašanjem o nadaljnjih korakih po petkovem odstopu ministrice za izobraževanje, znanost in šport Stanke Setnikar Cankar.
Na vprašanje, ali bodoči novi šolski minister danes sedi v dvorani, je odgovoril, da bo o njem "razmišljal od jutri naprej, kajti danes je ta kongres tako pomemben, da se moramo vsi osredotočiti nanj". S tem razmislekom se bo, kot pravi, ukvarjal v prihodnjih dneh.
'Mnogim nismo všeč, a gremo naprej'
V svojem osrednjem 40-minutnem govoru je Cerar spomnil na nastanek stranke. "Če danes pogledamo nazaj, je bil to pravzaprav skoraj neverjeten projekt," je dejal. Ustanovitev in zmago na lanskih državnozborskih volitvah je označil za mali čudež, ki so ga po njegovih besedah soustvarili z vsemi državljani Slovenije, "ki so verjeli in še verjamejo v našo zgodbo". "Takrat so nam očitali marsikaj, prepoznali so nas kot novost, ki ni prijetna, ki zna omejiti prostor drugim," je dejal premier. Zato so po njegovih besedah še danes deležni številnih pritiskov, javno izraženih neresnic, domnev, nekorektnih navajanj. "Kajti mnogim nismo všeč, ker prinašamo spremembo v vrednotah, v načinu delovanja v politiki in v družbenem življenju slovenskega naroda. Mnogi se nas bojijo, mnogi nas ne razumejo, mnogi nas zavračajo, ampak mi gremo naprej," je poudaril.
Spomnil je tudi na strankin uspeh na lanskih volitvah v občinske svete in oblikovanje vlade, s katero so po njegovih besedah sprejeli že dva zelo zahtevna rebalansa proračuna in v veliki meri konsolidirali javne finance. Po njegovih besedah smo rekordno gospodarsko rast dosegli tudi zaradi politike njihove vlade, kot uspeh je navedel tudi pogajanja s sindikati in sklenitev socialnega sporazuma.
Zadnje dni se je vlada po Cerarjevih ocenah soočila z nekaterimi najtežjimi zalogaji, med njimi je omenil poseg v Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB), "potem ko dve leti tudi ni bilo narejenega nobenega premika, poročilo pa je pokazalo na anomalije".
Pojasnil je tudi, da so se kljub številnim odporom tudi delno v koaliciji odločili za nadaljevanje privatizacije. Nadaljevanje privatizacije 15 podjetij je po njegovih besedah njihova pravna in politična zaveza na najvišji ravni, ki bi jo bilo v tej fazi nedopustno prekršiti.
Cerar je izpostavil, da so obenem pripravili strategijo upravljanja z državnimi naložbami. "Zanima nas, kako bomo z državnimi naložbami upravljali. Ne samo, kako bomo prodajali, ampak kako bomo postali dobri gospodarji, da ne bomo sami sebi kradli," je bil odločen. Nadaljeval je z oceno, da nas je prav to pripeljalo v krizo. "Ne mednarodna finančna ali ekonomska kriza. Ta nas je udarila, a od tega udarca bi si lahko opomogli hitro, če bi bili zdrava družba, na zdravih temeljih. Pa nismo. Še danes ne v celoti," je bil oster predsednik SMC.
Ob tem je omenil, da so med tistimi, ki jih prezirajo, takšni, ki so tajkunsko okradli državljane, ponižali delavce, uničili podjetja. "Ta človek se mora spremeniti ali pa ga mora doleteti sankcija," je dejal. Zato stranka po njegovih besedah goji drugo politično in pravno kulturo.
Kot pravi, tisti, ki imajo roke do ramen v marmeladi, kažejo s prstom na njih, pravijo, da so si privoščili kozarec vode ali čaja, ki ga niso plačali. "To je manipulacija," je poudaril.
Cerar sicer poudarja, da morajo tudi sami sprejemati odgovornost za napake, vendar sorazmerno. Po njegovih besedah tako ne morejo nekoga, ki je storil majhno napako, pozivati k odstopu in zanj zahtevati zapor. "Tisti, ki so naredili velike napake, pa s prstom kažejo," je dejal.
Predsednik programske konfrenece postal Kešeljević
Pred začetkom kongresa je bila sicer v Sežani tudi ustanovna seja programske konference, za njenega predsednika je bil izvoljen ekonomist Aleksander Kešeljević. Ta je sicer že od ustanavljanja stranke njen in tudi Cerarjev svetovalec. Pred nekaj dnevi se je, kot je potrdil v izjavi novinarjem, tudi uradno včlanil v stranko, ostaja pa svetovalec v premierjevem kabinetu.
Pojasnil je, da je predsednik programske konference postal na povabilo izvršnega odbora stranke, gre pa za "veliko zaupanje s strani članstva in veliko odgovornost z njegove strani". "SMC ima ambiciozen, moderen in moder program," je dejal. Upajo pa, da ga bodo v okviru programskih odborov še nadgradili, da bodo v določeni meri tudi skrbniki koalicijske pogodbe, ki pa v veliki meri povzema program SMC, je poudaril Kešeljević.
'Osvojili smo parlament in vlado'
Podpredsednik SMC in predsednik DZ Milan Brglez ocenjuje, da se je stranka od ustanovitve okrepila na vseh nivojih, še zlasti na lokalnem nivoju. "Vmes smo osvojili parlament in vlado," je dodal.
Glavno sporočilo današnjega kongresa je po njegovih besedah to, da imajo poleg novega imena stranke tudi novo energijo in gredo naprej. Ustanovitev programske konference pa pomeni, da bolj institucionalizirano delajo na tem, da bodo že napisan program uresničevali in dopolnjevali.
Brglez pri iskanju novega ministra ali ministrice za izobraževanje ne pričakuje tolikšnih težav, kot so jih imeli pri iskanju novega gospodarskega ministra pred nekaj meseci. Na vprašanje, ali novi šolski minister danes sedi v kongresni dvorani, pa je Brglez odgovoril: "Tudi če bi, vam tega ne bi povedal."
Bulčeva: Stvari morajo biti dobro organizirane
Evropska komisarka Violeta Bulc, ki je tudi članica SMC, dogajanja v stranki ne spremlja več tako pozorno, je priznala pred kongresom. A glede na rezultate Slovenije, ki jih v EU ocenjujejo kot spodbudne, meni, da stranka dobro deluje.
Sicer pa po njenih besedah iz tujine ugotoviš, da je zelo pomembno, da so v državi stvari dobro organizirane. Glede na sistem, ki ga imamo, sta po njenem mnenju odgovorno ravnanje strank in njihova dobra organizacija zelo pomembna za stabilno delovanje države. Bulčeva je spomnila, da so sedaj v fazi začetnega pospeševanja gospodarske rasti in v takih razmerah želijo, da vse članice čim bolj homogeno in z jasnimi cilji sodelujejo pri strukturiranju gospodarske in družbene sfere.
Koprivnikar: Prehodili smo pomembno pot
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar meni, da je stranka do sedaj prehodila zelo pomembno pot, uspela se je obdržati v tem političnem prostoru, konsolidirati in začela delovati kot neka zrela stranka. "Menim, da moramo od tukaj naprej usmeriti svojo pozornost predvsem v nove razvojne izzive, ne pa toliko na lastno konstituiranje," je dejal.
Dela drugih ministrov ne ocenjuje, saj je to, kot pravi, naloga predsednika vlade. Sam pa je z delom v vladi zadovoljen, ker po njegovih besedah uspevajo sprejemati odločitve konsenzualno in ker se vsebinsko pogovarjajo tudi o najtežjih problemih, o katerih imajo pogosto različna mnenja, vendar uspejo mnenja na koncu uskladiti v enotno stališče vlade.
KOMENTARJI (1153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.