
Opozicija v interpelaciji trdi, da se v Sloveniji razrašča korupcija, a kot pravi ministrica, je treba poznati pomen pojmov. "Ne moremo reči, to je korupcija, če imamo kaznivo dejanje, ki se mu reče zloraba položaja. Ali pa insajderstvo - to ni korupcija. V populističnem pogledu pa se to meče v en koš," je dejala Cerarjeva.
Tudi operiranje z aferami, kot sta SIB banka in operacijske mize ter očitki, da so pravosodni organi zatajili, je le populizem, pravi Cerarjeva. Po njenem mnenju interpelacija v delu, ki se nanaša na pravosodje ni dovolj strokovna in je preveč pavšalna, saj ne uporablja pravnih terminov.

Glede očitkov, da se sodišča še vedno bojujejo s sodnimi zaostanki, ministrica priznava, da držijo, vendar kot pravi, lahko ministrstvo le delno vpliva na zmanjšanje zaostankov, edini, ki pa jih lahko res odpravijo, so sodišča in državljani. Kot je dejala, ni nujno, da gre vsaka zadeva na sodišče: "Poskušajmo se dogovoriti. To je bila vendar stara navada, da se spori rešujejo najprej med seboj." je dejala Cerarjeva. Glede števila zaostankov je povedala, da letošnji rezultati pa kažejo vzpodbudnejšo sliko v primerjavi z lansko, saj se je v prvih šestih mesecih število zaostankov zmanjšalo za skoraj dva in pol odstotka, čeprav se je število obravnavanih zadev povečalo.
Posebej so po njenem mnenju spodbudni rezultati glede sodnih zaostankov v pomembnejših zadevah. Na tem področju so namreč že lani zabeležili upad zaostankov.
Tudi očitki na račun neučinkovitega tožilstva, pravi Cerarjeva, ne držijo. "Ni mogoče naprtiti tožilstvu, če ne pride do obsodbe. Tožilec je stranka, kot je stranka obdolženec, in na strani sodišča so vzvodi, ki pripeljejo do obsodbe," je poudarila.
Kar pa se tiče evropskih zahtev na področju pravosodja, smo izpolnili vse, zagotavlja ministrica. Slovenija zato od vstopa v Unijo pomaga ostalim državam na Balkanu pri razvoju pravosodnega sistema.

Opozicija: Če ne verjamejo nam, bodo morali tujini
Če pravosodje res tako dobro deluje kot trdi ministrica, zakaj so potem državljani glede na javnomnenjske raziskave tako nezadovoljni z njim, se sprašujejo v opoziciji in vztrajajo, da so njihovi očitki v interpelaciji povsem upravičeni. Kot trdijo, Sloveniji tudi mednarodne inštitucije očitajo, da na področju korupcije še vedno ni naredila dovolj. Prav tako se ne strinjajo z očitkom pravosodne ministrice, da besedo korupcija uporabljajo kar vse vprek. Polonca Dobrajc iz strokovnega sveta SDS pravi: "Ko govorimo o korupciji, govorimo o zlorabi položaja v zasebne namene. In če ne verjamejo opoziciji v Sloveniji, bodo morali pač verjeti pokazateljem iz tujine." Glede sodnih zaostankov pa menijo, da je nesmiselno govoriti, da so pri pomembnejših zadevah manjši, saj je to, katera zadeva je pomembna, relativno.
Dejstvo, da je Slovenija na pravosodnem področju uresničila vse evropske zahteve po mnenju opozicije ni nič posebnega, saj je to hočeš nočeš morala narediti, če je hotela postati del Unije.