Vlada pod vodstvom Mira Cerarja se je domislila načina, kako se izogniti situacijam, na kakršno je naletela, ko je novinar Denis Oštir zahteval objavo magnetograma sporne seje, na kateri se je Alenka Bratušek najprej sama predlagala in nato tudi sama odločala o svoji kandidaturi za evropsko komisarko.
"Zaradi pogostih zahtev po razkritju magnetogramov sej vlade, so se razprave na sejah vlade samoomejevale, in sicer na način, da je prihajalo do več prekinitev sej in razprav članov vlade brez formalnega snemanja ter posledično tudi brez dobesednega prepisa v tem delu," je v tožbi zaradi objave komisarske seje obrazložil generalni sekretar vlade Darko Krašovec.
Zato so z 10. decembrom 2014 uvedli novo pravilo glede spremljanja in snemanja sej vlade, in sicer, da se seje vlade in njenih delovnih teles zgolj še avdio snemajo, posnetki pa se ne prepisujejo več. "O razpravah članov na sejah vlade ne obstajajo več dobesedni zapisi sej vlade (magnetogrami), kar je konkretna in neposredna posledica zahtev po razkritju magnetogramov. Le s takim ukrepom si je vlada lahko zagotovila pogoje za učinkovito in nemoteno izvrševanje njenih pristojnosti," je še zapisal Krašovec.
Ukom: S tem smo razbremenili kar nekaj delavcev
Odločitev, da se magnetogrami vladnih sej ne bodo več prepisovali, je bila med drugim sprejeta v okviru racionalizacije poslovanja generalnega sekretariata vlade, so pojasnili v Uradu vlade za komuniciranje.
Kot izhaja že iz 40. a člena poslovnika vlade, generalni sekretar vlade dobesedne zapise uporablja zgolj za pripravo odpravkov sklepov vlade in zapisnika seje vlade. Po potrditvi zapisnika seje vlade je pravno relevantna le vsebina potrjenega zapisnika, ne glede na vsebino magnetograma, pravijo. "Glede na navedeno, ob dejstvu, da so generalni sekretarji in drugi, ki imajo v skladu s poslovnikom pravico vpogleda v magnetogram, le redkoma vpogledali v magnetogram, in da je bilo ugotovljeno, da bo zgolj zvočni zapis zadostoval potrebam, ki so določene v poslovniku vlade, je bila sprejeta odločitev, da se magnetogramov sej vlade ne prepisuje več. S tem je bilo dodatnega dela, ki so ga opravljali poleg svojega dela, razbremenjeno kar nekaj delavcev generalnega sekretariata vlade," so še zapisali.
Denis Oštir: To je absurd
"Ukinjanje magnetogramov je absurdno," je povedal Denis Oštir, urednik 24ur.com. "Takšna poteza vlade zelo jasno kaže, da ne razumejo vloge dostopa do informacij javnega značaja v moderni družbi, in da ne rešujejo izvirnega problema. To je tako, kot bi pacientu z odprtim zlomom noge prevezali oči, da zloma ne bi videl, z njegovo nogo pa se ne bi ukvarjal nihče," je še dodal.
Njegov komentar si lahko preberete TUKAJ.
O tem, ali bo vlada morala razkriti magnetogram razvpite komisarske seje, ker je informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik 21. oktobra lani odločila, da Oštir ima to pravico, zdaj sicer odloča sodišče, saj vlada zaradi odločbe informacijsko pooblaščenko toži.
Eden od razlogov, da je pooblaščenka odločila, da mora vlada z magnetograma umakniti stopnjo zaupnosti interno, je bil, da je magnetogram nastal 31. julija, na vladi pa so se za oznako interno odločili šele 12. avgusta. Po njeni oceni tudi ni mogoče oceniti, da bi razkritje magnetograma imelo kakšne konkretne škodljive posledice za varnost države ali za njene politične ali gospodarske koristi, kot meni vlada. Tudi "narava dela članov vlade je takšna, da je njihovo delo izpostavljeno presoji javnosti, zato argumenti organa ne zdržijo resne pravne presoje", je med drugim zapisala Prelesnikova.
Naj vlada z magnetograma seje umakne oznako tajno, je vlado sicer že dvakrat pozvala tudi Komisija za preprečevanje korupcije. Poziv je najprej naslovila na vlado Bratuškove, pozneje pa še na novo vlado.
In zakaj je razkritje magnetograma pomembno? Dejan Židan, Anja Kopač Mrak, Alenka Bratušek in Roman Jakič so bili na omenjeni seji vlade. Dva od njih – Židan in Kopač Mrakova – sedita tudi v sedanji vladi. Če so se resnično dogovarjali, nato pa javnosti skušali to prikriti, bo to prvovrstni politični škandal.
KOMENTARJI (321)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.