SMC v skladu s sklepom izvršnega odbora stranke priporoča vladi, naj kot edinega slovenskega kandidata za evropskega komisarja predlaga sedanjega komisarja Janeza Potočnika, so zapisali na spletni strani SMC. Razlogov za takšno odločitev v SMC še niso pojasnili, premierka Alenka Bratušek pa napoveduje, da se bo vlada o predlogu še usklajevala.
Predlog za slovenskega komisarja je v rokah odhajajoče vlade, v Bruslju ga pričakujejo do konca tedna. Da je to še naloga obstoječe vlade, se je na današnjem srečanju z aktualno premierko, ki opravlja tekoče posle, in predsednico ZaAB Alenko Bratušek po njenih besedah strinjal tudi prvak SMC Miro Cerar.
Bratuškova je v izjavi po srečanju s Cerarjem v okviru pogovorov o novi koaliciji ponovila svoje mnenje, da v Sloveniji premoremo še kakšnega drugega kandidata za evropskega komisarja. Vsekakor ima Potočnik tako politične kot strokovne izkušnje, priznava premierka, ki pa je razočarana nad tem, da Cerar za to mesto "ni uspel najti ženske".
Med kandidati za komisarja sta se sicer omenjala tudi Bratuškova in predsednik DeSUS in aktualni zunanji minister, ki opravlja tekoče posle, Karl Erjavec.
Erjavec je danes dejal, da je "kandidat za to funkcijo, zlasti, ko gre za področje širitve". Pojasnil je, da je v minulih mesecih tudi iz Bruslja prejel namige v tej smeri, a po njegovih besedah to ne pomeni, da je s tem podan že konkreten predlog.
O tem bo odločala vlada, ob čemer Erjavec izpostavlja, da bi bil dober širši konsenz, boji pa se, da to ne bo mogoče. Dejal pa je, da se z izbiro kandidata mudi. Če se Slovenija ne bo odločila še ta teden, bi utegnila namreč dobiti kakšno manj pomembno področje.
Potočnik edini, ki izpolnjuje Cerarjeve kriterije?
V SMC so sicer pred dnevi sestavili seznam zahtev, ki bi jih moral izpolnjevati kandidat, da bi ga podprli v borbi za evropskega komisarja.
Želeli so ugledno osebo, ki ima dovolj profesionalnega znanja in izkušenj, da bi lahko vodila enega od pomembnejših resorjev v okviru Evropske komisije, ob tem pa po njihovem noben potencialni kandidat, ki je pripadnik ali predsednik katere od političnih strank, med ostalimi političnimi strankami ne uživa zadostne oziroma nesporne podpore. Zato so predlagali, da se razprava osredotoči na iskanje nestrankarskih kandidatov, ki izpolnjujejo vse potrebne kriterije.
Janez Potočnik je komisarski stolček doslej grel že dvakrat. V prvem mandatu je bil komisar za znanost in raziskave, v drugem pa evropski komisar za okolje. Kako enotno bi ga zdaj podprle stranke, ni znano. V stranki DeSUS mu na primer očitajo, da je bil pri branjenju slovenskih interesov pasiven, v Združeni levici pa so mu namenili isto oceno kot celotni Evropski komisiji - nezadostno.
Politično Potočnik na evropskem parketu pripada skupini ALDE - Zavezništvu liberalcev in demokratov za Evropo. Večkrat je bil vabljen tudi k delu na domačem političnem področju, nazadnje je zavrnil ponudbo, da bi na evropske volitve popeljal Pozitivno Slovenijo.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.