
Predsednik vlade Miro Cerar ocenjuje, da dejstvo, da je sodna zadeva Patria zastarala, ni dobro za nikogar. "Ni dobro za pravno državo, saj ne vemo, kakšen bi bil sodni epilog, nenazadnje pa ni dobro niti za Janeza Janšo, saj bo vprašanje o tej zadevi ostalo neodgovorjeno," je povedal ob robu današnjega odprtja mednarodnega obrtnega sejma v Celju.
Kot je napovedal premier, se bo tudi zato skupaj s pravosodnim ministrom in celotno vlado trudil sprejeti vse tiste ukrepe, ki bi našo pravno državo naredili bolj učinkovito. Predvsem da bi ta delovala hitreje in da bo tudi v pomoč gospodarstvu.
"Še posebej na tem področju je namreč čutiti breme prepočasnih postopkov in administrativnih ovir, ki jih vlada začenja postopno odpravljati, kar pa je dolg proces," je v luči obiska največjega slovenskega sejma obrtnikov in podjetnikov dejal Cerar.
Ob tem je dodal, da se v Sloveniji številni odmevni sodni procesi dostikrat razvijejo tako, da po nekaj odločitvah v eno smer pride do nasprotne odločitve na višjih stopnjah, kar je v pravnem sistemu sicer predvideno in do neke mere normalno.
"A neusklajenost znotraj sodnega sistema je dosegla neko kritično točko, kar mora biti poseben izziv za sodstvo in tudi za druge pravosodne institucije. Vlada se bo v to v skladu s svojimi pristojnosti zagotovo še bolj aktivno vključila," je še dodal premier.
Gorenak: Pravičneje bi bilo, če bi okrajno sodišče zavrnilo obtožnico
Odločitev ljubljanskega okrajnega sodišča o zastaranju procesa v zadevi Patria pa je po mnenju poslanca SDS Vinka Gorenaka dobra z vidika, da so vsi trije obtoženi, Janez Janša, Ivan Črnkovič in Anton Krkovič, nedolžni. Z vidika odločitve ustavnega sodišča pa bi bilo po njegovih besedah pravičneje in bolje, če bi okrajno sodišče zavrnilo obtožnico.
Kot je poudaril Gorenak, je namreč ustavno sodišče v obrazložitvi povedalo, da ne gre za kaznivo dejanje in da je treba kakršnokoli obtožnico zavrniti. Pri tem je zadevo Patria znova označil kot montiran in političen proces zoper predsednika SDS Janšo in stranko.
Zver komisijo pozval k ukrepom na področju pravosodja
Vodja slovenske delegacije v Evropski ljudski stranki v Evropskem parlamentu in podpredsednik SDS Milan Zver je v ponedeljek na plenarni seji Evropskega parlamenta v Strasbourgu opozoril, da so bile Janši v Sloveniji kršene človekove pravice. Kot so sporočili iz stranke, je poslanske kolege opozoril, da je ustavno sodišče Janšo spoznalo za nedolžnega in razveljavilo vse pretekle sodbe, Evropsko komisijo pa pozval k čimprejšnji pripravi "šestorčka" ukrepov na področju pravosodja.

Osem dni za pritožbo
Okrajno sodišče v Ljubljani je po tistem, ko je ustavno sodišče aprila soglasno razveljavilo vse sodbe v zadevi Patria in zadevo vrnilo v ponovno sojenje, odločilo, da je proces zastaral za vse tri obtožene. Stranke imajo osem dni časa, da se pritožijo.
Ministrstvo za pravosodje Odboru 2014 ne dovoli shoda pred sodno palačo
Podporo Janši in kritiko sodstvu izrekajo tudi v Odboru 2014, ki za četrtek ob 17. uri napoveduje shod pred sodno palačo. Kot je povedal predstavnik odbora Aleš Primc, so prijavili shode, ki naj bi potekali ob četrtkih v septembru in oktobru, vendar jim ministrstvo za pravosodje kot lastnik zemljišča pred stavbo sodišča ne izda soglasja za organizacijo shodov. Primc je izrazil obžalovanje, da se minister za pravosodje Goran Klemenčič "zateka k diktatorskim prijemom in poskuša prepovedati shod". Zatrdil je, da bo shod v vsakem primeru, saj se je treba upreti tovrstnim praksam, zato bo šlo tudi za shod upora proti Klemenčiču.
Ogorčenje nad odločitvijo pravosodnega ministrstva je izrazil tudi Gorenak. Po njegovih besedah velja počakati na sredo, ko naj bi na istem zemljišču potekal shod podpornikov sodišča. "Če bo ta shod potekal in bi bil shod Odbora 2014 v četrtek morebiti odpovedan, potem je to nekaj nezaslišanega," je poudaril.
Janša: Klemenčiču se je dokončno utrgalo
Člani in simpatizerji Odbora 2014 so po Gorenakovih besedah prej leto dni zborovali pred stavbo sodišča, pa to ni nikogar motilo, zdaj pa je naenkrat zmotilo pravosodnega ministra Klemenčiča. Dejal je, da zadnja takšna prepoved shoda po njegovem spominu sega v leto 1988 ali leto 1989. "Tudi takratna oblast ni počela tega, kar gospod Klemenčič počne danes," je poudaril. Ministrovo ravnanje je Gorenak označil nezaslišano in nedopustno.
"Kršilcu človekovih pravic Goranu Klemenčiču se je dokončno utrgalo. Nazadnje je SZDL zborovanje preprečila leta 1989," pa je na Twitterju zapisal Janša.
Pravosodno ministrstvo trditve zavrača
Trditve, da jim je ministrstvo prepovedalo zborovanje pred sodno palačo, je pravosodno ministrstvo označilo kot neresnične. Ministrstvo za pravosodje je kot neresnične označilo trditve Odbora 2014, da jim je ministrstvo prepovedalo zborovanje pred sodno palačo. Ministrstvo sploh ni odločalo o dovoljenju za zborovanje Odbora 2014, saj to niti ni njegova pristojnost, ker gre za funkcionalno zemljišče, so pojasnili z ministrstva.
Kot so pojasnili na ministrstvu, jih je ljubljansko okrožno sodišče 28. avgusta obvestilo, da Skupina kazenska ovadba pripravlja več protestnih zborovanj neposredno pred vhodom v sodno palačo. "Ker ne gre za javno površino, pač pa za funkcionalno zemljišče sodišča, ministrstvo kot upravljavec omenjenih zemljišč, na osnovi zakona o javnem zbiranju ni izdalo soglasja," so pojasnili na ministrstvu.
Ob tem so dodali, da so se vsi prejšnji shodi in zaprosila za dovoljenja namreč nanašali na javne in ne funkcionalne površine, zato ne gre za nobeno spremembo prakse, pač pa za spoštovanje zakona in ustave.
Na ministrstvu so poudarili, da nikakor ne gre za vprašanje prepovedi protestnih zborovanj, ki so legitimna in jim ministrstvo ne nasprotuje. A je treba upoštevati zakon o javnem zbiranju, ki predvideva, da takšna zborovanja lahko potekajo le na javnih površinah in ne na funkcionalnih zemljiščih, ki so namenjena neoviranemu dostopu in dovozu do sodišča in s tem njegovemu nemotenemu delovanju, so dodali.
KOMENTARJI (1045)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.