Mnoga trenja v koaliciji so bila sprožena na podlagi dezinformacij, preslabega poznavanja stvari in nekoliko zaradi hlastanja po pozornosti v javnosti, je danes na okrogli mizi ob razglasitvi najvplivnejših pravnikov poudaril premier Miro Cerar. S tem je komentiral koalicijske nesporazume, ki so nastali zaradi podpisa sporazuma s sindikatom Fides.
Sicer je Cerar v izjavi za medije znova izrekel podporo ministrici za zdravje Milojki Kolar Celarc, ki je po njegovi oceni pri podpisu sporazuma z zdravniškim sindikatom ostala v okviru pooblastil, ki jih je dobila od vlade. Napovedal je, da bo vlada na četrtkovi redni seji odločala tako o sporazumu s Fidesom kot o pogajanjih z drugimi sindikati javnega sektorja.
Ministrica je po Cerarjevih besedah pri pogajanjih in tudi pri podpisu sporazuma s Fidesom izhajala iz izhodišč, ki jih je sprejela vlada in iz dodatnih smernic, ki jih je sprejela koalicija. Glavna smernica pa je bila, da se s pogajanji ne poseže v enotni sistem plač v javne sektorju, kajti v tem delu se vlada pogaja z vsemi 40 sindikati, je dodal.
Cerar je spomnil, da je vladna skupina, ki jo je imenoval po tistem, ko je sporazum s Fidesom sprožil dvome v koaliciji, v ponedeljek ugotovila, da sporazum ne pomeni odstopa o vladnih izhodišč in koalicijskih smernic. Nekateri v koaliciji so po njegovih besedah sprožili dvome, ne da bi se sploh poglobili v sporazum.
"Pomembno je, da po eni strani dajemo zdravnikom standarde, ki jih nujno potrebujejo, da imajo merljivo, preverljivo okolje za delo, da se ve, kaj se od njih pričakuje in kakšno je za opravljeno delo tudi plačilo. Po drugi strani pa s sporazumom prihaja projekt skrajševanja čakalnih vrst," je dejal premier. Poudaril je, da sporazum daje glavni poudarek prav temu projektu.
Po Cerarjevih besedah "ne gre za povečevanje plač kar tako, ampak za večje nagrajevanje tistih, ki bodo v okviru enoletnega projekta uspeli z dodatnim delom skrajševati čakalne vrste". Dodal je, da je naloga vlade in pristojnih ministrov, da drugim sindikatom javnega sektorja pojasnijo, da ni prišlo do posega v pogajanja o anomalijah v plačnem sistemu.
"Vlada si prizadeva, da bi bolj pravično uredila plačna razmerja v korist tistih poklicnih skupin, ki so hendikepirane, ki so nepravično nagrajevane. Še posebej pozorni pa bomo, da tisti, ki imajo najnižje dohodke, ki so v t. i. skupini J, dobijo kar nekaj več sredstev," je dejal Cerar in še izrazil upanje, da bo vlada uspela doseči sporazum z vsemi sindikati javnega sektorja.
Reforma pred političnim kupčkanjem
Ob robu obiska UKC Ljubljana pa je Cerar še poudaril, da je zdravstvena reforma pred vsakim političnim kupčkanjem in zato od nje ne bodo odstopili. Koalicijski partnerici DeSUS in SD, ki nasprotujeta sporazumu s Fidesom, se bosta po njegovih besedah morali pač odločiti, ali bosta šli s SMC po poti modernizacije zdravstva, ali pa se želita vračati v stare čase."V SMC gremo naprej in verjamem, da je to edina prava pot," je dejal.
V koaliciji je namreč napeto pred jutrišnjim odločanjem vlade glede sporazuma z zdravniškim sindikatom Fides. Kdor želi te dni zaustaviti nadaljnji sveženj reformnih zakonov, si ne želi reforme, je ocenil Cerar, ki pa verjame, da bodo v koaliciji našli skupni jezik in stopili skupaj.
Ob tem je spomnil še na druge sindikate javnega sektorja, s katerimi so pogajanja zaradi sporazuma s Fidesom zastala, in poudaril, da vlada z njimi ostaja v dialogu. Po njegovem prepričanju bodo v nadaljnjih pogajanjih tudi zbližali stališča.
V DeSUS in SD pa so že opozorili, da v primeru potrditve sporazuma s preglasovanjem oz. le z glasovi ministrov SMC lahko pride do socialnih nemirov in vladne krize. Vse skupaj tudi ni dobra popotnica za državni proračun, ki ga je DZ pred kratkim sprejel kljub vrzeli zaradi nedorečenih stroškov dela v javnem sektorju. Če dogovora s sindikati ne bodo dosegli, je vlada napovedala enostranske ukrepe.
Cerar danes ni odgovoril na vprašanje, ali bo na sprejetje morebiti vloženega interventnega zakona v DZ vezal zaupnico. To možnost je namreč neuradno slišati. Tudi na vprašanje, ali lahko vlada pade zaradi nestrinjanja okoli sporazuma, danes Cerar, kot je dejal, ne želi odgovoriti.
Glede finančnih posledic ob zahtevah koalicijskih partnerjev in sindikatov pa je zagotovil, da ne bo dovolil, da bi prekoračili meje vzdržnih javnih financ.
Finančne posledice sporazuma s Fidesom
Glede finančnih posledic sporazuma je ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc dejala, da je vladna pogajalska skupina, ki se je pogajala s Fidesom in jo je vodila, spoštovala vladna izhodišča. Tako sporazum s Fidesom v ničemer ne prekoračuje izhodišč vlade. Glede finančnih posledic sporazuma pa je dodala, da sporazum govori o prekinitvi stavke zdravnikov za dva meseca in daje smer oz. usmeritve, kako se bodo v nadaljevanju pogajali. Pogajanja s Fidesom se bodo namreč nadaljevala glede aneksa h kolektivni pogodbi.
Gre pa po njenih navedbah sporazum v smeri omogočanja zdravnikom, da imajo več časa za bolnika, boljše kakovosti zdravstvenih storitev, skrajšanja čakalnih dob, za kar je predviden poseben vladni projekt. Tega mora še sprejeti vlada in se bodo še dogovorili okoli podrobnosti.
Poudarila je tudi, da sporazum s Fidesom nima prilog, kakor to trdita koalicijski partnerici. "V nobenem stavku tekst ne govori o prilogah. To je bilo delovno gradivo, ki ni dokončano, ampak je kot pripomoček, kako se bo v vladnem projektu uredilo fleksibilno nagrajevanje," je pojasnila.
Cerar pa je še povedal, da je zaveza koalicije, da reformirajo zdravstvo v smeri izboljšanja storitev za bolnike in optimalnejših pogojev za zdravnike. "Pričakujem, da bomo koalicijski partnerji zmogli narediti tudi ta pomemben korak, posebej zdaj, ko smo jasno razjasnili, kaj je v sporazumu, da ni nobenih prilog in da je zadeva v skladu z vladnimi izhodišči," je dodal.
"Jaz grem tu naprej z ministrico, s SMC v smeri reforme. Verjamem, da se nam bodo partnerji v koaliciji pridružili. Če pa je zadaj kakšen drug premislek, bodo to pojasnili. Ampak verjamem, da je to edina pot, ki jo ubiramo, ki je v korist tako ljudi kot zdravstvenega sistema," je dejal.
Ponovno je podprl ministrico. "Včasih morda kakšno stvar politično nekoliko nespretno izrazi, ker ni tako profesionalen politik, čeprav se je že dobro naredila. A ministrica zelo dobro obvlada to področje," je poudaril Cerar.
Po njegovem mnenju ministrica zelo dobro ve, v katero smer stopa in bo zagotovila, da bo šla reforma naprej. Zato ji zaupa in verjame, da bodo nadaljnji rezultati kmalu vidni.
Erjavec: DeSUS ne bo podprl sporazuma s Fidesom
SMC bo po ocenah prvaka DeSUS Karla Erjavca očitno šla sama naprej, saj v DeSUS ne bodo podprli sporazuma s Fidesom. Ura resnice za premierja Mira Cerarja bo glasovanje v DZ, je za STA ocenil Erjavec, ki pričakuje, da bo Cerar ob morebitni vložitvi interventnega zakona nanj vezal zaupnico. "Takrat bo jasno, da gremo na predčasne volitve," je dodal.
Erjavec se je s tem odzval na današnje Cerarjeve izjave, da se bosta DeSUS in SMC morali odločiti, ali bosta šli s SMC po poti modernizacije zdravstva, ali pa se želita vračati v stare čase.
Koalicija je namreč razdeljena glede sporazuma, ki ga je ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc parafirala z zdravniškim sindikatom Fides, vlada pa bo o njem odločala v četrtek. Vendar ga ne v DeSUS ne v SD ne podpirajo.
Sporazum po Erjavčevih navedbah daje še več zdravnikom, "ki sicer sodijo v družbeno skupino prebivalstva, ki ima sorazmeren visok standard". Obenem pa morajo ostali v javnem sektorju in zlasti upokojenci še naprej varčevati, je navedel Erjavec in dodal, da to zanj ni nobena modernizacija zdravstva, temveč farsa.
Podobno kot je to po njegovem mnenju predlog SMC, naj bo 2. januar dela prost dan, ker naj bi se finančna in proračunska situacija močno izboljšala. Ob tem pa ni denarja, da bi vsi upokojenci dobili letni regres, je pristavil Erjavec.
Ker je pričakovati, da bodo ministri SMC sporazum s Fidesom v četrtek podprli, bodo očitno preglasovali SD in DeSUS. A ura resnice za Cerarja bo po Erjavčevem mnenju glasovanje v DZ.
Zaradi sporazuma s Fidesom so namreč zastala pogajanja z drugimi sindikati javnega sektorja. Vse skupaj ni dobra popotnica za državni proračun, ki ga je DZ pred kratkim sprejel kljub vrzeli zaradi nedorečenih stroškov dela v javnem sektorju. Če dogovora s sindikati ne bodo dosegli, je vlada napovedala enostranske ukrepe.
Cerar danes ni odgovoril na vprašanje, ali bo na sprejetje morebiti vloženega interventnega zakona v DZ vezal zaupnico. To možnost je namreč neuradno slišati.
Erjavec pa pričakuje, da bo Cerar to storil in takrat bo po njegovem mnenju jasno, da gredo na predčasne volitve.
Koalicijski DeSUS in SD sta sicer že opozorili, da podpora sporazumu s Fidesom le z glasovi ministrov SMC lahko povzroči socialne nemire in vladno krizo.
KOMENTARJI (643)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.