Člani kongresa SMC v Mariboru so svojemu prvemu predsedniku Miru Cerarju podelili še en mandat za vodenje stranke, ki jo bo popeljal tudi na junijske državnozborske volitve. Cerarja je v javnem glasovanju kot edinega kandidata soglasno podprlo 218 delegatov.

Člani SMC so na kongresu 'Bolje za vse' potrjevali strankin volilni program za obdobje 2018–2022. Načrt dela zajema 175 ukrepov na 21 področjih. Predsednik stranke Miro Cerar je v nagovoru poudaril, da želi v drugem mandatu na čelu stranke začeto delo opraviti do konca. "Prvi mandat smo državo potegnili iz krize, jo normalizirali in stabilizirali, pognali v tek, da bi lahko v drugem mandatu dobrobiti stabilnega gospodarskega napredka in družbene blaginje enakopravno delili med ljudi. Delo je treba opraviti do konca!" je dejal in izrazil obžalovanje, da so, ko je šlo državi navzdol, ljudje kazali s prstom nanje, zdaj, ko se stanje popravlja, pa so kritiki tiho.
Cerar je pred kandidaturo dejal, da verjame, da ima zaupanje Stranke SMC zaradi uspešnih dejanj, ki so že za njimi, v prihodnosti pa bi rad dosegel, da bi rezultate njihovega dela še bolj čutili najšibkejši člani družbe. "Delati dobro pomeni delati za javno dobro," je izpostavil in še: "Z volilno tekmo se bo vedno bolj izkazala razlika med našim opravljenim delom in praznimi obljubami drugih."
"Slovenija si v neenotni Evropi, obdana z obročem novega desnega populizma, zasluži svobodomiselno, napredno vlado. Kandidiram za predsednika Stranke SMC, da skupaj Slovenijo ohranimo v centru aktualnih evropskih tokov in jo moderniziramo po vzoru naprednih držav," je v svojem govoru še sklenil stari-novi predsednik SMC.
'Ne potrebujemo posebne kampanje, dejanja govorijo sama zase'
Vodja poslanske skupine SMC in podpredsednica stranke Simona Kustec Lipicer je pred kongresom dejala, da njihova stranka vsa štiri leta intenzivno dela, in verjame, da ne potrebujejo dodatne posebne volilne kampanje, ker rezultati že govorijo sami zase. Ključno pa je, da bodo za volitve predstavili program, ki je razvojni program za državo za naslednjih deset let.
Na kongresu so bili prisotni vsi poslanci, ministri in delegati stranke, skupno 379 članov, manjkala pa sta zdravstvena ministrica Milojka Kolar Celarc, ki je zbolela, in notranja ministrica Vesna Gyorkos Žnidar, poroča naš novinar Anže Božič, ki kongres SMC spremlja v živo.
Med vidnimi strankarskimi funkcionarji je bila tudi evropska komisarka Violeta Bulc. Kongresa se je udeležila še evropska poslanka iz vrst Alde Angelika Mlinar, sicer koroška Slovenka, od slovenskih politikov pa je kot gostja na kongresu tudi poslanka Alenka Bratušek.
Kot je povedala Bratuškova, jih s SMC družijo iste socialno-liberalne vrednote, pripadajo tudi isti evropski stranki. Prepričana je, da bo Slovenija tudi po volitvah dobila levosredinsko vlado in bo zadovoljna, če jo bo vodila socialno-liberalna stranka. Na vprašanje povezovanja pred volitvami je povedala, da bi bilo zelo dobro, če bi se na levi sredi znali dogovoriti. Kot kaže, za zdaj te možnosti ni in bo njena stranka šla na volitve s svojo listo.
V političnem prostoru še niso rekli zadnje
Podpredsednik stranke in predsednik DZ Milan Brglez je pred začetkom kongresa dejal, da se zaveda, da marsičesa niso uspeli dokončati in da je marsikaj še treba narediti, zato tudi vztrajajo v slovenski politiki. "Vedno sem bil odprt za kritiko. Danes pa je predvsem pomembno, da bo energija naših članov usmerjena na najboljši način za dosego čim boljših rezultatov," je še poudaril Brglez.
Na vprašanje, zakaj se ni odločil kandidirati kot protikandidat Cerarju, je Brglez odvrnil, da zato, ker ni prav, da bi po štirih letih vodenja nekdo drug prevzel vodenje stranke. "Tako se ne delajo stvari v neki urejeni stranki, kot je naša in ki omogoča različne poglede na številne vprašanja. S tem dokazuje, da je mogoče biti pluralen tudi znotraj stranke," je dodal. Brglez tudi pričakuje, da bo ostal podpredsednik.
Kongres sprejel volilni program stranke Bolje za vse
Člani kongresa so potrdili tudi program dela za prihodnja štiri leta. Program, ki so ga poimenovali 'Bolje za vse', po besedah vodje programske konference Aleksandra Kešeljevića obsega 175 ukrepov na 21 področjih in v njem, kot trdi, ni nerealnih obljub.
Slovenija, kot jo vidi SMC v načrtu za njeno prihodnost, je pravična, digitalna, zelena, zdrava in varna država, v kateri bo življenje boljše za vse.
Kešeljević je v predstavitvi izpostavil, da je tokratni program v primerjavi s tistim pred štirimi leti bistveno bolj konkreten, kar izhaja tudi iz njihove izkušnje in poznavanja sistema. Pri oblikovanju programa so se po njegovih navedbah navezali na Strategijo razvoja Slovenije 2030, osnovne vrednote stranke ter na okoljske in družbene izzive, ki danes temeljno preoblikujejo svet.
V razpravi o programu, ki so ga člani kongresa potrdili z enim vzdržanim glasom, je bilo slišati nekaj kritik in vprašanja glede izzivov na področju šolstva, zdravstva in dolgotrajne oskrbe. Eden od razpravljavcev je denimo opozoril, da pogreša opredelitev vrednot, pri čemer je izpostavil področje šolstva, ki da se preveč osredotoča zgolj na podajanje znanj, premalo pa je govora o vzgoji.
KOMENTARJI (744)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.