V hrvaški Reki pa se je na afero Ibiza odzval tudi podpredsednik Evropske komisije in vodilni kandidat Stranke evropskih socialistov (PES) Frans Timmermans. Kot je povedal na novinarski konferenci je avstrijskega kanclerja Sebastiana Kurza že nekaj časa opozarjal na nevarnosti koalicije s skrajno desnico.
Timmermans se je sicer na Reki srečal s predsednikom SDP Davorjem Bernardićem. Na vprašanje o možnem povolilnem sodelovanju z drugimi skupinami v Evropskem parlamentu, kot sta konservativna EPP in liberalna ALDE, je Timmermans odgovoril, da vidi dve težavi, ko gre za sodelovanje s konservativci.
Kot je pojasnil, si konservativci ne želijo nikakršnih sprememb v EU, kar pa je zanj popolnoma nesprejemljivo. "Če bomo obdržali obstoječe stanje, se bodo nacionalisti in populisti krepili. Moramo dati odgovore," je dejal 58-letni politik iz nizozemske Laburistične stranke.
Kot drugi problem je izpostavil, da se konservativci ves čas spogledujejo s skrajno desnico. "Mesece in mesece sem svaril Sebastiana Kurza, da počne stvari, ki mu ne bodo pomagale. Mesece sem mu govoril, naj bo previden. Tudi (vodilnemu kandidatu EPP Manfredu) Webru sem govoril, naj bo previden pri tem, s kom sodeluje. In zdaj vidimo rezultat v Avstriji," je povedal.
'Konservativci bi morali zelo jasno zavrniti sodelovanje s skrajno desnico'
Kot je dodal, je podobno tudi v primeru dosedanjega predsednika Evropskega parlamenta Antonia Tajanija, ki se spogleduje z vodjo populistične desne Lige in italijanskim notranjim ministrom Matteom Salvinijem. "Konservativci bi morali zelo jasno zavrniti sodelovanje s skrajno desnico", je izpostavil.
"Lahko obljubim, da socialdemokrati ne bodo nikoli v zavezništvu s skrajno desnico. Mi smo dediči boja proti fašizmu. Če bom postal predsednik Evropske komisije, ne bom sprejel njihove podpore pod nobenim pogojem," je poudaril.
Zato si prizadeva, je dodal, za izgradnjo progresivne večine v Evropskem parlamentu, vključno z grškim premierjem Aleksisom Ciprasom in francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom. Takšno zavezništvo Timmermans vidi kot alternativo konservativcem, ki "se vedno z enim očesom spogledujejo s skrajno desnico".
Cerar: Skrajno desne stranke so grožnja evropski demokraciji
Na politično krizo v sosednji Avstriji pa se je na Twitterju odzval tudi zunanji minister Miro Cerar. Kot je zapisal Cerar, so skrajno desne stranke, ki rušijo temeljne pridobitve Evropske unije, kot so svoboda medijev, vladavina prava in demokratičnega odločanja, grožnja evropski demokraciji. Dodal je še, da moramo zato na bližnjih evropskih volitvah "reči odločen ne vpletanju politike v medije in populizmu, tako desnemu kot levemu".
Premier Marjan Šarec na drugi strani dogajanja v Avstriji ni želel komentirati. Gre za notranjepolitično temo, ki jo mora rešiti avstrijska politika ter avstrijske volivke in volivci, so pojasnili v kabinetu predsednika vlade. Na odnose med Slovenijo in Avstrijo pa dogajanje po Šarčevem mnenju ne bo imelo bistvenega vpliva, so dodali.
Afera Ibiza 'odnesla' avstrijskega podkanclerja
V Avstriji je medtem kancler Sebastian Kurz zaradi korupcijskega škandala predsedniku države predlagal razpis predčasnih volitev. Zavzel se je, da bi bile volitve čimprej. "Najbolj resna stvar v objavljenem videu je bil odnos do zlorabe moči, do davkoplačevalcev in medijev v tej državi," je dejal ogorčeni Kurz in dodal, da se zaradi vsebine posnetka počuti osebno užaljenega.
Predsednik Alexander Van der Bellen se je danes prav tako zavzel za čimprejšnje volitve. Te naj bi se odvile v začetku septembra. Ni pa že znano, v kakšni sestavi bo do takrat po odstopu podkanclerja delovala vlada. Volitve so sicer po mnenju predsednika potrebne za ponovno vzpostavitev zaupanja ljudi v nosilce odgovornosti, saj so ga ti s korupcijskim škandalom prelomili.
KOMENTARJI (236)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.