Slovenski premier Miro Cerar si želi urediti spor o meji s Hrvaško do pomladi 2018, da bi se izognil možnosti, da bo ta problem osrednja tema v kampanji pred parlamentarnimi volitvami, ki bodo verjetno junija, danes piše hrvaški časnik Večernji list. Izpostavlja, da Cerar ne zavrača predloga o dvostranskem dogovoru, ki bi vseboval arbitražno sodbo.
Ker državi o uresničitvi arbitražne sodbe trdno vztrajata na nasprotnih bregovih, gre razmišljanje v smeri rešitve, ki bi zadovoljila obe strani. "Salomonska rešitev, ki ji po nekaterih navedbah iz Ljubljane premier Cerar ni nenaklonjen, gre v smeri, da se dogovor oblikuje kot dvostranski sporazum, v katerega bo vključena arbitražna sodba," piše zagrebški časnik.
Cerarjev kabinet: Slovenija bo vztrajala pri uveljavitvi arbitraže
V kabinetu premierja so zatrdili, da temu ni tako, saj je razsodba arbitražnega sodišča za Slovenijo dokončna in zavezujoča za obe strani, zato bo Slovenija vztrajala pri njeni uveljavitvi.
Kot so spomnili v kabinetu, je Cerar že sredi oktobra hrvaškemu kolegu Andreju Plenkoviću poslal pismo, v katerem ga je pozval h konstruktivnim pogovorom za izvedbo arbitražne razsodbe.
V pismu je Cerar med drugim hrvaški strani predlagal nadaljnje korake za implementacijo razsodbe in izpostavil stališče, da je mejo na morju arbitražno sodišče natančno določilo, kar omogoča neposredno implementacijo, državi pa bi se morali osredotočiti predvsem na izvedbo arbitražne sodbe na kopenskem delu meje. Najboljša pot naprej bi po mnenju Cerarja bil dogovor o ustanovitvi skupne komisije, ki bi začela proces demarkacije mejne črte in proučila določene praktične rešitve tam, kjer je to potrebno.
Slovenski premier se trudi, da bi razsodba bila uveljavljena v dogovoru s Hrvaško in je o tem pripravljen nadaljevati dialog s Plenkovićem, so še ponovili v kabinetu. Obenem so spomnili, da je Cerar pozdravil tudi ponujeno pomoč Evropske komisije. Slovenska stran pa medtem nadaljuje in bo tudi v prihodnjih tednih nadaljevala s pripravami za implementacijo. Rok, ki ga je za pripravo vsega potrebnega za implementacijo sodbe določilo arbitražno sodišče, se sicer izteče 29. decembra.
Ob robu obiska vlade v Zasavju je premier ugotovitve in trditve hrvaških medijev označil za popolnoma neresnične.
Dodal je, da si želi, da bi zgodbo končali na pozitiven način, z izvršitvijo oz. implementacijo arbitražne odločbe, kajti tako bi zaprli pomembno vprašanje na konstruktiven način. "Dokler je ta stvar odprta, obremenjuje odnose med državama, povečuje nezaupanje in tega si ne želim. Tako da si seveda prizadevam, da bi do tega prišlo, žal pa hrvaška stran zaenkrat še ni kooperativna, tako da nadaljujem dialog s hrvaško stranjo in upam, da bomo ta dialog pripeljal do končne pozitivne rešitve," je poudaril.
Dejal je še, da nobeno dogovarjanje o meji na kopnem ne sme pomeniti odklona od arbitražne odločbe. Gre le za to, da se je treba na terenu dogovoriti o podrobnostih, ki so v meji tolerance, ki jo dopušča arbitražna odločba. Kakršenkoli odstop od arbitražne odločbe bi bil po mnenju premierja protipravno dejanje, bilo pa bi tudi popolnoma v nasprotju z interesi Slovenije. Cerar zato pravi, da bo to stališče še naprej odločno zagovarjal.
Predlog naj bi predlagala Sancinova, Erjavec proti
Zagrebški časnik sicer piše, da je predlog v javnosti predstavila predstojnica katedre za mednarodno pravo na ljubljanski pravni fakulteti Vasilka Sancin, ki je bila svetovalka za arbitražo v času vlade Boruta Pahorja.
Kot dodaja, je Sancinova omenila tudi možnost pogajanj in dogovorov o nekaterih spremembah arbitražne sodbe, ko gre za kopensko mejo, pri čemer bi lahko upoštevali življenjske potrebe prebivalstva. O morski meji ni govorila, še poroča časnik.
Izpostavlja, da iz hrvaške vlade niso dobili odgovora na vprašanje o predlogih iz Slovenije, je pa hrvaški premier prejšnji teden izrazil pričakovanje, da se bosta s Cerarjem na Hrvaškem srečala do konca leta. Ob tem je dejal, da rešitev vidi v dvostranskih dogovorih. Če dogovora ne bo, bi v Zagrebu sprejeli pomoč Evropske komisije.
Časnik poudarja, da bo glavna opozicija kakršnemu koli dvostranskem dogovoru slovenski zunanji minister Karl Erjavec, ki vztraja, da mora Hrvaška brezpogojno sprejeti arbitražno sodbo ter "na arbitraži že dolgo nabira politične točke". Za zdaj se je brez težav uprl kritikam, da je arbitražna sodba resnično precej slaba za Slovenijo, ki ni dobila teritorialne povezave z odprtim morjem, kot je obljubljal Erjavec.
Erjavčeva stališča močno obremenjujejo delovanje Cerarja, ker je DeSUS ključna stranka za stabilnost vladne koalicije. O tem, koliko jim bo uspelo vzpostaviti nadzor nad Erjavcem, bo odvisen tudi uspeh katere koli smiselne pobude, sklene časnik.
KOMENTARJI (722)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.