Dosedanjo poslanko SMC Klavdijo Markež je državni zbor potrdil v petek zvečer. Ministrica je v petek po zaprisegi dejala, da se zaveda neizmerne odgovornosti, ki so jo položili na njena ramena, verjame pa, da bo pretehtal "razum, konsenz, socialni dialog in nenazadnje srce".
Življenjska pot Markeževe, ki je pred nastopom poslanske funkcije lani poleti več let vodila Ljudsko univerzo Ptuj, krajši čas pa je delovala v gospodarstvu, je po mnenju Mira Cerarja pokazatelj, da gre za ustrezno osebo za ta pomemben resor.
Markeževa je v predstavitvi pred pristojnim parlamentarnim odborom izpostavila potrebo po dialogu z vsemi deležniki v vzgojno-izobraževalnem sistemu in večje sodelovanje z gospodarstvom. Označila se je za zagovornico kakovostnega javnega šolstva, vendar tudi zasebnemu ne nasprotuje.
Zveza Škis: je nova ministrica sploh primerna?
Ob imenovanju nove ministrice Markeževe v Zvezi Škis izražajo zaskrbljenost. Po njihovem mnenju Markeževa namreč ni seznanjena s problematiko visokega šolstva, kar pod vprašaj postavlja njeno sposobnost za reševanje strukturnih problemov visokega šolstva. Od ministrice pričakujejo veliko mero odgovornosti.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, od Markeževe pričakujejo tudi pripravljenost na dialog, ki se bo odražala v dejanski ureditvi področja visokega šolstva. To ima po njihovih navedbah že vrsto let velike strukturne težave, ki jih je politika reševala z oblikovanjem enostranskih predlogov zakonov, neusklajenih z deležniki.
Markeževa po navedbah Zveze Škis pravi, da ni seznanjena s težavo prekarnosti, zato se študenti na tej točki sprašujejo o primernosti novega vodstva, ki je, kot kaže, brez celovitega uvida v problematiko visokega šolstva in ni seznanjeno niti z medijsko najbolj odmevnimi težavami.
Javno visoko šolstvo potrebuje ureditev, ki ga bo zaščitilo pred interesi zasebnega kapitala. Zadnji predlog zakona o visokem šolstvu je bil z deležniki v celoti zavrnjen, saj je na univerzo gledal kot na stvar korporativnega upravljanja, ne pa kot temelj znanosti in raziskovanja. Po mnenju Zveze Škis mora ministrica uskladiti delo ter delovati v interesu dostopnega in kakovostnega javnega izobraževanja, še piše v sporočilu.
Zveza Škis od ministrstva pričakuje, da preneha z dolgoletnim zanemarjanjem visokega šolstva in neprestanim menjavanjem ministrov, saj s tem dokazuje, da Slovenija ne premore politične odgovornosti, ki bi vodila k dejanskemu reševanju položaja visokega šolstva. Vendar so, zaradi nuje po novem zakonu o visokem šolstvu, študenti znova pripravljeni na konstruktivno sodelovanje pri reševanju problemov v zakonu, so še sporočili iz zveze.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.